Trwa ładowanie...

Nawet krótka aktywność fizyczna chroni przed rakiem okrężnicy

Avatar placeholder
18.04.2019 09:12
Nawet krótka aktywność fizyczna chroni przed rakiem okrężnicy
Nawet krótka aktywność fizyczna chroni przed rakiem okrężnicy (123RF)

Nawet pół godziny umiarkowanego wysiłku fizycznego dziennie może stanowić dobrą terapię dla pacjentów z zaawansowanym rakiem okrężnicy, jak sugerują wstępne badania. Autorzy badania prześledzili wyniki ponad 1,200 pacjentów z rakiem okrężnicy i dostrzegli 19 proc. mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci u tych, którzy dziennie zażywali przynajmniej 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej.

Jednak, według naukowców, pięć lub więcej godzin aktywności fizycznej tygodniowo jeszcze bardziej zmniejszyło ryzyko wczesnej śmierci - aż o 25 proc. Chodzenie, sprzątanie lub uprawianie ogródka zalicza się według naukowców do tych umiarkowanych ćwiczeń.

Korzyści z ruchu dostrzegane były już wcześniej u pacjentów z rakiem. "To badanie jednak wykazuje takie korzyści także u osób z zaawansowanym rakiem i dużo gorszymi prognozami" - powiedział dr. Andrew Chan. Jest on profesorem medycyny na Szkole Medycznej Harvarda w Bostonie.

"Nawet pośród tych pacjentów, wydaje się, że istnieje korzyść jaką mogą czerpać z aktywności fizycznej" - mówi Chan. Co więcej, pół godziny dziennej aktywności fizycznej oznaczało także 16 proc. spadek w szybkości rozwoju choroby, jak utrzymują autorzy badania.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"
Badania wykazały, że umiarkowany aktywność fizyczna pomaga pacjentom chorym na raka okrężnicy w walce z chorobą, oraz zapobiega roprzestrzenianiu się nowotworu
Badania wykazały, że umiarkowany aktywność fizyczna pomaga pacjentom chorym na raka okrężnicy w walce z chorobą, oraz zapobiega roprzestrzenianiu się nowotworu

Wyniki utrzymują się nawet po wzięciu pod uwagę szeregu czynników, w tym wiek pacjenta, masę ciała, ogólny stan zdrowia, występowanie innych poważnych chorób lub terapia zastosowana przeciw nowotworowi.

"Z pewnością mamy coraz więcej danych sugerujących, że pacjenci z nowotworem, którzy są aktywni fizycznie, mają dużo lepsze prognozy" - powiedział Chan. "Taka tendencja pokazuje się także w wynikach innych badań, także nad innymi rodzajami raka".

To badanie popiera tę tezę, oraz pokazuje, że korzyści utrzymują się nawet w takich przypadkach, gdzie pacjenci nie byli aktywni fizycznie przed rozpoczęciem terapii. Innym czynnikiem odróżniającym to badanie od reszty, jak dodaje Chan, jest to, że bierze ono pod uwagę pacjentów, którzy nie uważają się za wyleczonych, tak jak w przypadku innych badań na ten temat.

Zespół naukowców pod przewodnictwem dr. Brendana Guercio ma zaprezentować swoje wyniki w tym tygodniu, na corocznym sympozjum na temat nowotworów przewodu pokarmowego w San Francisco. Dane i konkluzje zaprezentowane na spotkaniu zazwyczaj uznaje się jedynie za wstępne, dopóki nie zostaną one opublikowane w branżowym czasopiśmie.

"Chociaż ćwiczenia nie są alternatywą dla chemioterapii, pacjenci mogą doświadczyć szerokiego zakresu korzyści wynikających z jedynie 30 minut ćwiczeń dziennie" - mówi Guercio.

Naukowcy odnotowali, że pacjenci z rakiem okrężnicy w zaawansowanym stadium czerpali korzyści jedynie z umiarkowanej aktywności fizycznej - intensywny wysiłek nie był już tak korzystny. "Ciężko zrozumieć mechanizm, który za tym stoi" - mówi Chan.

Koniecznie przeczytaj

"Nie ma jednego, jasnego, biologicznego wytłumaczenia dla faktu, że intensywna aktywność przynosi już inne skutki niż umiarkowana. Większość badań nie wykazała takich wniosków" - dodaje. Guercio i jego zespół twierdzą, że potrzeba jeszcze wielu badań, aby dokładnie zbadać mechanizm stojący za poprawą stanu pacjentów uprawiających aktywność fizyczną.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze