Trwa ładowanie...

Nielegalne wybielanie zębów. Takich zabiegów jest coraz więcej

Nielegalne wybielanie zębów staje się coraz większym problemem. Chociaż zabiegi przeprowadzane przez niewykwalifikowanych dentystów mogą nieść za sobą ryzyko trwałego uszczerbku na zdrowiu, na Wyspach Brytyjskich odsetek takich zabiegów rośnie. W zeszłym roku władze odnotowały wzrost o jedną czwartą.

Zobacz film: "Nie myjesz zębów? Możesz mieć problemy z erekcją"

1. Nielegalni dentyści

Zabiegi wybielania zębów w Wielkiej Brytanii mogą być przeprowadzane wyłącznie przez dentystów zarejestrowanych przez General Dental Council – organizację rządową, która reguluje zawód dentysty w królestwie. Okazuje się, że takie zabiegi przeprowadzane są również przez absolwentów "szkół piękności", które do tej pory kształciły wyłącznie kosmetyczki.

Koszt wybielania zębów na wyspach to nawet 1500 funtów (iStock)
Koszt wybielania zębów na wyspach to nawet 1500 funtów (iStock)

Zobacz także Zaniedbane zęby zmniejszają płodność

Śledztwo przeprowadzone przez GDC wykazało, że jedna z takich szkół wystawiała tysiące dyplomów dla dentystów, którzy nie mieli wystarczających kwalifikacji, by przeprowadzać zabiegi wybielania zębów. Przedstawiciele władz ostrzegają, że w przypadku, gdy skontrolowany dentysta nie będzie mógł wylegitymować się potwierdzeniem rejestracji w GDC, mogą mu zostać postawione zarzuty o charakterze kryminalnym.

2. Nielegalne wybielanie zębów

Według Oral Health Foundation (fundacji zajmującej się propagowaniem zdrowych nawyków higieny jamy ustnej) niewykwalifikowani dentyści spowodowali już wiele strat. Według informacji udostępnionych przez fundację miały się do niej zgłaszać osoby, które poniosły uszczerbek na zdrowiu w konsekwencji takiego bezprawnego zabiegu. Wśród groźnych skutków władze organizacji wymieniają przede wszystkim utratę zębów, blizny i poparzenia ust.

Mimo walki z dentystami bez dyplomów, nielegalnych zabiegów dentystycznych jest coraz więcej (General Dental Council)
Mimo walki z dentystami bez dyplomów, nielegalnych zabiegów dentystycznych jest coraz więcej (General Dental Council)

Zobacz także Jak dbać o zęby?

Jak duży jest problem nielegalnych zabiegów wybielania zębów na Wyspach Brytyjskich pokazują statystyki. W zeszłym roku zarejestrowano 732 nielegalne zabiegi. Dla porównania w 2018 odbyły się "tylko" 582 nielegalne wybielania. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że OHF bazuje na zgłoszeniach od klientów. Rzeczywiste liczby mogą być więc znacznie większe. Od 2015 roku aż 126 dentystów stanęło przed sądem za wykonywanie zabiegów bez odpowiednich uprawnień. Mimo początkowego spadku ilości nielegalnych zabiegów, szara strefa rośnie w siłę.

3. Wybielanie zębów - metody

Wśród niebezpiecznych metod wybielania zębów stomatolodzy wymieniają przede wszystkim naświetlanie, które przeprowadzane jest za pomocą lampy polimeryzacyjnej. Stomatolog na początek nakłada na zęby substancję wybielającą, a następnie naświetla szkliwo. Kolejnym zabiegiem, z którym wiąże się ryzyko, jest wybielanie laserowe. Podobnie jak w przypadku naświetlania zęby pokrywane są substancją wybielającą, a następnie naświetlane.

O białe zęby możemy zadbać każdego dnia odpowiednio dbając o higienę jamy ustnej (iStock)
O białe zęby możemy zadbać każdego dnia odpowiednio dbając o higienę jamy ustnej (iStock)

Zobacz także Leki, które niszczą zęby

Warto zaznaczyć, że po wybielaniu może wystąpić zwiększona nadwrażliwość zębów oraz podrażnienie dziąseł. Objawy zazwyczaj szybko ustępują i znikają po około 3 dniach od zakończenia zabiegu. Aby złagodzić te nieprzyjemne dolegliwości, warto robić przerwy w kuracji wybielającej i zadbać o odpowiednią pielęgnację jamy ustnej, czyli używać pasty dla osób z wrażliwymi zębami oraz innych produktów, które przyczynią się do zniesienia nadwrażliwości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.