Trwa ładowanie...

Nietolerancja pokarmowa - czy może być moim problemem?

Avatar placeholder
20.02.2020 08:44
Nietolerancja pokarmowa - czy może być moim problemem?
Nietolerancja pokarmowa - czy może być moim problemem?

Przewlekłe dolegliwości bez wyjaśnionej przyczyny mogą być trudne do zaakceptowania i znacznie obniżać jakość życia. W diagnostyce bardzo często pomija się możliwość braku tolerancji na niektóre pokarmy, których obecność w diecie może być odpowiedzialna za długotrwałe i niespecyficzne objawy.

1. Czy mogę mieć nietolerancję pokarmową?

Typowe dla nietolerancji pokarmowych jest występowanie przewlekłych dolegliwości, ale o umiarkowanym nasileniu, przez co nie wskazują wyraźnie na jakąkolwiek chorobę. Same objawy mogą być bardzo różne - od zaburzeń jelitowych poprzez zmiany skórne po trudności z koncentracją i wahania nastroju. W przypadku osób z chorobami autoimmunologicznymi spożywanie nietolerowanego pokarmu może nasilać objawy choroby.

Źródło nietolerancji pokarmowej może natomiast leżeć w spożywaniu wysoko przetworzonych pokarmów, przewlekłej farmakoterapii, stresie czy też w ekspozycji na zanieczyszczenie środowiska. Układ immunologiczny może wówczas zacząć wytwarzać przeciwciała IgG przeciwko niektórym składnikom pokarmowym, co powoduje wystąpienie stanu zapalnego w organizmie i wcześniej wspomnianych dolegliwości.

2. Co mi właściwie szkodzi?

Nietolerancje pokarmowe wykrywa się specjalnie przeznaczonymi do tego testami, które polegają na pomiarze stężenia przeciwciał IgG we krwi. Ich poziom powyżej normy świadczy, że dany pokarm jest odpowiedzialny za objawy nietolerancji pokarmowej. Testy na nietolerancje pokarmowe dostępne są w panelach o różnych zakresach na platformie Zdrowegeny.pl.

Zakres badania każda osoba powinna wybrać indywidualnie pod siebie tak, aby zostały przeanalizowane wszystkie produkty, które się regularnie spożywa niezależnie od tego, czy dieta jest dość monotonna, czy też bardzo zróżnicowana. Tylko w ten sposób możliwe jest pełne zdiagnozowanie swojego problemu i zwiększa się szansa na skuteczne wyleczenie.

Jeżeli wynik testu wskazuje na nietolerowane pokarmy, muszą one zostać wykluczone z diety na około rok i dopiero po tym czasie stopniowo wprowadzane. U większości osób w tym czasie dochodzi do poprawy tolerancji na dany produkt, tylko niektórzy muszą nadal ograniczać niektóre pokarmy, aby czuć się dobrze.

3. Jak podejść do testu na nietolerancje pokarmowe?

Na platformie internetowej Zdrowegeny.pl można wybrać testy na nietolerancje pokarmowe różnych laboratoriów. Do części z nich konieczne jest udanie się do placówki na pobranie krwi żylnej. W innych natomiast klient otrzymuje zestaw, za pomocą którego samodzielnie pobiera się niewielką ilość krwi z palca, a później wysyła się kurierem do laboratorium. Obie formy są tak samo wiarygodnymi metodami, gdyż późniejsza analiza laboratoryjna przeprowadzana jest jednakowo.

Wynik testu na nietolerancje otrzymuje się online w ciągu kilkunastu dni. W zależności od laboratorium wynik będzie pokazywał ilościowo lub jakościowo poziom przeciwciał IgG specyficznych dla zbadanych pokarmów. Zawsze jest również dołączona interpretacja, która dokładniej omawia, co trzeba wykluczyć z diety i jak powinno się w trakcie niej odżywiać.

Przed rozpoczęciem diety eliminacyjnej należy pamiętać o skonsultowaniu się z dietetykiem w celu ustalenia zamienników dla wykluczonych produktów spożywczych, aby zapobiec niedoborom pokarmowym - komentuje mgr Katarzyna Startek, dietetyk Zdrowegeny.pl.

Artykuł Sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze