Niska samoocena

Zawstydzenie, brak wiary w siebie, pochylona głowa, smutek, porównywanie się z innymi, ciągłe niezadowolenie z siebie, krytykowanie własnej osoby, a być może również i innych. To pierwsze widoczne objawy niskiej samooceny. Zgodnie z definicją, samoocena to ocena własnej wartości. Gdy jest nieadekwatnie niska, niezależnie od obiektywnie osiąganych sukcesów, a człowiek sobie z nią nie radzi, może doprowadzić do pełnoobjawowego zaburzenia psychicznego, jak depresja, lęk, alkoholizm. Jak manifestuje się niska samoocena? Jak pozbyć się kompleksów? Jak podnieść poczucie własnej wartości i uwierzyć we własne możliwości?

Polecane wideo:

1. Cechy osoby o niskiej samoocenie

Niskiej samooceny nie wolno mylić z wyrażaniem krytyki na swój temat lub przyznaniem się do jakiejś swojej słabości. Osoba o niskiej samoocenie ma tendencję do uogólniania: „Jestem do niczego”, „Nic mi nie wychodzi”, „Nikt mnie nie lubi” itp. Przywiązywanie uwagi do cudzych opinii jest czymś destrukcyjnym, mającym wpływ na całe życie. Tkwi głęboko w człowieku i ujawnia się raz po raz, oddziałując na myślenie i światopogląd. Potrafi zniekształcić związki i relacje międzyludzkie. Brak wiary w siebie i swoje możliwości sprawia, że człowiek osiąga znacznie mniej niż mógłby, gdyby uwierzył w swoją siłę. Niska samoocena obniża jakość życia.

Do najpopularniejszych cech niskiej samooceny zaliczane są:

 • nadmierna samokrytyka,
 • nadmierne wymagania wobec siebie (często nierealistyczne),
 • brak pewności siebie,
 • uzależnienie własnej samooceny od oceny innych,
 • poczucie bezwartościowości,
 • nieumiejętność określania swoich potrzeb,
 • brak poczucia bezpieczeństwa i akceptacji,
 • trudność w podejmowaniu decyzji,
 • trudności z nawiązywaniem kontaktów i tworzeniem związków,
 • nieufność,
 • ciągłe opiekowanie się innymi, a zaniedbywanie siebie.

2. Co czują osoby o niskiej samoocenie?

Odczucia osób zakompleksionych, to:

 • samotność i odizolowanie,
 • ogromny smutek,
 • niekompetentność i niezdolność w wielu dziedzinach życia,
 • nastrój samobójczy,
 • przytłaczające poczucie winy,
 • wstyd.
Niska samoocena

Niektóre osoby dbają o swoją opinię w środowisku, grupach rówieśniczych i rodzinie. Inni, nieustannie podkreślają swój indywidualizm....

3. Źródło niskiej samooceny

Największy wpływ na naszą samoocenę ma sposób, w jaki byliśmy traktowani w dzieciństwie przez rodzinę i przyjaciół. Nasze uzdolnienia lub ich brak i nasza niepowtarzalna osobowość też nie pozostają bez znaczenia. Kształtowanie obrazu samego siebie to bardzo złożony proces, u którego podstaw tkwi wiele różnych czynników, m.in. kultura społeczeństwa, w którym żyjemy.

Istotne jest także „Ja idealne”. To wersja siebie w najlepszym wydaniu. Samo istnienie „Ja idealnego” jest zjawiskiem pozytywnym i pożądanym. Problem pojawia się wtedy, gdy „Ja idealne” jest nierealne. Aby „Ja idealne” było pomocne w budowaniu adekwatnej do rzeczywistości samooceny, powinno zawierać cechy możliwe do osiągnięcia i zrealizowania.

4. Jak walczyć z niską samooceną?

Najlepszą metodą jest praca małymi krokami. Trzeba wyznaczać sobie odpowiednio małe cele i cierpliwie je realizować. Działając w ten sposób, szybciej i częściej osiągamy sukces. A odniesienie sukcesu sprzyja wzrostowi pewności siebie, wiary we własne siły sprawcze i dostarcza poczucia zadowolenia z siebie.

Bardzo ważna w pracy nad własną samooceną jest umiejętność oddzielania emocji od myślenia. W ten sposób zyskujemy większy wpływ na swój nastrój, większą niezależność naszego samopoczucia od naszych zachowań i ich oceny. Niska samoocena to stan, który można zmienić. Czasem do takiej zmiany popycha zmęczenie wieczną „huśtawką nastrojów”, niezgoda na odczuwanie wciąż nieprzyjemnych uczuć związanych z niską samooceną, a czasem uzmysłowienie sobie, że uzależniamy własny pogląd na swój temat od zdania innych.

Niedocenianie siebie samego to często źródło większości naszych problemów. Zdanie sobie z tego sprawy to już pierwszy krok do sukcesu. Niska samoocena utrudnia i komplikuje życie, dlatego warto z nią walczyć. Jednak nie jest to sprawa prosta. Chcąc walczyć z niską samooceną, zapewne z góry zakładamy niepowodzenie, zamykając się w błędnym kole. Warto skonsultować się z psychologiem – niską samoocenę można przepracować, „wyleczyć” na terapii.

Polecane wideo:

Komentarze (39)
~Raiden
~Raiden

Przechodziłem przez ogromne załamanie nerwowe dwa lata temu. Dałem radę poprzez zmianę myślenia, motywację. Zacisnąłem zęby. Teraz zaglądam na takie portale, aby pomagać innym, korzystając z doświadczenia i dziękuję sobie, że nie dałem za wygraną. Teraz uważam się za szczęśliwego. Karta losu się odwróciła, ale trzeba jej było pomóc. Najważniejsze to trwać i zacząć nad sobą pracować, szukać pomocy. Pozdrawiam i życzę wszystkim powodzenia, dla siebie nadziei nie widziałem, a tu jednak...

Odpowiedz
~barca
~barca

Mam już dość swojego życia. Straciłem chęć zeby żyć, nic mnie cieszy, nie mogę się nad niczym skupic bo ciągle nachodzą mnie jakieś dziwne mysli. Jestem beznadziejny i nie wiem co chce, wszystkiego się boje. Kilka dni temu dziewczyna z którą wiązałem ogromne nadzieje powiedziała ze nic do mnie nie czuje. Strasznie przy tym płakała mówiąc ze marzyła o takim facecie ale mnie nie kocha. Normalnie żyć odechciewa. Czas z sobą skończyć, bo żyć juz nie ma po co!!!!!!

Odpowiedz
~jack
~jack

Nie wiem jak wyglądasz, ale to nie ma znaczenia, bo od wyglądu ważniejszy jest intelekt. Ja szukam dziewczyny, która ma coś w głowie, a nie duży biust czy ładną buzie. Nie przejmuj się, bo na pewno jest wiele osób, którzy Cię bardzo lubią i którym się podobasz.

Odpowiedz
~~Mgd
~~Mgd

Do dziś pamiętam, jak ojciec pijany (jak zawsze) powiedział mi, że jestem brzydka... i mimo, że słyszałam wiele przykrych epitetów na swój temat, to nic nie dotknęło mnie tak jak to jedno słowo. Od tamtego momentu ide przez życie ze świadomością swojego wyglądu. Jestem beznadziejna i nic nie znaczę.... nie chodzi mi o to, zeby ktoś, kto przeczyta mój komentarz napisał mi, że to nie prawda i tak dalej... ja po prostu wiem, jaka jestem. Brzydka - byłam, jestem i zawsze będę.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Samoocena
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Samoocena
Samoocena

Czy warto się przejmować kompleksami

Czy warto się przejmować kompleksami

atrakcyjności wywołanym brakiem lub niską samooceną. Zwykle problemy te nie są związane tylko z kokieterią czy chęcią zwrócenia na siebie uwagi (...) otoczenia, lecz z trudnymi przeżyciami psychicznymi, zaniżoną samooceną...

Samoocena

Wychowanie a pewność siebie

Wychowanie a pewność siebie

genetycznych predyspozycji oraz wyuczonych i zaobserwowanych modeli zachowania. Na tej podstawie młodzi ludzie, wkraczający w dorosłe życie budują swoje poczucie własnej wartości, samoocenę, pewność siebie oraz wiele innych cech.

Samoocena

Małe jest piękne, czyli zalety bycia niskim...

Małe jest piękne, czyli zalety bycia niskim...

więc zaakceptować swoje ciało takim, jakie jest i nie doszukiwać się kompleksów, które doprowadzają do niskiej samooceny i przygnębienia. Jeśli chcesz porozmawiać o kompleksach dotyczących niskiego wzrostu, zapraszamy na nasze forum.  

Samoocena

Czy drzemie w tobie narcyz?

Chociaż narcyzm jako taki stanowi poważne zaburzenie osobowości, większość ludzi posiada w mniejszym lub większym stopniu natężenie cechy narcystycznej. Przejawia się ona, najogólniej mówiąc, „samouwielbieniem" - przesadną koncentracją na sobie, traktowaniem...

Samoocena

Autowaloryzacja

samoocenę. Większości ludziom zależy na robieniu dobrego wrażenia na innych i myśleniu o sobie jako o jednostce nienagannej moralnie, lubianej (...) i kompetentnej. Jaki jest związek na linii autowaloryzacja-wysoka samoocena?...

Samoocena

Jak sobie radzić z kompleksami

Jak sobie radzić z kompleksami

Kompleksy towarzyszą wielu osobom. Są jednak i tacy, którzy nie przejmują się wieloma sprawami i nie przywiązują wagi do swoich określonych cech. Kompleksy biorą się właśnie stąd, że do pewnych cech naszego wyglądu czy charakteru, których nie akceptujemy,...

Samoocena

Zakompleksiona kobieta

Zakompleksiona kobieta

Kompleksy przeszkadzają w kreatywnym i twórczym podejściu do życia. Człowiek zamyka się w sobie i nie wychodzi z inicjatywą z obawy przed ośmieszeniem.

Samoocena

Jak sobie radzić z nieśmiałością?

. Syndromalne ujęcie oznacza, że osoby nieśmiałe charakteryzują się biernością społeczną, lękiem społecznym oraz zaniżoną samooceną i brakiem wiary w siebie (...) drugiej osoby. Codziennie wzmacniaj swoją samoocenę i...

Samoocena

Samoodtrącenie

. Jak każda postawa, również poczucie własnej wartości składa się z trzech komponentów: poznawczego - w skład którego wchodzi samoocena (...) , poczuciem winy, niską samooceną, pretensjami i żalem do siebie....