Mamy na skórze wiele zmian, przebarwień i pieprzyków. Czy wszystkie są niegroźne? Skąd wiadomo, że na skórze pojawiły się niepokojące zmiany? Jak wygląda nowotwór skóry? Istnieją różne nowotwory skóry o odmiennym przebiegu i o różniących się od siebie pierwszych objawach. Dlatego trudno jest podać jeden schemat postępowania dla pacjentów zaniepokojonych zmianami na skórze. W zależności od rodzaju nowotworu, można się spotkać z różnorodnymi objawami.
- Rak podstawnokomórkowy skóry – najczęściej występujący u człowieka nowotwór złośliwy, o niskim stopniu złośliwości, rzadko powodujący przerzuty - rozpoczyna się guzkiem perłowym. Jest to odstająca od skóry brodawka.
- Czerniak złośliwy – najgroźniejszy ze wszystkich nowotworów skóry, szybko dający przerzuty, szybko się rozprzestrzeniający i mało podatny na leczenie - to z kolei zwykle plamka na skórze, najczęściej brązowa, jednak zdarzają się także plamki niezabarwione.
- Chłoniaki – a przede wszystkim ziarniniak grzybiasty - mogą się objawiać zmianami przypominającymi łuszczycę lub wyprysk, na skórze pojawia się rumień, złuszczona skóra, jest odczuwalny silny świąd, z czasem zmiany pojawiają się także w węzłach chłonnych i narządach wewnętrznych.
Każda zmiana na skórze, która utrzymuje się przez jakiś czas, powinna zostać zbadana przez dermatologa. Oceniając wygląd zmiany barwnikowej na skórze, należy wziąć pod uwagę kilka jej cech. Za podejrzane uważa się: asymetrię, nieregularny kształt, nierówne, postrzępione brzegi, nierównomierny rozkład barwnika, średnica powyżej 6 mm, zachodzenie zmian w grubości powierzchni znamienia oraz odczuwalny świąd w jego obrębie. Dzięki dermatoskopii lekarz może oglądać zmiany barwnikowe na powierzchni ciała w powiększeniu (dermatoskop to połączenie lupy o powiększeniu 10 - 20x z wystandaryzowanym źródłem światła). W przypadku uznania zmiany za podejrzaną wykonuje się biopsję tej zmiany z przynajmniej 2-milimetrowym marginesem zdrowej tkanki. Jeżeli by się okazało w badaniu histopatologicznym, że to rzeczywiście jest czerniak, wykonuje się poszerzenie marginesów wycięcia. Jeżeli zmiana jest owrzodziała można przeprowadzić badanie cytologiczne. O objawach groźnych dla zdrowia i życia zmian skórnych, opowiada prof. dr hab. Waldemar Placek, specjalista dermatologii i wenerologii, patomorfologii i immunologii klinicznej.
Komentarze