Trwa ładowanie...

(Nie)widzialna nastoletnia depresja w 13. edycji kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji

Avatar placeholder
22.02.2019 17:23
(Nie)widzialna nastoletnia depresja w 13. edycji kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji
(Nie)widzialna nastoletnia depresja w 13. edycji kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji

Dane odnośnie depresji wśród polskich nastolatków są alarmujące, jednak rodzicom wciąż zdarza się bagatelizować jej objawy. W tegorocznej edycji organizatorzy Forum Przeciw Depresji po raz kolejny przełamują tabu i podejmują dyskusję na temat tej groźnej choroby.

1. Rosnące zagrożenie

W 2017 roku aż 730 młodych ludzi w Polsce targnęło się na swoje życie – 116 z nich niestety nie udało się uratować. Depresja wśród nastolatków w Polsce wciąż pozostaje tematem, o którym mówi się zbyt mało. Dorosłym często niestety zdarza się bagatelizować jej objawy, utożsamiając je z okresem buntu i zwykłymi trudami dojrzewania.

Dzieci z kolei często tłumią swoje emocje nie mówiąc o nich najbliższym. Stawiają się w roli opiekuna, który nie chce martwić rodziców, mając poczucie, że i tak mają wiele innych problemów na głowie.

W obydwu przypadkach brak kontaktu i szczerej rozmowy prowadzi do nawarstwienia się depresji. Jak opowiada Antonina, nastolatka zmagająca się w przeszłości z depresją:

- Czy chcesz i jesteś gotowa o tym porozmawiać? To pytanie klucz. Pytanie, które było najważniejsze w mojej walce o siebie, o swoje zdrowie i życie. Wskazywało bowiem, że rodzice widzą problem, chcą mi pomóc, ale nie robią nic na siłę. Dali mi czas i przestrzeń by o tę pomoc poprosić.

2. Najważniejsza jest rozmowa

Właśnie więź z rodzicami jest kluczowa w budowaniu poczucia bezpieczeństwa u dziecka. Jest również jednym z najważniejszych aspektów walki z depresją. Nie uchroni wprawdzie przed chorobą, bo na jej rozwój składa się wiele niezależnych od nas czynników, ale właśnie ta więź pomaga wychwycić zmiany w zachowaniu młodej osoby. Pozwala też ocenić czy powinny one wzbudzić niepokój rodziców i być bodźcem do konkretnego działania – do wyciągnięcia ręki i udzielenia pomocy.

Jakie zachowania powinny nas alarmować? Prof. dr hab. n. med. Filip Rybakowski, Kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu podsumowuje:

- Depresja to stan długotrwałego obniżenia nastroju, zobojętnienia, braku chęci i motywacji do działania. Tymczasem u dzieci i młodzieży może objawiać się w sposób zupełnie nieoczywisty, np. problemami z koncentracją i nauką, wycofaniem i zniechęceniem, drażliwością i złością, a także agresją do siebie czy innych osób z otoczenia.

Z kolei dr Artur Wiśniewski z Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego alarmuje:

- Nastolatkowie często nie mówią nikomu o swoich problemach. Wchodząc w rolę "opiekuna" nie chcą martwić rodziców, którzy w ich świadomości mają wystarczająco dużo swoich problemów […]. Rodzice wywierają na dzieciach ogromną presję, stawiając wysokie, często nie do osiągnięcia przez młodego człowieka wymagania. Niestety słabość, nieradzenie sobie z obowiązkami i tym samym niespełnianie oczekiwań oznacza niezadowolenie rodziców, zmartwienie, kłopoty. A przecież dzieci chcą zadowolić rodziców, być akceptowane i kochane.

"Nie przeszkadzaj mi teraz", "Zajmij się sobą", "Odejdź, jestem zajęta" - to zdania, które w ustach rodzica budują w dziecku poczucie osamotnienia i braku zrozumienia przez osoby mu najbliższe.

Dorośli często zapominają, że rolą rodziców jest tak zbudować świat dziecka, aby nie był on pusty – dosłownie i w przenośni. Dlatego tak ważne jest wspólne spędzanie czasu, wspieranie się w chwilach zarówno dobrych, jak i trudnych, rozmawianie ze sobą, a nie tylko mówienie do siebie.

3. Spotykamy się po raz kolejny

Niezwykle istotne jest, aby o depresji wśród młodych ludzi mówić głośno, zarówno w ich gronie, jak i wśród rodziców oraz opiekunów. Podczas tegorocznej 13. edycji kampanii Forum Przeciw Depresji, która odbędzie się 23 lutego w warszawskim Hotelu Novotel Centrum, zaplanowano cały szereg aktywności.

Mają na celu nie tylko uwrażliwienie dorosłych na problem depresji wśród nastolatków, ale także przekazanie im praktycznych wskazówek, jak rozpoznać chorobę u dziecka. Specjaliści podczas wykładów i praktycznych warsztatów skierowanych do rodziców i nastolatków doradzą, jak rozmawiać z młodymi ludźmi i wspierać ich w chorobie, a także jak i kiedy prosić o pomoc, kiedy dzieje się coś złego.

Będzie również, jak co roku, możliwość porozmawiania – anonimowo i bezpłatnie - ze specjalistami zarówno podczas bezpośrednich konsultacji z lekarzem psychiatrą lub psychologiem, ale także poprzez czat czy Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji.

Wydarzenie odbędzie się w godzinach 12.00-16.00, a wstęp będzie bezpłatny. Jego szczegółowy plan znajdziemy tutaj.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze