Trwa ładowanie...

Niepotrzebna operacja zniszczyła jej życie. Jej sprawa wstrząsnęła Wielką Brytanią

Niecałą dekadę temu Emily była obiecującą studentką. Była młoda, zdrowa, uwielbiała pływać. Od tamtej pory jej życie zmieniło się w koszmar. Nie będzie mogła mieć dzieci, nie może pracować, a wszystko przez operację, której nawet nie potrzebowała.

Zobacz film: "Hictoria walki z rakiem wątroby - Nicole Yarran"

1. Ryzykowna operacja

Emily zgłosiła się do lekarza w 2014 roku. Odczuwała bardzo bolesne zaparcia, które uniemożliwiały jej prawidłowe funkcjonowanie. Tam powiedziano jej, że cierpi na wewnętrzne wypadanie odbytnicy. Zlecono wykonanie skomplikowanej operacji, której zadaniem było zainstalowanie specjalnej siatki utrzymującej narządy wewnętrzne na miejscu.

Niestety operacja nie była finansowana z budżetu funduszu zdrowia, dlatego kobieta musiała pożyczyć sześć tysięcy funtów, by pokryć koszty. Myślała, że szybko będzie miała to za sobą. Niestety, od razu po operacji zrozumiała, że coś poszło nie tak. Nie mogła nawet skorzystać z toalety.

Po sześciu miesiącach, kiedy jej stan się nie poprawiał, Emily znów trafiła na stół operacyjny. Kolejna operacja również zakończyła się fiaskiem. By zapewnić prawidłowe wypróżnianie lekarze zaproponowali stomię – miało to być rozwiązanie tymczasowe, dlatego pacjentka się zgodziła.

Emily nie wiedziała jakie zagrożenie wiąże się z operacją
Emily nie wiedziała jakie zagrożenie wiąże się z operacją

Stomia to chirurgiczne połączenie między przewodem pokarmowym, a skórą na brzuchu umożliwiające wydalanie.

Przed operacją nie wiedziała, że ten zabieg ma daleko idące konsekwencje. Nie wiedziała, że pozostawi jej ślad na całe życie. Nikt jej również nie powiedział, że ta procedura jest wykonywana prawie zawsze wyłącznie na pacjentach starszych.

Lekarze, którzy konsultowali jej przypadek już po tym co się wydarzyło stwierdzili, że jej dolegliwość dałoby się wyleczyć bez konieczności ingerencji chirurgicznej. Błędy popełnione w tej sprawie stały się przyczynkiem do śledztwa przeprowadzonego przez brytyjską prasę.

W jego wyniku wykryto szereg błędów proceduralnych, jakie dotknęły brytyjską służbę zdrowia kilka lat temu. Każdy taki błąd to jedno zmarnowane życie, ponieważ Emily nie była jedyną pacjentką, która została okaleczona przez lekarzy.

W 2018 roku ówczesna minister zdrowia Julia Cumberledge rozpoczęła dochodzenie w sprawie zaniedbań urzędników służby zdrowia. Sprawa jeszcze się nie zakończyła. Ze względu na nadchodzące wybory w Wielkiej Brytanii nie wiadomo kiedy się zakończy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.