Trwa ładowanie...

Peeling skóry głowy – niecodzienny sposób na pielęgnację i oczyszczenie głowy

Peeling skóry głowy przygotowuje skórę do dalszej pielęgnacji
Peeling skóry głowy przygotowuje skórę do dalszej pielęgnacji (Adobe Stock)

Peeling skóry głowy pozwala pozbyć się martwego, zrogowaciałego naskórka, nadmiaru sebum i zanieczyszczeń. Wykonywany regularnie wzmacnia cebulki włosów, pomaga przebić się włosom przez skórę oraz przyspiesza ich wzrost. Dlaczego jeszcze warto złuszczać naskórek? Jak stosować peelingi do skóry głowy? Jak oczyszczać skórę głowy domowymi sposobami?

spis treści

1. Peeling trychologiczny, czyli peeling skóry głowy

Peeling trychologiczny (nazywany często błędnie peelingiem do włosów) to kosmetyk, który pozwala na oczyszczenie skóry głowy. Produkt ten nie tylko złuszcza martwy naskórek, ale także usuwa wszelkie zanieczyszczenia oraz pozostałości po różnorodnych kosmetykach stylizacyjnych.

Stosowanie peelingu jest szczególnie polecane w przypadku osłabionych, przetłuszczających się, czy wypadających włosów. Peeling pozwala bowiem odblokować ujścia mieszków włosowych. Jego niezbędnym elementem jest także delikatny masaż, który poprawia ukrwienie skóry głowy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy kosmetyki do włosów są skuteczne?"

Kosmetyk ten można kupić w wielu drogeriach, sklepach trychologicznych, aptekach. Peeling do skóry głowy można też przygotować samodzielnie.

2. Dlaczego warto sięgnąć po peeling trychologiczny?

Dbając o włosy, nieustannie nakładamy na nie maski i odżywki, które osadzają się również na skórze głowy. Dodatkowo jest ona narażona na działanie produktów stylizujących używanych do nadania fryzurze odpowiedniego kształtu. Wielu z tych substancji ciężko pozbyć się ze skalpu, szczególnie jeżeli na co dzień korzystamy z delikatnego szamponu.

Doraźnie pomóc może dokładne szczotkowanie włosów, ale nawet wtedy nie mamy gwarancji, że pozbędziemy się wszystkiego. Na skórze głowy, podobnie jak na reszcie ciała, tworzy się także zrogowaciały naskórek, który co jakiś czas należy usunąć. Pozwala jej to na swobodne oddychanie i zwiększoną absorpcję składników odżywczych.

Stosowanie trychologicznego peelingu do skóry głowy poprawia mikrokrążenie, co przekłada się na wzmocnienie cebulek oraz pobudzenie wzrostu włosów. Dzięki regularnemu peelingowi włosy stają się zdrowsze i mocniejsze.

Czytaj więcej

3. Jaki peeling do skóry głowy wybrać – rodzaje

Najlepszy peeling do skóry głowy to taki, który jest odpowiednio dobrany do rodzaju skóry. Dla skóry suchej i wrażliwej zdecydowanie najlepiej sprawdzą się delikatne produkty, pozbawione alkoholu, mocnych zapachów, czy ziarnistej formuły.

Ważną kwestią jest również skład produktu. Dobry peeling do skóry głowy powinien mieć działanie dopasowane do problemów skórnych (np. właściwości nawilżające, łagodzące, czy przeciwzapalne).

3.1. Peelingi mechaniczne

Peelingi mechaniczne, nazywane też scrubami do skóry głowy, to kosmetyki, które zawierają drobinki ścierające (np. malutkie, oszlifowane części nasion, czy pestek). Z uwagi na mocne właściwości złuszczające, kosmetyki te nie są zalecane dla każdego.

Ten rodzaj peelingu najlepiej sprawdzi się w przypadku normalnej skóry głowy. Jednak może okazać się zbyt intensywny dla osób z wrażliwą, suchą, delikatną czy podrażnioną skórą głowy.

3.2. Peelingi enzymatyczne

Peeling enzymatyczny to rodzaj peelingu chemicznego, którego działanie oparte jest na enzymach rozpuszczających zanieczyszczenia samoistnie. Dlatego też ten rodzaj produktu jest zdecydowanie mniej agresywny niż mechaniczny peeling skóry głowy.

Uważa się, że peelingi enzymatyczne są najbezpieczniejszymi kosmetykami tego typu. Działają tylko powierzchniowo, więc mogą być stosowane także w przypadku delikatnej i wrażliwej skóry głowy.

3.3. Peelingi kwasowe

Peelingi kwasowe złuszczają martwy naskórek dzięki zawartości kwasów. Bardzo często są to różnorodne kwasy owocowe, czy kwas mlekowy. Ich intensywność zależy od stężenia kwasu w kosmetyku.

Kosmetyk ten jest najczęściej delikatniejszy od peelingu mechanicznego. Jest to więc idealny peeling do skóry głowy przetłuszczającej się i wrażliwej. Sprawdza się też przy łupieżu i innych problemach skórnych.

4. Jak wykonać peeling głowy?

Jak używać peelingu do skóry głowy? W przypadku, gdy sięgamy po drogeryjne kosmetyki, konieczne jest postępowanie zgodnie z instrukcją producenta. Złuszczanie naskórka jest na tyle poważną ingerencją, że zawsze należy bezwzględnie stosować się do instrukcji.

Jak zrobić peeling skóry głowy:

  • Nałożenie peelingu na skórę głowy – zwykle przed nałożeniem kosmetyku należy delikatnie zwilżyć skórę głowy. Jednak w zależności od rodzaju peelingu do głowy, zalecenia te mogą się różnić. Konieczne jest więc zapoznanie się z instrukcją umieszczoną na etykiecie produktu. Niektóre peelingi nakłada się bowiem przed myciem, a inne po myciu głowy.
  • Delikatny masażłagodne masowanie powinno trwać tyle, ile zaleca producent. Zwykle czas masowania to ok. 5 minut. Najczęściej zaleca się wykonywanie masażu opuszkami palców, okrężnymi ruchami.
  • Pozostawienie peelingu – niektóre kosmetyki należy pozostawić na włosach przez określony czas. Inne z kolei należy zmyć zaraz po wykonaniu masażu.
  • Obfite płukanie – resztki produktu należy zmyć obficie wodą.
  • Mycie skóry głowy – większość producentów zaleca, by peeling skóry głowy zakończyć dokładnym myciem włosów. W tym celu bardzo dobrze sprawdzają się delikatne, niedrażniące szampony.
  • Nałożenie odżywki – ostatnim etapem jest nałożenie na włosy odżywki, a następnie dokładne spłukanie włosów.

4.1. Domowy peeling do skóry głowy

W sklepach fryzjerskich znajdziemy gotowe preparaty, które pozwolą na wykonanie peelingu. Z łatwością możemy także posłużyć się też tym, co już posiadamy w swojej kuchni i łazience. Jak zrobić peeling głowy samodzielnie?

Najprostszym sposobem na peeling do skóry głowy DIY jest dodanie 2-3 łyżek cukru do szamponu. Powstałą mieszankę nakładamy na skórę głowy i masujemy przez kilka minut, a następnie dokładnie spłukujemy, jak zawsze. Bardzo ważne jest, by nie trzeć mocno skóry, ponieważ może to doprowadzić do podrażnienia.

Naturalny peeling do skóry głowy zrobiony z cukru jest łatwy do wypłukania (resztki i tak rozpuszczą się w kontakcie z wodą). Dlatego też będzie on najlepszą propozycją dla osób, które mają gęste włosy. Domowy peeling skóry głowy zrobiony z kawy, zmielonych płatków owsianych lub soli morskiej sprawdzi się z kolei przy cienkich włosach lub krótkich fryzurach.

Jak nakładać peeling na skórę głowy?

Jak peelingować skórę głowy? Domowy peeling nakłada się na zwilżoną skórę głowy, a następnie długo, ale bardzo delikatnie masuje. W przypadku soli morskiej należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ mieszanka może podrażnić delikatny skalp.

Dla wzmocnienia efektu peelingu możemy zmieszać go z odrobiną miodu, żelem lnianym lub sokiem z aloesu – produkty te posiadają właściwości nawilżające. Należy pamiętać, by nie wykonywać domowych peelingów skóry głowy zbyt często, wystarczy raz na 3-4 tygodnie.

5. Efekty peelingu skóry głowy

Czego możemy spodziewać się po wykonaniu peelingu skóry głowy? Przede wszystkim dokładnego oczyszczenia ze wszystkich substancji, które się na niej gromadzą – resztek produktów do pielęgnacji i stylizacji, martwego naskórka, kurzu, potu i zanieczyszczeń. Skóra będzie mogła swobodnie oddychać i łatwiej absorbować substancje odżywcze z masek, odżywek oraz wcierek.

Jeżeli zmagamy się z szybkim przetłuszczaniem włosów lub łupieżem, możemy liczyć na poprawę sytuacji po wykonanym peelingu. Regularny masaż skóry głowy przy pomocy drobinek pomoże też w odpowiednim jej ukrwieniu. Natychmiastowo uzyskamy również większą objętość włosów i ich uniesienie u nasady.

Systematyczne wykonywanie tego zabiegu pozwala utrzymać skórę głowy w dobrej formie oraz poprawia ogólną kondycję włosów. Peeling skalpu nie jest niezbędnym elementem pielęgnacji, jednak warto go wykonywać. Zwłaszcza jeśli zależy nam na wzmacnianiu działania preparatów na włosy.

6. Peeling skóry głowy – korzyści

Skóra głowy, aby mogła funkcjonować w prawidłowy sposób, potrzebuje regularnego oczyszczania. Niestety sam szampon do włosów rzadko kiedy jest w stanie należycie ją oczyścić. Dlatego też pielęgnacja peelingiem przynosi wiele istotnych korzyści.

Do najważniejszych należą:

  • oczyszczona skóra głowy i ujście mieszków włosowych,
  • nawilżona i odżywiona skóra głowy,
  • optymalne przygotowanie skóry do dalszej pielęgnacji,
  • lepsze wchłanianie składników odżywczych zawartych w kosmetykach,
  • lepsze krążenie,
  • wzmocnienie cebulek włosów, poprawa kondycji włosów,
  • pobudzenie wzrostu włosa,
  • dokładne oczyszczenie z łupieżu,
  • unormowanie pracy gruczołów łojowych,
  • przedłużona świeżość, mniejsze przetłuszczanie się włosów,
  • zwiększona objętość włosów, uniesienie ich u nasady,
  • zminimalizowanie swędzenia skóry głowy,
  • zahamowanie wypadania włosów.

7. Jak często wykonywać peeling skóry głowy?

Peeling powinien być wykonywany tak często, jak zaleca to producent. Jednak częstotliwość stosowania preparatu warto także dopasować do indywidualnych potrzeb skóry głowy. W przypadku suchej skóry głowy najczęściej wystarczy stosować peeling 1-2 razy w miesiącu. Skóra z tendencją do przetłuszczania i łupieżu może wymagać częstszego złuszczania, np. raz w tygodniu.

Ważne jest, by peelingu nie wykonywać zbyt często, ponieważ może to zaszkodzić skórze głowy. Jeśli przez długi czas pozostaje ona świeża i nie wymaga oczyszczania, peeling można stosować nawet nieco rzadziej, niż zaleca producent. Ważne jest jednak, by zachować regularność.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze