Trwa ładowanie...

Nefrologia - zadania, choroby nerek i układu moczowego, objawy chorób nerek, metody leczenia

Nefrologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami nerek i układu moczowego, które są leczone nieinwazyjnie. Do lekarza nefrologa wymagane jest skierowanie od lekarza rodzinnego.

spis treści

1. Zadania nefrolofii

Podstawowe zadanie nefrologii to stawianie właściwej diagnozy. Nefrolog rozpoznaje chorobę oraz podejmuje decyzje w sprawie leczenia. Pacjenci ze schorzeniami nerek mogą być pod opieką nefrologa, albo zostać skierowani do leczenia przez lekarza urologa. Zazwyczaj dzieje się tak w chwili gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów i konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Zobacz film: "Co to jest układ moczowy?"

2. Choroby nerek i układu moczowego

Nefrologia zajmuje się leczeniem zarówno wad wrodzonych jak i nabytych. Choroby, jakimi zajmuje się nefrologia, to m.in. kamica moczowa, nefropatia, zakażenie układu moczowego, białkomocz, krwiomocz, zapalenie miedniczek nerkowych, zapalenie pęcherza moczowego, kłębuszkowe zapalenie nerek, a także choroby nowotworowe dotykające układu moczowego.

Nefrolog opiekuje się także pacjentami, którzy czekają na przeszczep nerki.

Jak rozpoznać ból nerek?
Jak rozpoznać ból nerek? [6 zdjęć]

Kłuje cię w boku. Nie jesteś pewien, czy to kręgosłup, czy mięśnie. To pewnie nerki – myślisz. Przyczyn

zobacz galerię

3. Objawy chorób nerek

Objawy, z jakimi spotyka się nefrologia to bóle, które najczęściej objawiają się w kamicy nerkowej, krwiomocz, krwinkomocz, białkomocz, obrzęk wokół oczu, pieczenie i bolesność przy oddawaniu moczu, częstomocz, mocz o zapachu amoniaku, nadciśnienie, problemy z pracą nerek.

Zdarza się, że choroby nerek, szczególnie w początkowej fazie nie dają żadnych objawów i dolegliwości. O chorych nerkach może świadczyć zmęczenie i oddawanie moczu w nocy.

4. Metody diagnozowania i leczenia w nefrologii

Zanim udamy się do nefrologa warto mieć ze sobą odpowiednie badania. Najczęściej wymaganymi podczas pierwszej wizyty u nefrologa badaniami są:

• Morfologia • Badanie ogólne moczu](https://portal.abczdrowie.pl/badania-moczu • Mocznik • Kreatynina • Jonogram • Poziom glukozy • USG układu moczowego z oceną wielkości nerek

Zobacz także:

Terapia w nefrologii opiera się na dobraniu właściwych leków. Polepszeniem stanu pacjenta może być także zastosowanie odpowiedniej diety i zmian w nawykach żywieniowych.

Nefrolog może skierować pacjenta na inne specjalistyczne badania takie jak: urografia (RTG układu moczowego po podaniu kontrastu), USG czy scyntygrafia (badanie z wykorzystaniem gammakamery i izotopu, który jest śledzony przez komputer.)

Jeżeli stan zdrowia nie ulega poprawy za pomocą tych metod leczenia nefrolog może zlecić dializę nerek. Wyróżniamy trzy rodzaje dializ:

• Dializa otrzewnowa • Hemodializa • Plazmafereza

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza