Nietypowe objawy, które świadczą, że serce jest na wykończeniu. Gdy się pojawią, biegnij do kardiologa
Schorzenia dotykające układ sercowo-naczyniowy są nazywane "cichymi zabójcami" i uważa się je za jedne z głównych chorób cywilizacyjnych. To właśnie one są najczęstszymi przyczynami zgonów. Nie tylko typowe objawy, takie jak ból w klatce piersiowej mogą sugerować ich rozwój, ale także wiele mniej oczywistych symptomów, które z łatwością można przeoczyć.
1. Mniej znane symptomy chorób serca
W Polsce choroby układu sercowo-naczyniowego są odpowiedzialne za prawie połowę wszystkich zgonów. W skali światowej powodują śmierć niemal 18 milionów osób rocznie.
Są to różne jednostki chorobowe obejmujące między innymi: nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, zaburzenia rytmu serca (w tym tachykardię, bradykardię, migotanie przedsionków), zapalenie mięśnia sercowego, a także zwężenie aorty.
Choroby układu sercowo-naczyniowego zazwyczaj kojarzymy z bólem w klatce piersiowej, nieregularnym tętnem czy dusznościami. Ale istnieją również mniej typowe symptomy, które są łatwe do przegapienia, a które mogą sugerować problemy sercowe. Jakie dolegliwości należą do tej mniej oczywistej kategorii?
2. Skurcze łydek i obrzęknięte nogi
Skurcze mięśni pojawiające się bez określonej przyczyny mogą być objawem choroby tętnic obwodowych. To stan, w którym naczynia krwionośne zaopatrujące narządy i kończyny w krew ulegają zatkaniu, co powoduje zmniejszenie przepływu krwi. Choroba ta może być spowodowana miażdżycą tętnic (nagromadzenie blaszki miażdżycowej w tętnicach), która prowadzi również do zawału serca lub udaru mózgu.
Innym symptomem wskazującym na potencjalne problemy z sercem jest znaczne obrzęknięcie nóg. Puchnięcie jest efektem nagromadzenia się krwi w żyłach stóp i nóg. Nieprawidłowe działanie serca, prowadzące do wolniejszego krążenia krwi i zastojów, jest stanem wysoce niebezpiecznym.
3. Trudności z erekcją i obniżone libido
Dysfunkcje związane z pracą serca mogą zauważalnie wpłynąć na jakość życia seksualnego. Często zaburzenia erekcji są pierwszym obserwowanym symptomem chorób serca, manifestując się nawet na dwa lata przed innymi objawami. Jednym z przyczyn takich zaburzeń jest niewystarczający przepływ krwi w organizmie. Może to zwiastować zaburzenia pracy tętnic, powiązane nie tylko z problemami serca, ale także ze zmniejszonym dopływem krwi do prącia.
Jednocześnie u kobiet dysfunkcje seksualne również mogą stanowić oznakę problemów z układem sercowo-naczyniowym. Wiele kobiet cierpiących z powodu niewydolności serca doświadcza intensywnych problemów seksualnych, takich jak suchość pochwy, ból podczas stosunku czy obniżone libido.
Dysfunkcja śródbłonka tętnic będąca przyczyną wymienionych dolegliwości, może prowadzić między innymi do trudności z prawidłowym krążeniem, narastania blaszek miażdżycowych w tętnicach, powstawania zatorów czy nawet zawału serca.
4. Ból promieniujący do szczęki, szyi i ramion
Ból o charakterze promieniującym w okolicy szczęki, może zwiastować coś więcej niż tylko schorzenia stomatologiczne. Często ból szczęki po lewej stronie twarzy jest jednym z symptomów zawału serca. Ta dolegliwość może jednak sugerować inne problemy stomatologiczne.
Dodatkowo ból promieniujący od klatki piersiowej przez ramię, do szczęki i szyi może być objawem nieregularnej pracy serca lub innej choroby tego narządu. W takiej sytuacji, ból pojawia się zwykle nagle i ma tendencję do zaostrzania.
Jeśli dostrzegasz u siebie objawy takie jak niepokojący dyskomfort w okolicy klatki piersiowej, uczucie duszności lub nudności, połączone z wcześniej wymienionymi objawami, niezwłocznie wezwij karetkę.
5. Kłopoty z oddechem i krwawiące dziąsła
Nieświeży oddech to problem wielu osób. Nie należy go lekceważyć, ponieważ może być objawem zbliżającego się zawału serca. W czasopiśmie "American Journal of Preventive Medicine" opisano związek między stanem jamy ustnej a kondycją ciała. Według naukowców choroby dziąseł mogą być objawem stanu zapalnego wywołanego przez choroby serca.
Jeżeli nie dbamy o nasze zęby na bieżąco, możliwe jest pojawienie się przewlekłych stanów zapalnych. Mikroorganizmy z obszarów infekcji roznoszone są przez krwiobieg do wszystkich organów, w tym także serca.
W odpowiedzi na obecność bakterii układ odpornościowy rozpoczyna atak skutkujący tworzeniem się tzw. blaszki miażdżycowej na ścianach żył.
Taki stan rzeczy może zagrażać ryzykiem wystąpienia zawału serca. W związku z powyższym, jeśli zauważymy jakiekolwiek problemy z naszymi zębami, szczególnie jeśli towarzyszy temu krwawienie dziąseł, powinniśmy jak najszybciej udać się do dentysty.
6. Nietypowe objawy chorób serca
Może pojawić się też objaw zwany palcami Hipokratesa lub palcami pałeczkowatymi. U osób, u których występuje, można zaobserwować niezwykle dużą końcówki palców oraz mocno zaokrąglone paznokcie. Mogą stanowić objaw niedotlenienia organizmu i związanych z tym chorób.
Inny symptom, który może sygnalizować problemy z sercem, nazywany jest znakiem Franka. Jest to specyficzna zmarszczka na płatku ucha, która wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju miażdżycy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.