Naukowcy „wyregulowali” mózg, aby złagodzić ból

Naukowcy z Uniwersytetu Manchester po raz pierwszy wykazali, że jeśli mózg jest "dostrajany" do konkretnej częstotliwości, ból może być złagodzony.

Przewlekły ból, który trwa dłużej niż sześć miesięcy, to prawdziwy problem dla wielu osób. Szacuje się, że ok. 200 000 osób w Polsce cierpi z powodu przewlekłego bólu.

Jest to o wiele większym problemem wśród osób starszych. Przewlekły ból jest często mieszaniną nawracających ostrych bólów i chronicznego przewlekłego bólu. Niestety istnieje bardzo niewiele zabiegów, które są całkowicie bezpieczne, szczególnie w podeszłym wieku.

Naukowcy odkryli nową bezpieczną metodę leczenia przewlekłego bólu
Naukowcy odkryli nową bezpieczną metodę leczenia przewlekłego bólu (Shutterstock)

Komórki nerwowe na powierzchni mózgu są skoordynowane ze sobą w określonej częstotliwości w zależności od stanu mózgu. Fale alfa, które są strojone na 9-12 cykli na sekundę zostały niedawno powiązane z możliwością wpływania konkretnej części mózgu związanej ze zwiększoną kontrolą na inne części mózgu.

Na przykład naukowcy z Grupy Badawczej Ludzkiego Bólu z Uniwersytetu w Manchesterze odkryli, że fale alfa w przedniej części mózgu, przodomózgowiu, są związane z działaniem przeciwbólowym placebo i możliwe, że wpływa na to, jak inne części mózgu reagują na ból.

To odkrycie doprowadziło to do tego, że jeśli można "dostroić" mózg, aby wyemitował kolejne fale alfa, być może będzie możliwe, aby zmniejszyć ból odczuwany przez ludzi w pewnych sytuacjach.

ZOBACZ TAKŻE:

Dr Kathy Ecsy i jej koledzy z Grupy Badawczej Ludzkiego Bólu z Uniwersytetu w Manchesterze wykazali, że można to zrobić. Naukowcy wyposażyli grupe wolontariuszy w okulary, które emitowały błysk światła w zakresie alfa oraz stymulowali ich uszy etapowo w taki sposób, aby dostarczyć bodziec o tej samej częstotliwości.

Okazało się, że jednoczesne pobudzenie audiowizualne znacznie zmniejszyło intensywność bólu wywołanego przez promień lasera emitowany w tył ich ramienia.

"To jest bardzo ekscytujące, ponieważ zapewnia potencjalnie nową, prostą i bezpieczną terapię, która może być obecnie testowana u pacjentów. Na ostatnich spotkaniach spotkaliśmy się z dużym entuzjazmem ze strony pacjentów w reakcji na tego rodzaju nowe podejście neuroterapeutyczne" - powiedział profesor Anthony Jones, dyrektor Konsorcjum Bólu w Manchesterze, które skupia się na poprawie zrozumienia i leczenia przewlekłego bólu.

10 sposobów na złagodzenie chronicznego bólu
10 sposobów na złagodzenie chronicznego bólu [10 zdjęć]

Z powodu bólu nie uprawiasz sportu i koło się zamyka, ale bez ćwiczeń zanika jędrność mięśni i siła,...

zobacz galerię

Potrzebne są dalsze badania w celu przetestowania skuteczności tej metody u pacjentów z różnymi stanami bólowymi, ale prostota i niski koszt tej technologii powinny ułatwić takie badania kliniczne.

"To ciekawe, że podobne wyniki uzyskano w przypadku stymulacji wzrokowej i słuchowej, która zapewni pewną elastyczność przy stosowaniu tej technologii w trakcie badania pacjentów. Przykładowo może to być szczególnie użyteczne dla pacjentów mających trudności z zasypianiem z powodu nawracającego bólu w nocy" - dr Chris Brown, który jest wykładowcą psychologii na Uniwersytecie w Liverpoolu, który był zaangażowany w badania podczas pracy w Manchesterze.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy