Potencjalny lek na alzheimera okazał się nieskuteczny

Pacjenci zażywający solanezumab nie spowolnili progresji demencji w porównaniu do tych, którzy zażywali lek placebo. Początkowo założenia były obiecujące, szczególnie po ujawnionych danych około rok temu.

W trzeciej fazie badania, nazywanej EXPEDITION 3, brało udział ponad 2000 pacjentów z chorobą Alzheimera. Celem leku był amyloid, który gromadzi się w mózgu osób chorujących na Alzheimera, powodując degradację komórek nerwowych.

Oczywiście obecne metody farmakologiczne celują właśnie w tę proteinę (amyloid), jednak właśnie solanezumab był na najbardziej zaawansowanym etapie badań klinicznych.

John Lechleiter, kierownik Eli Lilly, komentuje zaistniałą sytuację: „Wyniki solanezumabu nie są takie, jak oczekiwaliśmy. Jesteśmy rozczarowani, bo wiele milionów ludzi czeka na skuteczny lek”. Firma zainwestowała przez ostatnie 25 lat 3 miliardy dolarów w badania nad demencją.

Jeden z profesorów z Centrum Badań Demencji UCL, również jest rozczarowany: „To wielka szkoda, ale są inne metody, które przechodzą testy i są bardziej obiecujące niż solanezumab”.

Profesor farmakologii z Uniwersytetu w Bristolu nie jest zaskoczony wynikami badań i jak zaznacza: „Uważam, że nadal nie ma wystarczających dowodów na związek odkładania się amyloidu z deficytem poznawczym u ludzi”.

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera?

Sprawność fizyczna i regularne ćwiczenia powstrzymują chorobę Alzheimera. Tak wynika z badań naukowców Uniwersytetu Kansas opublikowanych w specjalistycznym...

Z kolei według naukowców z Uniwersytetu w Southampton, problem tkwi w tym, że amyloid powinien zostać usunięty z mózgu. Przeszkodą jest jednak anatomia mózgu - brak w nim naczyń limfatycznych, tak więc możliwości jego „oczyszczania” są mocno ograniczone.

Oczywiście lek działa na złogi amyloidu, ale jego resztki nadal pozostają na swoim miejscu. Jak zaznacza Jeremy Hughes ze Stowarzyszenia osób chorych na Alzheimera, wiele osób pokładało w tym leku swoje nadzieje.

„To dla nas bardzo przykre, że nie możemy liczyć na znaczącą zmianę u ludzi żyjących z demencją, a ich potrzeby w tym temacie są bardzo duże. Demencja to wielki problem dla społeczeństwa, i wiemy, że opracowanie nowych metod jest szczególnie trudne. Jest to jednak lek, który działa na różne sposoby, więc nie traćmy nadziei” - kończy.

Poznaj 5 zaskakujących oznak demencji

Demencja to termin opisujący objawy, takie jak zmiany osobowości, utrata pamięci, zaniedbywanie higieny osobistej, trudności z mówieniem i kontaktem z...

Choroba Alzheimera jest wyzwaniem dla wszystkich osób pracujących w dziedzinie medycyny - zarówno biologów, farmaceutów, a na końcu lekarzy. Jak wiadomo, tkanka nerwowa ma bardzo małą zdolność do regeneracji, więc wszelkie zmiany, które zachodzą w naszym mózgu są trudne do odwrócenia, a w większości przypadków nieodwracalne.

Czy lek, który należy do przeciwciał monoklonalnych ma jednak szansę zadziałać? Nie jest to końca pewne, ale być może istnieje nadzieja na pomyślne jego wprowadzenie do leczenia za jakiś czas.

Każda z form leczenia choroby Alzheimera daje nadzieje zarówno dla pacjentów jak i ich rodzin. 21 września każdego roku obchodzony jest światowy dzień osób z chorobą Alzheimera. 

Lek. Mateusz Nawrocki, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...