Trwa ładowanie...

Nawet jedna dawka szczepionki zmniejsza ryzyko przeniesienia wirusa na innych nawet o 50 proc. Nowe badania

Najnowsze badania opublikowane na łamach British Medical Journal to kolejny dowód na korzyści związane ze szczepieniami przeciwko COVID-19. Już trzy tygodnie po zaszczepieniu zmniejsza się ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji i o nawet 50 proc. spada szansa na to, że przeniesiemy wirusa na naszych bliskich.

Zobacz film: "Prof. Parczewski: "Szczepimy 200 tys. osób dziennie""

spis treści

1. Efekty szczepienia. Jaką ochronę daje pierwsza dawka?

W badaniu uwzględniono przypadki osób, które uzyskały pozytywny wynik testu w kierunku koronawirusa od 2 do 14 dni po przyjęciu szczepionki Pfizera lub AstraZeneki.

Specjaliści porównali przebieg zakażenia i ryzyko przenoszenia wirusa na domowników w tej grupie w porównaniu z osobami, które nie były zaszczepione. Dane pokazują, że nawet jeżeli szczepionka nie uchroni nas przed zakażeniem SARS-CoV-2, to już trzy tygodnie po pierwszej dawce ryzyko przeniesienia wirusa na domowników zmniejsza się 38-49 proc. Ochronne działanie szczepionki obserwowano już 14 dni po szczepieniu.

To nie koniec dobrych informacji. Jak donosi Public Health England, ryzyko wystąpienia infekcji objawowej u osoby zaszczepionej jest około 60-65 proc. niższe cztery tygodnie po przyjęciu pierwszej dawki niezależnie od rodzaju szczepionki.

Już po pierwszej dawce szczepionki, spada ryzyko przenoszenia wirusa na innych, nawet jeżeli sami złapiemy COVID-19
Już po pierwszej dawce szczepionki, spada ryzyko przenoszenia wirusa na innych, nawet jeżeli sami złapiemy COVID-19 (Getty Images)

O obiecujących oberwacjach związanych ze szczepieniami u pacjentów już po pierwszej dawce - pisze w mediach społecznościowych prof. dr hab. med. Wojciech Szczeklik, kierownik Kliniki Intensywnej Terapii i Anestezjologii w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Krakowie.

Chociaż wyniki badań opublikowanych na łamach British Medical Journal są bardzo obiecujące, eksperci przypominają, że dla uzyskania maksymalnej ochrony konieczne jest przyjęcie obu dawek szczepionki, z wyjątkiem szczepionki Johnson & Johnson. Przypominają, że nadal nie wiadomo, jak długo będzie się utrzymywać ochrona po zaszczepieniu, niewykluczone, że konieczne będzie rozszerzenie szczepień o kolejną - trzecią dawkę.

2. Jedna dawka nie daje pełnej ochrony

Najnowsze badania wskazują, że skuteczność szczepionki produkowanej przez koncern Pfizer po sześciu miesiącach od podania spada z 95 proc. do 91 proc.

"W związku z tym potrzebny będzie trzeci zastrzyk, aby podnieść odporność do blisko 100 proc." - sugeruje Ugur Sahin, założyciel i szef firmy BioNTech.

Zobacz także: Przyjęli 1 dawkę szczepienia przeciw COVID-19, ale i tak zachorowali. "Szczepienie nie zwalnia z ostrożności"

Szefowa ds. szczepień w Public Health England, Mary Ramsay przypomina, że szczepionki są niezbędne, abyśmy mogli wrócić do normalnego trybu życia, sprzed pandemii. "Szczepionki nie tylko zmniejszają nasilenie choroby i zapobiegają setkom zgonów każdego dnia, teraz widzimy, że mają również dodatkowy wpływ na zmniejszenie ryzyka przekazania COVID-19 innym" - podkreślała Ramsey na łamach BMJ.

W Polsce do tej pory podano 10 740 169 szczepień, w tym w pełni zaszczepionych jest 2 746 824 osoby (zaszczepieni preparatem J&J oraz 2 dawką innych preparatów).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.