Trwa ładowanie...

Niski puls - występowanie, przyczyny i zaburzenia, leczenie

Przyjmuje się, że prawidłowy puls u osoby dorosłej powinien wynosić od 70 do 75 uderzeń serca na minutę, a u dziecka 100. Wraz z wiekiem spada. Może zejść do 60 uderzeń na minutę. Niski puls nie zawsze oznacza zaburzenia pracy serca. Warto jednak monitorować poziom własnego pulsu, po to żeby móc wcześnie zareagować i w razie konieczności udać się do lekarza specjalisty.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Mam za niski puls. Co robić?

Niski puls jest dość charakterystyczny u osób bardzo intensywnie trenujących np. dyscypliny wytrzymałościowe. Nie jest to powód do niepokoju. Organizm w tym przypadku wykazuje po prostu niskie tempo spoczynkowe. Dlatego jeśli ktoś regularnie ćwiczy zawodowo lub amatorsko, to mimo młodego wieku może mieć niski puls. Również podczas snu serce bije wolniej. Jednak jeśli ktoś ma niski puls i do tego jeszcze zdarza mu się stracić przytomność lub też ma zawroty głowy, wtedy koniecznością jest wykonanie badań i wizyta u lekarza. Niski puls może również oznaczać, że ktoś ma tzw. bradykardię.

Niski puls nie musi oznaczać zaburzenia pracy serca
Niski puls nie musi oznaczać zaburzenia pracy serca

2. Przyczyny niskiego pulsu

Niski puls związany z tą przypadłością może oznaczać, że dana osoba cierpi na choroby serca. Zaliczyć do nich można wady wrodzone lub też chorobę niedokrwienną. Niski puls czasami jest spowodowany przyjmowaniem leków nasercowych, przeciwdepresyjnych, a także takich, które obniżają wysokie ciśnienie krwi. Bradykardia może też być spowodowana chorobą tarczycy oraz wątroby. Pojawia się też przy hipotermii i urazach mózgu.

Niski puls i zaburzenia tętna mogą być wynikiem wysiłku fizycznego. Zwłaszcza jeśli dojdzie do przemęczenia, a także przy niewłaściwej diecie. Nieprawidłowa praca serca może też być spowodowana jego chorobami, a także dolegliwościami związanymi z układem krążenia oraz w wyniku przedawkowania leków. Także podczas menopauzy mogą pojawić się zaburzenia.

To musisz wiedzieć

3. Co to jest bradykardia?

Niski puls może wiązać się z różnymi objawami związanymi z bradykardią. Jeśli ktoś cierpi na to schorzenie, to na początku jego skutki mogą być prawie nie odczuwalne. Najpierw objawy mają formę łagodną, ale po pewnym czasie systematycznie się nasilają. W pewnym momencie może też dojść do przerw w pracy serca. Niski puls związany z bradykardią może występować też razem z osłabieniem i spadkiem energii. Organizm wykazuje wolniejsze funkcjonowanie, a siła i wydolność fizyczna jest dużo mniejsza. Pojawiają się też mroczki przed oczami i zawroty głowy, a finalnie również omdlenia. Jest to bardzo niebezpieczne, gdyż przy okazji dochodzi do upadków, które mogą skutkować różnymi obrażeniami ciała. Chory może też mieć uczucie kołatania serca. [content id="538f41329844bdb9158b4568" title="8 sposobów na poprawę pracy swojego serca"]

4. Jak leczyć niski puls?

Radzenie sobie ze zjawiskiem jakim jest niski puls zależy od przyczyny jego powstania. Dlatego najpierw najlepiej jest zasięgnąć porady u specjalisty. Lekarz zleci najpewniej badania EKG lub bardziej specjalistyczne testy. Ostatecznością jest wszczepienie pacjentowi stymulatora serca.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.