Trwa ładowanie...

Przed chorobami serca mogą nas uchronić bakterie w jelitach. Nowe wyniki badań

Do niecodziennych wniosków doszli naukowcy z amerykańskiego uniwersytetu. Ich zdaniem, przed chorobami serca, mogą nas uchronić bakterie już żyjące w ludzkim ogranizmie. Eubacterium limosum może chronić naczynia krwionośne serca, zabezpieczając je przed chorobami.

Zobacz film: "Osoby, które śpią krótko są bardziej narażone na miażdżycę"

1. Bakterie w jelitach ochronią przed zawałem

Według naukowców z Ohio, procesy, które bakteria przeprowadza naturalnie, zmniejszają poziom związku chemicznego, który jest odpowiedzialny za rozwój miażdżycy. Dotychczas żadnej grupie naukowców nie udało się stwierdzić, że procesy zachodzące w organizmie mogą przyczynić (lub jak w tym przypadku zapobiegać) rozwojowi tak groźnych chorób.

Naukowcy odkryli związek chemiczny, który powstaje w jelitach, a następnie jest transportowany do wątroby. Tam, zostaje przekształcony w swoją najgroźniejszą formę, która bierze udział w powstawaniu zatorów naczyń krwionośnych. Jeśli jednak, w trakcie powstawania związku w jelitach stwierdzi się obecność bakterii Eubacterium limosum, związek powodujący blokowanie tętnic nie jest już taki groźny.

Zobacz także:Dieta a miażdżyca. W jaki sposób dieta wpływa na stan naczyń krwionośnych? Co jeść, a czego unikać?

Bakterie naturalnie występują w ludzkim organizmie (123rf)
Bakterie naturalnie występują w ludzkim organizmie (123rf)

2. Terapia na miażdżycę

Naukowcy podkreślają, że jeszcze bardzo dużo pracy przed nimi, ale mają nadzieję, że ich odkrycie pomoże w stworzeniu specjalnej terapii. Może nie tylko leczyć miażdżycę, ale zapobiegać w ogóle jej występowaniu. Olbrzymią zaletą tej terapii jest również fakt, że jest mało inwazyjna dla organizmu.

"W ciągu ostatniej dekady przekonaliśmy się już wielokrotnie, że, to co się dzieje w jelitach, ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie. W tym przypadku zaobserwowaliśmy, że bakterie mogą zniwelować działanie szkodliwego związku chemicznego już w organizmie. Jest zbyt wcześnie, by mówić o potencjalnym wykorzystaniu w leczeniu, ale nie ukrywam, że jest to obecnie temat, nad którym intensywnie pracujemy" – mówi Joseph Krzycki, autor badań.

Zobacz także: Nietypowe objawy miażdżycy. Lepiej ich nie ignorować

3. Miażdżyca

Miażdżyca, potocznie arterioskleroza, to proces chorobowy, który rozwija się latami w dużych i średnich naczyniach krwionośnych. We krwi znajdują się cząsteczki cholesterolu, czyli związku tłuszczowego podobnego do wosku.

Jest on tworzony przez wątrobę w ilości około 2 gramów na dobę i dodatkowo dostarcza go pożywienie. Cholesterol bierze udział w procesie trawienia, wchłaniania witaminy D i podczas produkcji hormonów.

Zbyt duża ilość we krwi osadza się na ściankach tętnic w postaci blaszki miażdżycowej. Wówczas naczynia krwionośne stają się węższe i bardziej sztywne. To właśnie w takiej sytuacji rozpoznawana jest miażdżyca.

Może dotyczyć każdej tętnicy, ale najczęściej pojawia się w tętnicach wieńcowych serca, tętnicach szyjnych oraz tych, które transportują krew do nóg.

Postępująca miażdżyca sprawia, że na ściankach gromadzą się lipidy, kolagen i cząsteczki wapnia . Złogi stopniowo utrudniają przepływ krwi, aż do całkowitego zatrzymania jej ruchu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.