Trwa ładowanie...

Nie taka straszna zła pamięć

Avatar placeholder
01.10.2015 13:52
Nie taka straszna zła pamięć
Nie taka straszna zła pamięć (Zdjęcie kobiety wkładającej do głowy kartę pamięci)

Dobra pamięć to wartość, na którą stawia wiele osób. Zobowiązują nas bowiem różne zadania życiowe, szkolne czy zawodowe. Sprawna pamięć pozwala na szybkie odtworzenie wiadomości, które są nam do tego niezbędne. Natomiast jesteśmy w stanie zapamiętać określoną liczbę zdarzeń, pojęć i informacji. Dlatego okazuje się, że zapominanie czasami wychodzi nam na korzyść. O jakich sytuacjach mowa?

spis treści

1. Gdy pamięć boli

Jeżeli zostaliśmy dotkliwie zranieni przez bliską osobę, warto pamiętać, w jakich okolicznościach to się stało, by móc prawidłowo rozpoznać takie symptomy i nie dopuścić do podobnej sytuacji w przyszłości. Mówi się jednak, że czas leczy rany. Gdybyśmy cały czas rozpamiętywali urazę, mogłoby to popsuć wszystkie nasze relacje z bliskimi. Przygasanie negatywnych uczuć pozwala również odbudować relację, jeśli jest ona w ogóle do odtworzenia. Pozwala ponownie się do siebie zbliżyć.

2. Nieistotne informacje

Niekiedy mimowolnie słyszymy informacje, o których w ogóle nie chcemy pamiętać. Po co wiedzieć na przykład, że pies czyjejś ciotecznej babci pogryzł komuś kapcie, a numer przypadkowo spotkanej osoby jest taki a nie inny? Jeżeli je zapamiętujemy, może to rodzić frustracje. Zwłaszcza jeśli w tym samym czasie trzeba zapamiętać trudne zagadnienia do egzaminu i wymaga to wiele pracy oraz zaangażowania. W takich wypadkach selektywna pamięć to dobrodziejstwo, które nie przemęcza naszego mózgu. Skupiamy się tylko na tym, na czym nam zależy.

3. Gdy inni chcą zbyt dużo

Zobacz film

Pamiętanie o wszystkich zachciankach naszych znajomych może rodzić poczucie, że powinniśmy je spełniać. Niekiedy dzieje się to kosztem własnego odpoczynku. Oczywiście można o nich wiedzieć i spokojnie przeczekać. Natomiast natura ludzka ma to do siebie, że lubimy widzieć sens tego, co się dzieje dookoła nas, a tym bardziej w naszych głowach. Jeżeli więc określone informacje zakotwiczają się w naszych głowach, może nam się wydawać, że tak trzeba. Zapominanie o takich fanaberiach może pewnym osobom przywrócić spokój i pozwolić zająć się własnymi sprawami.

Jak się okazuje, niedoskonała pamięć ma swoje zalety. Nie ze wszystkich zdajemy sobie zawsze sprawę, ale jeśli dokładnie przemyślimy temat, to da się wyróżnić jej wyraźne plusy. Pamiętajmy więc o tym, co istotne. O tym, co jest ważne dla nas.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze