Naukowcy znaleźli powiązania między wstrząsem mózgu a chorobą Alzheimera

Nowe badania wykazały, że przebyty wstrząs mózgu przyspiesza rozwój choroby Alzheimera, co związane jest z utratą pamięci i spadkiem funkcji poznawczych u osób zagrożonych genetyczną chorobą.

Odkrycia, które pojawiły się w czasopiśmie „Brain” wykazują obiecujące wyniki dla wykrycia wpływu wstrząsu mózgu na neurodegenerację.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Choroba Alzheimera dotyka około 14 tysięcy osób na świecie. W Polsce, przypadłość ta dotyka około 250 tysięcy osób. Jest to tak zwane schorzenie otępienne. Choroba ujawnia się w wieku około 60-65 lat. Jej efektem jest stopniowe zanikanie komórek neuronowych w mózgu. Na skutek tego, następuje powolna utrata pamięci i zdolności poznawczych.

Umiarkowane oraz ciężkie uszkodzenia mózgu są jednym z najsilniejszych czynników ryzyka dla rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera o późnym początku, choć nie jest jasne, czy łagodne urazowe uszkodzenie mózgu lub wstrząśnienie mózgu zwiększa to ryzyko.

Naukowcy z Boston University School of Medicine (BUSM) badali 160 weteranów wojennych z Iraku i Afganistanu. Niektórzy z nich doświadczyli jednego lub więcej urazów mózgu, ale byli też i tacy, którzy nigdy nie doznali wstrząśnienia mózgu. Badania przeprowadzono dzięki monitorowaniu za pomocą rezonansu magnetycznego.

Grubość ich kory mózgowej mierzono w siedmiu regionach, które jako pierwsze wykazują zanik komórek nerwowych w chorobie Alzheimera, a także w siedmiu regionach kontrolnych.

"Okazało się, że wstrząs mózgu związany był z obszarem dolnej kory w obszarach mózgu, które są pierwszą częścią mózgu dotkniętą przez chorobę Alzheimera" - wyjaśnia autor badania Jasmeet Hayes, profesor psychiatrii na BUSM i psycholog w Narodowym Centrum Badań Zespołu Stresu Pourazowego.

"Nasze wyniki sugerują, że w połączeniu z czynnikami genetycznymi, urazy mogą być związane z przyspieszeniem obniżenia grubości kory mózgowej w odpowiednich obszarach odpowiedzialnych za chorobę Alzheimera" – tłumaczą naukowcy.

Na szczególną uwagę zasługiwało to, że te zaburzenia mózgowe stwierdzono w stosunkowo młodej grupy ludzi, przy czym średni wiek to 32 lat.

"Te wyniki pokazują obiecujące możliwości w wykrywaniu wpływu wstrząsu mózgu na neurodegenerację na początku swego życia, a więc ważne jest, aby udokumentować występowanie i późniejsze objawy wstrząśnienia mózgu w ciągu życia danej osoby. Jest to szczególnie ważne biorąc pod uwagę to, że w połączeniu z takimi czynnikami jak genetyka, wstrząs może powodować długotrwałe negatywne konsekwencje zdrowotne" - mówi Hayes.

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera?

Sprawność fizyczna i regularne ćwiczenia powstrzymują chorobę Alzheimera. Tak wynika z badań naukowców Uniwersytetu Kansas opublikowanych w specjalistycznym...

Naukowcy mają nadzieję, że inni badacze mogą opierać się na tych ustaleniach, aby odnajdować dokładne mechanizmy związane ze wstrząsem mózgu, które przyspieszają wystąpienie chorób neurodegeneracyjnych, takie jak choroba Alzheimera, przewlekła encefalopatia traumatyczna, choroba Parkinsona i wiele innych chorób o podłożu neurologicznym.

"Pewnego dnia mogą zostać opracowane zabiegi, które będą kierować tymi mechanizmami i będą opóźniać rozwój patologii neurodegeneracyjnych" – podsumowują naukowcy.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrowie
Zdrowie

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Zawał serca zimą Amerykańscy naukowcy zauważyli, że w czasie zimy liczba przypadków zawału wzrasta o 18%, a w czasie lata maleje o 10-12%. Zimno może powodować zwężenie naczyń krwionośnych i częstsze powstawanie skrzepów krwi. Artretyzm w deszczowe dni...

Zdrowie

Starszy mężczyzna

Starszy mężczyzna

Najcięższe dla starszych osób jest postępujące, niemożliwe do odwrócenia zaburzenie pamięci, orientacji, mowy, ruchów. Tak właśnie rozpoczyna się choroba Alzheimera.

Zdrowie

Najniebezpieczniejsze zawody na świecie

Najniebezpieczniejsze zawody na świecie

Radiolog Hutnik Pracownicy zakładów pogrzebowych pracujący przy zwłokach Technicy naprawiający windy Technicy pracujący przy medycznych urządzeniach wytwarzających promieniowanie jonizujące Technicy zajmujący się sprzętem chłodniczym Pielęgniarki...

Zdrowie

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Spada umieralność, wzrasta liczba chorych Prawie 380 tysięcy osób zmarło w ubiegłym roku w Polsce. To o dziesięć tysięcy mniej niż w roku 2013 - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednocześnie liczby pokazują, że wzrasta długość życia Polaków....

Zdrowie

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

Wypróbuj dla zdrowia! Recepta na dobrą kondycję zdrowotną wydaje się dosyć prosta: aby schudnąć - mniej jedz, aby mieć więcej energii - więcej śpij, aby zapobiec odwodnieniu - przyjmuj większe ilości płynów. A może by tak spróbować podejść do tego nieco...

Zdrowie

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Zalety przeważają Zwierzę w domu wymaga poświęcenia czasu, pieniędzy i opieki, ale pupil daje w zamian więcej, niż myślisz. Badania sugerują, że zwierzę ma pozytywny wpływ na aktywność fizyczną, poprawę zdrowia oraz łagodzenie efektów stresu, nie wspominając...

Zdrowie

Jak pomagać niepełnosprawnym?

Jak pomagać niepełnosprawnym?

Osoby niepełnosprawne nie mogą czasami wykonać najprostszych czynności. Dlatego też wymagają opieki. Jeżeli nie może się nimi zająć ktoś z rodziny, możliwe jest wynajęcie specjalnej opiekunki.

Zdrowie

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Kontroluj stres Stres wywiera destrukcyjny wpływ na organizm każdego człowieka. Czynnik ten może przyczynić się do osłabienia odporności organizmu. Tym samym zwiększa się podatność na choroby układowe. Z tego względu warto poznać tajniki radzenia sobie...

Zdrowie

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Zakażenie pokarmowe Jedzenie stojące na stole przez wiele godzin psuje się i zagraża układowi pokarmowemu. Jeżeli goście przybywają z własnymi specjałami, upewnij się, że przyniesione potrawy nie pozostawały poza lodówką dłużej niż przez 2 godziny. Pożar...