Trwa ładowanie...

Nietypowa przychodnia. U tego doktora nie ma cennika wizyt. Płacisz tyle, ile możesz

Avatar placeholder
04.07.2019 09:28
U Paulo nie ma cennika wizyt. Płacisz tyle, ile możesz
U Paulo nie ma cennika wizyt. Płacisz tyle, ile możesz (facebook.com)

Nietypową praktykę lekarską otworzył w Bloemfontein (RPA) 56-letni lekarz Paulo de Valdoleiros. Do jego przychodni może przyjść każdy. Mimo że wszystkie usługi są płatne, pacjent uiszcza taką opłatę, na jaką go stać. Nie ma cennika wizyt.

1. Od zawsze chciał pomagać innym

Paulo de Valdoleiros rozpoczął studia medyczne w wieku 46 lat. Jako nastolatek przeniósł się z rodzicami z Mozambiku do RPA i zawsze marzył o pomaganiu ludziom. Ze względu na trudną sytuację materialną 15-letni Paulo uczył się i pracował jednocześnie. Nie mógł sobie jednak pozwolić na studia medyczne, dlatego zaraz po zakończeniu szkoły podjął stałą pracę.

Zobacz też: Raport NIK: podstawowa opieka zdrowotna nie działa prawidłowo

Nie zapomniał o swoich marzeniach i dzięki determinacji udało mu się zapisać do szkoły medycznej, którą ukończył w wieku 51 lat. Jak mówił w wywiadzie, wierzy, że medycyna jest jego powołaniem i urodził się po to, żeby pomagać ludziom.

Zobacz film: "Lekarz zdiagnozował chorobę oglądając program telewizyjny"

Paulo założył własny gabinet lekarski, który jest czynny dla wszystkich, niezależnie od grubości ich portfela. Bo zdaniem lekarza, każdy powinien mieć dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej.

2. Gabinet lekarski, w którym płacić tyle, ile możesz

Drzwi gabinetu Paula są otwarte od rana do wieczora. Żeby umówić się na wizytę nie trzeba się wcześniej zapisywać. Obowiązuje zasada, kto pierwszy ten lepszy. Dziennie lekarz jest w stanie przyjąć nawet 20 pacjentów.

Przez pierwszy tydzień przychodnię odwiedziło 10 pacjentów. Po trzech tygodniach od otwarcia, codziennie przychodzi ok. 20 osób. Wszystko dlatego, że w placówce nie ma cennika. Po wyjściu z gabinetu pacjenci są informowani, że mogą zapłacić tyle, ile są na ten moment w stanie.

Ponadto w przychodni rozdawane i sprzedawane są leki na podstawowe dolegliwości. Podczas wizyty lekarz podaje pacjentom sprawdzone lekarstwa - antybiotyki czy leki przeciwzapalne.

De Valdoeiros uważa, że ludzie nie powinni rezygnować z leczenia tylko dlatego, że nie mają wystarczającej ilości pieniędzy. On zdejmuje z nich wybór w stylu: ''pójść do lekarza czy zapłacić za jedzenie''.

Przychodnia Paula świadczy usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz uczy też swoich pacjentów jak dbać o swoje ciało i zdrowie. Wierzy, że w ten sposób pomaga ludziom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz wideo, które cieszą się największą popularnością:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze