Trwa ładowanie...

Niepokój i depresja mogą wzmocnić ryzyko śmierci w wyniku niektórych nowotworów

Avatar placeholder
20.12.2019 20:47
Niepokój i depresja mogą wzmocnić ryzyko śmierci w wyniku niektórych nowotworów
Niepokój i depresja mogą wzmocnić ryzyko śmierci w wyniku niektórych nowotworów

Lęk i depresja są to dwa schorzenia psychiczne, które często idą w parze. Mimo że ich objawy i cechy się różnią, mogą powodować równie duże szkody dla zdrowia psychicznego danej osoby.

Depresja jest najczęściej diagnozowanym schorzeniem psychicznym. Jednak odczuwane przez większość osób chorych na raka smutek i przygnębienie nie muszą być związane z depresją. O depresji mówimy bowiem dopiero, gdy spadek nastroju występuje wraz z brakiem apetytu, niemożnością przeżywania radości czy bezsennością, a te objawy utrzymują się przynajmniej 2 tygodnie.

Wcześniej uważano, że oba schorzenia są związane z chorobami układu krążenia, ale obecnie, badania wykazały, że wyższe poziomy cierpienia psychicznego, takiego jak lęk i depresja mogą być związane ze zwiększonym ryzykiem śmierci również z powodu niektórych chorób nowotworowych.

Wyniki pokazują, że w porównaniu z osobami w najmniej przygnębionej grupie, wskaźniki śmiertelności w grupie najbardziej zasmuconej z powodu choroby były wyższe w przypadku raka jelita grubego, prostaty, trzustki, przełyku i białaczki.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Osoby chore na raka są w grupie większego ryzyka śmierci jeśli mają lęki lub depresje
Osoby chore na raka są w grupie większego ryzyka śmierci jeśli mają lęki lub depresje

Naukowcy z University College London i Uniwersytetu Edinburgh w Wielkiej Brytanii stwierdzili, że celem badania jest sprawdzenie, czy psychologiczne cierpienie jest potencjalnym czynnikiem wpływającym na śmiertelność w przypadku konkretnego rodzaju nowotworu.

Naukowcy przeanalizowali dane z 16 badań, które rozpoczęły się w latach 1994 i 2008. W sumie dotyczyły one 163 363 mężczyzn i kobiet w wieku co najmniej 16 lat, wolnych od nowotworu na początku badania.

Psychologiczne wyniki stresu mierzono za pomocą kwestionariusza ogólnego stanu zdrowia, a uczestnicy byli obserwowani przez średnio dziewięć i pół roku. W tym czasie nastąpiły 4 353 zgony z powodu raka.

ZOBACZ TAKŻE:

Istnieje kilka czynników, które mogły mieć wpływ na wyniki, w tym wiek, płeć, wykształcenie, status społeczno-ekonomiczny, BMI, palenie tytoniu i spożycie alkoholu.

"Po kontroli statystycznej tych czynników, wyniki wykazały, że w porównaniu z osobami w najmniej przygnębionej grupie, wskaźniki śmiertelności w grupie najbardziej zasmuconej z powodu choroby były konsekwentnie wyższe w przypadku raka jelita grubego, prostaty, trzustki i przełyku oraz białaczki" - powiedział główny autor David Batty z University College w Londynie w Wielkiej Brytanii.

Związek ten może mieć również wpływ odwrotnej przyczynowości, gdzie nierozpoznany wcześniej rak mógł mieć istotny wpływ na nastrój.

10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji
10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji [10 zdjęć]

Amerykańska organizacja badająca stan zdrowia, poziom uzależnienia wśród obywateli USA, National Survey

zobacz galerię

Aby sprawdzić prawdopodobieństwo takiej sytuacji, naukowcy przeprowadzili dalszą analizę z wyłączeniem uczestników badania, którzy zmarli w ciągu pierwszych pięciu lat obserwacji, ale okazało się, że to nie miało znaczenia dla wyników obserwacji, ponieważ związek między stresem i rakiem pozostał.

"Nasze odkrycia przyczyniają się do ustalenia dowodów, że zły stan zdrowia psychicznego może mieć pewne zdolności predykcyjne dla niektórych chorób fizycznych, ale jesteśmy dalecy od jednoznacznego stwierdzenia, czy te relacje są naprawdę przyczynowe" - powiedział Batty.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "The BMJ".

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze