Trwa ładowanie...

Niemieckie grzyby nadal skażone. Ponad 30 lat po Czarnobylu

Niemiecki Federalny Urząd Ochrony przed Promieniowaniem (BfS) przeprowadził szeroko zakrojone badania w lasach na południu kraju. Okazało się, że grzyby w tamtejszych lasach nadal noszą ślady promieniowania radioaktywnego.

Zobacz film: "Grzyby mogą chronić mózg przed demencją"

1. Skutki katastrofy w Czarnobylu

Miesiąc po katastrofie reaktora atomowego w Czarnobylu nad południem Niemiec przeszły intensywne burze. Pierwiastki, które wiatr przeniósł w radioaktywnej chmurze, spadły razem z deszczem i przetrwały w lasach bawarskich do dziś.

W najgorszym stanie są niewielkie obszary Lasu Bawarskiego, gdzie naukowcy odkryli największy poziom promieniowania. Skażone są wszystkie grzyby, w tym, cieszące się największą popularnością w Niemczech podgrzybki.

Przy okazji publikacji badania naukowcy zaznaczają, że nie ma żadnych przeciwwskazań dotyczących spożywania grzybów z tamtejszych lasów. Choć odkryto promieniowanie, to jest ono w zbyt niskim stężeniu, by zagrażać ludziom. Dodatkowo wszystkie grzyby trafiające do spożycia w Niemczech są ściśle badane pod kątem zanieczyszczeń, w tym radioaktywności.

Głównym problemem bawarskich lasów jest Cez -137, którego czas połowicznego rozpadu wynosi 30 lat. Eksperci oceniają, że promieniotwórcze ślady będą widoczne w niemieckich lasach jeszcze przez wiele lat.

Według raportu zanieczyszczenie niektórych rodzajów grzybów wynosi do 2400 bekereli na kilogram świeżej masy. Dla porównania, grzyby sprzedawane na rynku nie powinny przekraczać limitu 600 bekereli.

26 kwietnia 1986 roku w trakcie awarii reaktora w elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło do wybuchu wodoru, pożaru oraz rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych do atmosfery. Radioaktywna chmura dotarła do tak oddalonych od siebie miejsc w Europie, jak Grecja i Norwegia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.