Trwa ładowanie...

Niemieccy naukowcy chcą leczyć koronawirusa erytropoetyną. EPO stosowane jest jako niedozwolony doping w sporcie

Avatar placeholder
07.07.2020 11:46
Erytropoetyna znana była do tej pory szerzej z niedozwolonego użycia w sporcie
Erytropoetyna znana była do tej pory szerzej z niedozwolonego użycia w sporcie (Pixabay)

Naukowcy z Instytutu Medycyny Doświadczalnej im. Maxa Plancka w Getyndze poinformowali, że z przeanalizowanych przez nich informacji wynika, iż erytropoetyna może pomagać w leczeniu COVID-19. Ich zdaniem, przynajmniej w kilku przypadkach, złagodziła poważny przebieg choroby.

1. Lek na koronawirusa

Naukowcy z Getyngi chcą przeprowadzić badania kliniczne, które miałyby potwierdzić ich przypuszczenia w praktyce. Opierają się one w szczególności na dwóch przykładach. Pierwszym z nich jest przypadek Irlandczyka, który trafił do szpitala z ostrym przebiegiem COVID-19. Szczegółowe badania wykazały niski poziom erytrocytów we krwi, w związku z czym mężczyzna otrzymał hormon odpowiedzialny za produkcję czerwonych krwinek – erytropoetynę. Okazało się, że ten zabieg znacznie przyspieszył powrót mężczyzny do zdrowia. Po tygodniu opuścił szpital, w którym go leczono.

Drugim argumentem za stosowanie EPO w leczeniu COVID-19 mają być badania prowadzone w Ameryce Południowej. Mieszkańcy Andów Wysokich mają bowiem zwiększony poziom erytropoetyny we krwi. W tamtych rejonach notuje się również znacznie mniej ciężkich przypadków COVID-19.

Zobacz film: "Czy Ibuprofen można zastąpić naturalnymi środkami?"
Analiza niemieckich naukowców pokazała, że pacjenci stosujący EPO szybcij wracają do zdrowia (Pixabay)
Analiza niemieckich naukowców pokazała, że pacjenci stosujący EPO szybcij wracają do zdrowia (Pixabay)

2. Jak działa erytropoetyna?

Ze względu na włóknienie płuc u pacjentów z koronawirusem występują problemy z oddychaniem. Tkanki w całym organizmie otrzymują za mało tlenu, by poprawnie funkcjonować. Erytropoetyna zwiększa produkcję czerwonych krwinek, dzięki czemu tlen może sprawniej rozchodzić się po organizmie. Działa również przeciwzapalnie i zapobiega wystąpieniu niekontrolowanym zachowaniom organizmu na zakażenie tzw. burzom cytokin.

3. Erytropoetyna w sporcie

Erytropoetyna jest również silne związana ze sportem. Uważana jest za środek dopingujący, który istotnie zwiększa wydolność organizmu, szczególnie w sportach wytrzymałościowych, w których istotne jest dostarczenie tlenu do tkanek, co znacznie zwiększa możliwości sportowców.

Powikłania stosowania erytropoetyny mogą być bardzo poważne – dochodzi bowiem do zwiększenia lepkości krwi, czego skutkiem mogą być zawały serca, zakrzepy, a nawet udary, które mogą prowadzić do śmierci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze