Trwa ładowanie...

Nieswoiste zapalenie jelit. Choroba, na którą cierpi Agata Młynarska

Nieswoiste zapalenie jelit to skomplikowana choroba. Składa się na nią szereg schorzeń autoimmunologicznych. Mimo wielu badań, wciąż nie ustalono przyczyny dolegliwości. Na NZJ cierpi dziennikarka Agata Młynarska.

1. Objawy nieswoistego zapalenia jelit

Nieswoiste choroby zapalne jelit charakteryzują się przewlekłymi owrzodzeniami przewodu pokarmowego. Cierpią najczęściej osoby w wieku 20-40 lat. Chorzy zmagają się nie tylko z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, ale też z chorobą Leśniowskiego-Crohna.

Choroba Leśniowskiego-Crohna. Tych produktów powinieneś unikać
Choroba Leśniowskiego-Crohna. Tych produktów powinieneś unikać [5 zdjęć]

Choroba Leśniowskiego-Crohna polega na nawracających, nieswoistych zapaleniach odcinków przewodu pokarmowego.

zobacz galerię

Zobacz film: "Czym jest choroba Leśniowskiego Crohna i dlaczego jest tak groźna"

Choroba może wygaszać się na jakiś czas, by ponownie zaatakować. Jak mówi dr Łukasz Galus, pierwszym objawem nawrotu dolegliwości jest biegunka i domieszka krwi w kale. Ostra w przebiegu, prowadzi do odwodnienia, osłabienia i powoduje chudnięcie.

Agata Młynarska wylądowała w szpitalu
Agata Młynarska wylądowała w szpitalu

Wypróżnieniom mogą towarzyszyć skurczowe bóle brzucha, brak apetytu. Pojawiają się również inne dolegliwości pozajelitowe, np. zapalenie błony naczyniowej oka i twardówki, rumień, łysienie, bóle stawów, choroby wątroby, zakrzepica czy anemia.

2. Choroba Agaty Młynarskiej

Agata Młynarska cierpi na NZJ od lat. Dopiero w zeszłym roku zdecydowała się upublicznić tę informację. Jak mówiła, atak objawia się ostrym bólem brzucha, zmęczeniem, a nawet bezsennością.

Choroby jelit a zmiany skórne. Na co zwracać uwagę?
Choroby jelit a zmiany skórne. Na co zwracać uwagę? [6 zdjęć]

Jakie sygnały wysyła nam skóra, kiedy mamy chore jelita? Oto kilka symptomów, na które warto zwrócić

zobacz galerię

5 dni temu znowu trafiła do szpitala. Na swoim Instagramowym profilu napisała:

- Po czterech dniach ostrej walki na oddziale gastrologii, znanym mi od lat, wrócił uśmiech i nadzieja, że najgorsze znów udało się pokonać. Moja choroba ma własne życie (…). Było tak dobrze i nagle... walka o życie.

Dziennikarka czuje się już lepiej
Dziennikarka czuje się już lepiej

3. Leczenie nieswoistego zapalenia jelit

Nieswoiste zapalenia jelit są wciąż medyczną zagadką. Wiążą się z zaburzeniami działania układu immunologicznego. Niestety, jak podkreśla dr Galus, nie istnieją żadne szczepienia obronne, które mogłyby chronić przed tą chorobą. NZJ klasyfikuje się jako schorzenie nieuleczalne - można jedynie łagodzić objawy.

Ulgę w bólu może przynieść zmiana diety na niepodrażniającą jelita, którą Młynarska stosuje od dawna. Pomocna jest też farmakologia. W skrajnych przypadkach atak może prowadzić do resekcji części jelita grubego lub całkowitego wycięcia chorego narządu i odbytu.

Szacuje się, że w Polsce na NZJ może cierpieć ok. 50 tys. osób. Chorują głównie kobiety.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza