Trwa ładowanie...

Niemiecki szpital korzysta z terapii „leczącej” pedofilów

Avatar placeholder
31.10.2016 16:41
Niemiecki szpital korzysta z terapii „leczącej” pedofilów
Niemiecki szpital korzysta z terapii „leczącej” pedofilów

Człowiek patrzy z zainteresowaniem na dziecko, które siedzi przed nim w metrze, a głos spoza ekranu pyta: "Czy lubisz dzieci w taki sposób, jak nie należy?"

1. Terapia ma pomóc kontrolować pragnienia

"Pomoc jest dostępna" -  dodaje nadawca reklamy, która pojawiła się w niemieckiej telewizji i w Internecie, zachęcając ludzi, którzy czują pociąg seksualny do dzieci, aby dołączyli do unikalnego programu terapii o nazwie "Nie grzesz" (Kein Taeter werden).

Pedofilii nie można wyleczyć, ale można ją kontrolować
Pedofilii nie można wyleczyć, ale można ją kontrolować (Shutterstock)

Program, rozpoczęty w berlińskim szpitalu Charite około 11 lat temu, w ramach projektu w znacznym stopniu finansowanego ze środków publicznych, wzywa pedofilów do podjęcia leczenia, które ma pomagać im kontrolować swoje pragnienia.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Ponad 7000 osób jest zainteresowanych programem, który jest prowadzony w 11 ośrodkach na terenie Niemiec.

Spośród nich 659 osób podjęło terapię, a 251 zakończyło cały program. 265 osób jest obecnie leczonych, zarówno w grupie jak i na poszczególnych sesjach.

Niemiecka inicjatywa jest wyjątkowa, ponieważ dotyczy potencjalnych przestępców seksualnych, lub tych, którzy już popełnili nadużycia, ale udało się im uniknąć sprawiedliwości.

Klaus Beier z  Instytutu Medycyny Charite, który prowadzi sieć prewencji, nie ma złudzeń co do programu.

Zobacz także

"Pedofilia nie jest uleczalna. Ale może być leczona, pedofile mogą nauczyć się kontrolować swoje pragnienia" - mówi.

Projekt opiera się na zasadzie, że pociąg seksualny do dzieci jest problemem medycznym. Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje pedofilię jako "zaburzenia preferencji seksualnych".

W ciągu jednego lub dwóch lat, co tydzień, podczas dwugodzinnych sesji,  pacjent uczy się, jak powstrzymać się od nawiązywania kontaktów z dziećmi lub od oglądania pornografii dziecięcej. Program pomaga również pacjentowi nabyć empatię wobec potencjalnych ofiar.

Pomoc medyczna, taka jak kastracja chemiczna, oferowana jest także na zasadzie dobrowolności.

5 mitów o chorobach psychicznych
5 mitów o chorobach psychicznych [6 zdjęć]

Piętno choroby psychicznej może prowadzić do wielu błędnych opinii. Negatywne stereotypy stwarzają nieporozumienia,

zobacz galerię

2. Program budzi kontrowersje

Naukowcy z całego świata, w tym z krajów w Ameryce Północnej, a także ze Szwajcarii i Indii, są zainteresowani projektem.

"We Francji nadal jesteśmy w punkcie wyjścia w tworzeniu programu, który jest podobny do pomysłu niemieckiego" – mówi Serge Stoleru, psychiatra z Francuskiego Instytutu Badania Zdrowia Medycyny Inserm.

Ale nawet w Niemczech, jednym z krajów, gdzie głośne były sprawy molestowania nieletnich przez księży – pedofilów w Kościele rzymskokatolickim, program terapii jest kontrowersyjny.

Nie tylko istnieje silna presja społeczna wobec programu, Beier powiedział, że nawet w świecie farmaceutycznym jest "wielka powściągliwość" związana z opracowaniem leku dla pedofilów, który mógłby szybko wejść w życie.

Jednak Jerome Braun, prowadzący fundację ochrony dzieci o nazwie „Jaś i Małgosia”, która współfinansuje program terapii, powiedział, że terapia nie musi obejmować tylko zapobieganie, ale też powinna być ukierunkowana na  uświadamianie potencjalnych ofiar w przedszkolach lub szkołach.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze