Nieswoiste zapalenie jelit. Choroba, na którą cierpi Agata Młynarska
Nieswoiste zapalenie jelit to skomplikowana choroba. Składa się na nią szereg schorzeń autoimmunologicznych. Mimo wielu badań, wciąż nie ustalono przyczyny dolegliwości. Na NZJ cierpi dziennikarka Agata Młynarska.
1. Objawy nieswoistego zapalenia jelit
Nieswoiste choroby zapalne jelit charakteryzują się przewlekłymi owrzodzeniami przewodu pokarmowego. Cierpią najczęściej osoby w wieku 20-40 lat. Chorzy zmagają się nie tylko z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, ale też z chorobą Leśniowskiego-Crohna.
Choroba może wygaszać się na jakiś czas, by ponownie zaatakować. Jak mówi dr Łukasz Galus, pierwszym objawem nawrotu dolegliwości jest biegunka i domieszka krwi w kale. Ostra w przebiegu, prowadzi do odwodnienia, osłabienia i powoduje chudnięcie.
Wypróżnieniom mogą towarzyszyć skurczowe bóle brzucha, brak apetytu. Pojawiają się również inne dolegliwości pozajelitowe, np. zapalenie błony naczyniowej oka i twardówki, rumień, łysienie, bóle stawów, choroby wątroby, zakrzepica czy anemia.
2. Choroba Agaty Młynarskiej
Agata Młynarska cierpi na NZJ od lat. Dopiero w zeszłym roku zdecydowała się upublicznić tę informację. Jak mówiła, atak objawia się ostrym bólem brzucha, zmęczeniem, a nawet bezsennością.
5 dni temu znowu trafiła do szpitala. Na swoim Instagramowym profilu napisała:
- Po czterech dniach ostrej walki na oddziale gastrologii, znanym mi od lat, wrócił uśmiech i nadzieja, że najgorsze znów udało się pokonać. Moja choroba ma własne życie (…). Było tak dobrze i nagle... walka o życie.
3. Leczenie nieswoistego zapalenia jelit
Nieswoiste zapalenia jelit są wciąż medyczną zagadką. Wiążą się z zaburzeniami działania układu immunologicznego. Niestety, jak podkreśla dr Galus, nie istnieją żadne szczepienia obronne, które mogłyby chronić przed tą chorobą. NZJ klasyfikuje się jako schorzenie nieuleczalne - można jedynie łagodzić objawy.
Ulgę w bólu może przynieść zmiana diety na niepodrażniającą jelita, którą Młynarska stosuje od dawna. Pomocna jest też farmakologia. W skrajnych przypadkach atak może prowadzić do resekcji części jelita grubego lub całkowitego wycięcia chorego narządu i odbytu.
Szacuje się, że w Polsce na NZJ może cierpieć ok. 50 tys. osób. Chorują głównie kobiety.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.