Trwa ładowanie...

Naukowcy znaleźli powiązania między wstrząsem mózgu a chorobą Alzheimera

Avatar placeholder
20.12.2018 12:34
Naukowcy znaleźli powiązania między wstrząsem mózgu a chorobą Alzheimera
Naukowcy znaleźli powiązania między wstrząsem mózgu a chorobą Alzheimera

Nowe badania wykazały, że przebyty wstrząs mózgu przyspiesza rozwój choroby Alzheimera, co związane jest z utratą pamięci i spadkiem funkcji poznawczych u osób zagrożonych genetyczną chorobą.

Odkrycia, które pojawiły się w czasopiśmie „Brain” wykazują obiecujące wyniki dla wykrycia wpływu wstrząsu mózgu na neurodegenerację.

Choroba Alzheimera dotyka około 14 tysięcy osób na świecie. W Polsce, przypadłość ta dotyka około 250 tysięcy osób. Jest to tak zwane schorzenie otępienne. Choroba ujawnia się w wieku około 60-65 lat. Jej efektem jest stopniowe zanikanie komórek neuronowych w mózgu. Na skutek tego, następuje powolna utrata pamięci i zdolności poznawczych.

Umiarkowane oraz ciężkie uszkodzenia mózgu są jednym z najsilniejszych czynników ryzyka dla rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera o późnym początku, choć nie jest jasne, czy łagodne urazowe uszkodzenie mózgu lub wstrząśnienie mózgu zwiększa to ryzyko.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"
Naukowcy zbadali wpływ wstrząsu mózgu na ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera
Naukowcy zbadali wpływ wstrząsu mózgu na ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera

Naukowcy z Boston University School of Medicine (BUSM) badali 160 weteranów wojennych z Iraku i Afganistanu. Niektórzy z nich doświadczyli jednego lub więcej urazów mózgu, ale byli też i tacy, którzy nigdy nie doznali wstrząśnienia mózgu. Badania przeprowadzono dzięki monitorowaniu za pomocą rezonansu magnetycznego.

Grubość ich kory mózgowej mierzono w siedmiu regionach, które jako pierwsze wykazują zanik komórek nerwowych w chorobie Alzheimera, a także w siedmiu regionach kontrolnych.

"Okazało się, że wstrząs mózgu związany był z obszarem dolnej kory w obszarach mózgu, które są pierwszą częścią mózgu dotkniętą przez chorobę Alzheimera" - wyjaśnia autor badania Jasmeet Hayes, profesor psychiatrii na BUSM i psycholog w Narodowym Centrum Badań Zespołu Stresu Pourazowego.

ZOBACZ TAKŻE

5 sposobów na to, jak uniknąć choroby Alzheimera

"Nasze wyniki sugerują, że w połączeniu z czynnikami genetycznymi, urazy mogą być związane z przyspieszeniem obniżenia grubości kory mózgowej w odpowiednich obszarach odpowiedzialnych za chorobę Alzheimera" – tłumaczą naukowcy.

Na szczególną uwagę zasługiwało to, że te zaburzenia mózgowe stwierdzono w stosunkowo młodej grupy ludzi, przy czym średni wiek to 32 lat.

"Te wyniki pokazują obiecujące możliwości w wykrywaniu wpływu wstrząsu mózgu na neurodegenerację na początku swego życia, a więc ważne jest, aby udokumentować występowanie i późniejsze objawy wstrząśnienia mózgu w ciągu życia danej osoby. Jest to szczególnie ważne biorąc pod uwagę to, że w połączeniu z takimi czynnikami jak genetyka, wstrząs może powodować długotrwałe negatywne konsekwencje zdrowotne" - mówi Hayes.

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera?
Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera? [7 zdjęć]

Sprawność fizyczna i regularne ćwiczenia powstrzymują chorobę Alzheimera. Tak wynika z badań naukowców

zobacz galerię

Naukowcy mają nadzieję, że inni badacze mogą opierać się na tych ustaleniach, aby odnajdować dokładne mechanizmy związane ze wstrząsem mózgu, które przyspieszają wystąpienie chorób neurodegeneracyjnych, takie jak choroba Alzheimera, przewlekła encefalopatia traumatyczna, choroba Parkinsona i wiele innych chorób o podłożu neurologicznym.

"Pewnego dnia mogą zostać opracowane zabiegi, które będą kierować tymi mechanizmami i będą opóźniać rozwój patologii neurodegeneracyjnych" – podsumowują naukowcy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze