Nawet 60 sekundowy spacer poprawi twoje zdrowie

Korzyści ze spacerowania jest więcej niż myślisz. Już 60 sekund zwykłego marszu pozytywnie wpłynie na twoje zdrowie. A każdy następny krok, to kolejne zalety.

Do pracy chodź pieszo

1 minuta – tylko tyle potrzebujesz, by zmniejszenie się obwodu w talii było na wyciągnięcie ręki. 60 sekund to bardzo mało, jednak nawet po przejściu kilkunastu kroków masz większą szansę na utratę nadprogramowych kilogramów niż osoby, które całymi dniami tylko siedzą.

Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność

2 minuty – po tym czasie aktywują się geny odpowiedzialne za spalanie tłuszczów oraz węglowodanów. Włączają się także sygnały przeciwzapalne, które wzmacniają nasz układ odpornościowy.

3 minuty – kilka minut chodzenia skutecznie obniża poziom ciśnienia krwi oraz poziom trójglicerydów.

5 minut – krótki spacer sprawia, że o 46 proc. zwiększa się nasza samoocena. O 54 proc. polepsza się także nastrój. Masz zły humor? Nie sięgaj od razu po czekoladę – wybierz się na spacer.

6 minut w szybkim tempie – stawianie szybkich kroków wpływa na pamięć i zdolność logicznego myślenia. U dorosłych zwiększa się także objętość istoty szarej w mózgu. Właśnie dlatego zalecane są przerwy pomiędzy nauką.

5-10 minut – po tym czasie zwiększa się kreatywność. O 60 proc. łatwiej jest nam także rozwiązać różnego rodzaju problemy.

15 minut po posiłku – spacer po jedzeniu znacząco obniża poziom glukozy we krwi, tym samym obniżając ryzyko pojawienia się cukrzycy. Pokonaj chęć poobiedniej drzemki.

20 minut dziennie – codzienny spacer przyczynia się do zwiększenia gęstości kości, co bardzo ważne jest np. u kobiet po menopauzie.

30 minut – półgodzinny spacer skutecznie łagodzi objawy depresji, jego wpływ można porównać do działania leków antydepresyjnych.

30 minut po posiłku – w zależności od szybkości naszego chodzenia, półgodzinny spacer odbyty zaraz po jedzeniu wpływa na utratę masy ciała. W ten sposób naprawdę możemy schudnąć!

Dłuższe spacery

40 minut – spokojny, dłuższy spacer znacząco obniża ryzyko zachorowalności na choroby związane z sercem.

45 minut – spacer redukuje też wyniki markerów zapalnych oraz objętość tkanki tłuszczowej brzusznej oraz w okolicach ud.

50 minut – kolejne kroki to także hamowanie stanów zapalnych i usuwanie uszkodzonych komórek, które przyczyniają się do powstawania różnego rodzaju chorób.

60 minut każdego dnia – godzinny spacer każdego dnia obniża ryzyko wystąpienia raka piersi o 14 proc.

90 minut – 1,5 godzinny spacer w otoczeniu przyrody wprowadza w dobry nastrój i sprawia, że zapominamy o dręczących nas myślach. Dodatkowo kontakt z zielenią uspokaja.

150 minut na tydzień – nie zawsze mamy czas na długie wędrówki, dlatego też możemy je podzielić na kilka mniejszych spacerów. Ich efekty i tak będą widoczne – to redukcja masy ciała czy obniżenie ciśnienia krwi.

450 minut na tydzień – 450 minut w tygodniu to ok. godzinny spacer dziennie. Tylko tyle musimy zrobić, by przedłużyć swoje życie nawet o 4,5 roku!

Lekarze i dietetycy są zgodni – spacer to samo zdrowie. Długie wędrówki najlepiej zacząć od dziś. Na efekty nie będziemy musieli długo czekać.

Komentarze (18)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Sport i aktywny wypoczynek
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Sport i aktywny wypoczynek
Sport i aktywny wypoczynek

Poznaj 5 sposobów na poprawę kondycji bez siłowni

Poznaj 5 sposobów na poprawę kondycji bez siłowni

mięśnie odpowiedzialne za prawidłową postawę oraz wzorce ruchowe. Polecana jest pasjonatom sportu, którzy chcieliby z jeszcze większą precyzją (...) z autobusu lub z samochodu Jeżeli zupełnie nie interesuje cię żaden sport...

Sport i aktywny wypoczynek

Jak spalić więcej kalorii podczas chodzenia?

Jak spalić więcej kalorii podczas chodzenia?

Chodzenie może wspomóc walkę z nadmiernymi kilogramami? To oczywiste, że skutecznym sposobem na redukcję masy ciała jest bieganie. Niemniej jednak nie każdy z nas może się podjąć wykonywania tej czynności. Warto jednak wiedzieć, że sporą ilość kalorii...

Sport i aktywny wypoczynek

Najbardziej wysportowani celebryci

Najbardziej wysportowani celebryci

oraz biegać. Razem ze swoim małżonkiem, który jest trenerem fitness, zawsze wybiera aktywny wypoczynek. Joanna Jabłczyńska Aktorka pasjonuje się sportem (...) jedną z najbardziej wysportowanych gwiazd...

Sport i aktywny wypoczynek

Sporty terenowe

Sporty terenowe wymagają przede wszystkim silnej woli i dużej przestrzeni. Do sportów tych zaliczyć można turystykę rowerową i pieszą, jazdę konną (...) , quady, bieganie, jazdę na rolkach oraz paintball. Uprawianie sportów...

Sport i aktywny wypoczynek

Sporty wodne

Sporty wodne najlepiej uprawiać latem lub wczesną jesienią, szczególnie jeśli chcemy uprawiać je na świeżym powietrzu. Do sportów tych zalicza (...) hydrostatyczne minimalizuje pracę mięśni, umożliwia dłuższe wykonywanie...

Sport i aktywny wypoczynek

Sporty ekstremalne

Sporty ekstremalne gwarantują nie tylko poprawę samopoczucia i dobrą kondycję, ale również świetną zabawę i dawkę pozytywnej energii. Poziom (...) na paralotni są sportem czysto amatorskim, natomiast wspinaczka wysokogórska...

Sport i aktywny wypoczynek

Szlaki turystyczne Karpacza - główne węzły szlaków, atrakcje dla dzieci

Karpacz jest jednym z najczęściej odwiedzanych szlaków turystycznych. Wiele osób wybiera Karpacz na wakacje ze względu na malownicze krajobrazy i różnorodność szlaków. Karpacz jest największym węzłem szlaków turystycznych Sudetów. W Karpaczu mamy do wyboru...