Trwa ładowanie...

Obrzęk stopy. To może być wczesny objaw zawału serca

Atak serca pojawia się, kiedy do serca przestaje dopływać krew lub jest jej za mało. Dzieje się tak ze względu na zablokowanie tętnicy wieńcowej, która doprowadza krew do serca. Atak serca jest nagłym zjawiskiem, choć są symptomy, które mogą nas wcześniej ostrzec przed zagrożeniem.

Zobacz film: "Objawy zawału serca mogą różnić się w zależności od płci"

1. Stan przedzawałowy - jak go rozpoznać?

Zawał mięśnia sercowego, nazywany potocznie atakiem serca. Niszczy on część mięśnia odpowiedzialnego za pompowanie krwi do poszczególnych części ciała. Jeśli niedokrwienie serca będzie poważne, zawał może doprowadzić do śmierci.

Lekrze zachęcają do częstszych badań, nawet osoby po trzydziestce (iStock)
Lekrze zachęcają do częstszych badań, nawet osoby po trzydziestce (iStock)

Zobacz też Atak serca, czy atak paniki? Jak odróżnić objawy?

Zazwyczaj jednak stan przedzawałowy jest poprzedzony wieloma symptomami, które jeśli odczyta się je prawidłowo, mogą nas skutecznie ostrzec przed zagrożeniem. Choroby układu krążenia powodują nie tylko problemy z sercem. Jednym z pierwszych niepokojących objawów są na przykład obrzęki dolnych kończyn.

2. Pierwszy objawy zawału serca

American Academy of Dermatology jest organizacją zajmującą się zrzeszaniem dermatologów na całym świecie. Według jej badań obrzęk stóp i łydek może być nie tylko spowodowany problemami w tych częściach ciała. Czasem jest to pierwszy symptom mówiący nam, że z naszym sercem dzieje się coś niedobrego.

Pierwszy objaw może pokazać się w stopach (iStock)
Pierwszy objaw może pokazać się w stopach (iStock)

Zobacz też Śpiochom grozi zawał serca

Kiedy w żyłach pojawiają się przeszkody dla prawidłowego przepływu krwi, zwiększa się jej ciśnienie. Zaczynają powstawać tzw. przesięki, które w uproszczeniu, prowadzą do powstawania obrzęków w dolnych partiach ciała. Jeśli więc zauważymy, że nogi nam puchną i mamy problem np. z zakładaniem butów, a do tego dochodzą takie objawy jak zawroty głowy, osłabienie czy kołatanie serca najwyższy czas zadzwonić na pogotowie.

3. Choroby serca w Polsce

Choroby sercowo-naczyniowe są nadal jedną z najczęstszych przyczyn zgonów wśród Polaków. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego aż 46 proc. przedwczesnych zgonów w Polce jest spowodowanych chorobami układu krążenia.

Zawroty głowy moga być jednym z objawów problemów z sercem (iStock)
Zawroty głowy moga być jednym z objawów problemów z sercem (iStock)

Z kolei według raportu przygotowanego przez NIZP-PZH, Śląski Uniwersytet Medyczny, Gdański Uniwersytet Medyczny i Warszawski Uniwersytet - każdego roku w Polsce 80 tysięcy osób ma zawał serca. Dwie trzecie z nich to mężczyźni. Naukowcy szacują, że w 2020 roku z powodu powikłań po zawale serca umrze blisko 200 tysięcy osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.