Trwa ładowanie...

Niewydolność serca - choruje 600-700 tysięcy Polaków

 Magdalena Bury
26.11.2018 11:42
Niewydolność serca - choruje 600-700 tysięcy Polaków
Niewydolność serca - choruje 600-700 tysięcy Polaków (123rf)

Na zmniejszony przepływ krwi do narządów z powodu uszkodzeń serca, czyli niewydolność krążeniową, cierpi bardzo dużo osób. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne uważa, że istnieje pilna potrzeba zmian w diagnostyce i leczeniu niewydolności serca. Statystyki są alarmujące. Szacuje się, że w kraju choruje już 600–700 tys. osób, z czego rocznie umiera ok. 10 proc.

Niewydolność serca jest poważną chorobą, z powodu której dochodzi do zaburzeń związanych z przemianą tkankową. Bezpośrednią przyczyną schorzenia może być np. choroba niedokrwienna serca, wysokie ciśnienie tętnicze, zawał serca czy uszkodzenia zastawek.

Według Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego już niedługo nawet co piąty mieszkaniec Polski powyżej 40. roku życia będzie miał symptomy niewydolności krążeniowej. Polskie społeczeństwo starzeje się, więc liczba chorujących będzie zwiększać się z każdym kolejnym rokiem. Przypuszcza się, że w 2030 roku pacjentów z niewydolnością serca będzie o 60 proc. więcej. Jakie dolegliwości powinny wzbudzić czujność?

1. Objawy niewydolności serca

  • problemy z oddychaniem,
  • szybkie męczenie się,
  • obrzęki stóp,
  • zatrzymywanie się wody w organizmie,
  • częste oddawanie moczu w nocy,
  • brak apetytu,
  • uczucie sytości,
  • zaparcia,
  • zawroty głowy,
  • problemy z koncentracją i zaburzenia pamięci.
Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Przeczytaj także:

Przed niewydolnością serca można się jednak chronić, np. stosując zdrową dietę czy uprawiać sporty. Ważne jest także unikanie alkoholu, papierosów oraz innych używek.

Odpowiednia dieta jest niezwykle istotna w zapobieganiu niewydolności serca
Odpowiednia dieta jest niezwykle istotna w zapobieganiu niewydolności serca (123rf)

Analiza wyników badań cierpiących na niewydolność krążeniową w Polsce ukazała, że aż 11 proc. pacjentów umiera w przeciągu roku od czasu hospitalizacji. W leczeniu tego rodzaju chorób ważne są programy profilaktyczne. Okazuje się jednak, że tylko jeden na 22 chorych ma możliwość rehabilitacji kardiologicznej. Polska służba zdrowia ma także problem z dostępem do echokardiografii, która jest niezbędna do diagnozy.

Przeczytaj także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze