Tu ludzie nie chcą się szczepić. Dr Karauda: Głos Kościoła musi być wyraźniejszy (WIDEO)
Tempo szczepień w Polsce wyraźnie spowolniło, a dane nie napawają optymizmem. Wciąż najmniej zaszczepionych jest na wschodzie i południowym wschodzie kraju. By odwrócić tę sytuację, powstał pomysł zorganizowania "Niedzieli Szczepień na Podhalu". Czy ten projekt powinien pojawić się we wszystkich parafiach w Polsce? Gościem programu WP "Newsroom" był dr Tomasz Karauda z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
- Głos Kościoła jest niezwykle ważny i apelujemy o niego. W ostatnich miesiącach stanowisko Kościoła nie było jasne. Twierdzono, że szczepionki bazują na linii komórkowej płodów i zarzucano, że szczepienia są nieetyczne. Mieliśmy przez to problemy - mówi dr Tomasz Karauda.
Jak dodaje, jest niezwykle wdzięczny za wypowiedź kardynała Kazimierza Nycza, który opowiedział się jednoznacznie za szczepieniem i zachęcał wiernych do poddania się szczepieniom.
- Głos Kościoła musi być wyraźniejszy, dlatego że stanowi on ogromny autorytet dla wielu milionów ludzi w Polsce, szczególnie w mniejszych miejscowościach i wsiach - zauważa.
Czy zatem szczepienia powinny się odbywać w każdej parafii? Według eksperta to może być klucz do sukcesu.
- Tylko niech to będą parafie przygotowane od strony medycznej. Trzeba mieć zestaw przeciwwstrząsowy, musi być tam wykwalifikowany medyk i wtedy jest to możliwe w każdej parafii. To byłaby ogromna pomoc pod warunkiem, że również księża zachęcaliby ludzi do szczepień. Tak, żeby Kościół stał wciąż po stronie życia - kwituje dr Karauda.
ZOBACZ WIDEO
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.