Trwa ładowanie...

Nazywany cichym zabójcą. Dwa subtelne objawy możesz zauważyć na stopach

 Karolina Rozmus
09.07.2022 21:27
Zmiany w obrębie paznokci u stóp mogą być jednym z objawów
Zmiany w obrębie paznokci u stóp mogą być jednym z objawów (Getty Images)

Podwyższony cholesterol nie musi dawać żadnych objawów nawet przez kilkadziesiąt lat. Bagatelizowany prowadzi do groźnych dla życia skutków, np. udaru mózgu czy zawału serca. Jednak gdy poziom lipidów jest wyjątkowo wysoki, pierwsze objawy mogą być widoczne na stopach.

spis treści

1. Te objawy dostrzeżesz na stopach

Bóle nóg i skurcze mięśni mogą być oznaką wysokiego cholesterolu
Bóle nóg i skurcze mięśni mogą być oznaką wysokiego cholesterolu (Getty Images)

Cholesterol jest w organizmie niezbędny – bierze udział w syntezie witaminy D, produkcji hormonów czy kwasów żółciowych w wątrobie, a nawet wpływa na prawidłową pracę mózgu. Groźny jest jednak jego podwyższony poziom.

Zobacz film: "Wysoki cholesterol Polaków. Niepokojące dane naukowców"

Wówczas lipidy mogą uszkadzać naczynia krwionośne, prowadząc m.in. do rozwoju groźnego schorzenia. Choroba tętnic obwodowych, PAD (ang. peripheral artery disease) skutkuje zwężeniem albo wręcz niedrożnością dużych tętnic obwodowych.

Gdy nagle paznokcie u stóp stają się kruche i przestają rosnąć, może to być pierwszy objaw PAD i ograniczonego dopływu krwi do stóp.

Inne objawy tej choroby to:

  • bolesne skurcze mięśni nóg, w tym stóp,
  • drętwienie w obrębie kończyn dolnych,
  • wrażenie ciężkich nóg, obrzęk i problemy z chodzeniem,
  • przebarwienia na skórze, w tym zasinienie,
  • słaby wzrost owłosienia na nogach,
  • trudno gojące się rany w obrębie nóg oraz stóp.

Zaawansowane stadia choroby mogą doprowadzić do krytycznego niedokrwienia kończyn. Regularne badania mogą zapobiec groźnym skutkom choroby.

Norma stężeń we krwi, dla osób zdrowych, niepalących wynoszą:

cholesterol całkowity (TC): poniżej 190 mg/dl, trójglicerydy (TG): poniżej 150 mg/dl, frakcja LDL: poniżej 115 mg/dl, frakcja HDL: dla mężczyzn - ponad 40 mg/dl , dla kobiet - ponad 45 mg/dl.

2. Hipercholesterolemia – czynniki ryzyka

Zaburzenia lipidowe w tym hipercholesterolemia, czyli podniesiony poziom lipidów we krwi (głównie frakcji LDL, nazywanej potocznie "złym" cholesterolem) to najczęściej skutek niewłaściwego trybu życia:

  • bogatej w tłuszcze i żywność wysokoprzetworzoną diety,
  • używek – papierosów lub alkoholu,
  • nadwagi i otyłości,
  • braku aktywności fizycznej.

Zmiany miażdżycowe, czyli tzw. blaszkę miażdżycową, która tworzy się ze złogów cholesterolu, mają już nawet noworodki. Z biegiem lat problem ten tylko się pogłębia.

- W Polsce problem jest bardzo duży. 18 mln Polaków może mieć podwyższony poziom cholesterolu, czyli właściwie niemal co druga osoba dorosła – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dietetyczka i zalożycielka NutritionLab, Agnieszka Piskała-Topczewska.

Czy można temu zapobiegać? Zdaniem internistki z Centrum Medycznego Damiana, owszem. Wystarczy pamiętać o regularnych badaniach i zdrowym trybie życia.

- Lipidogram, raz w roku EKG i kontrola cukru Do tego ruszanie się i rzucenie palenia. To nas może uchronić. Niestety pandemia i zmiana stylu życia wpłynęły na nas wyjątkowo negatywnie – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie lek. Joanna Pietroń.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze