Niższa, grubsza i z pryszczami. Poznaj nową koleżankę Barbie

Każdy zna lalkę Barbie. Wysportowaną blondynkę o dużych, niebieskich oczach, która już od wielu lat wpaja dziewczynkom, co to znaczy ideał kobiecego ciała. Każda dziewczynka się nią bawiła choć raz, jednak teraz Barbie ma konkurentkę – Lammily.

Lalkowy ideał piękna

Długie nogi, talia osy, sterczący biust i idealna twarz to ideał, który jest promowany przez lalkę Barbie. Osiągnięcie takiego wyglądu bez operacji plastycznych jest wręcz niemożliwe, dlatego Barbie toczy odwieczny bój z feministkami oraz ludźmi sprzeciwiającymi się takiemu ideałowi piękna. Zarzucają jej niezdrową sylwetkę i negatywny wpływ na postrzeganie siebie przez coraz młodsze dziewczynki. Niektórzy z wrogów Barbie idą dalej, obwiniając ją za plagę anoreksji i zaburzeń odżywiania wśród młodzieży.

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

Gdyby lalka Barbie była prawdziwą kobietą, to by miała wiele problemów z codziennym życiem. Nie miała by miesiączki, chorowałaby na anoreksję, nie mogłaby podnieść głowy ze względu na zbyt szczupłą i długą szyję. Jakby tego było mało, najprawdopodobniej byłaby zmuszona chodzić na czterech kończynach, aby zrównoważyć środek ciężkości.

Nie da się także ukryć, że cała historia życia lalki oraz jej otoczenie jest raczej mało realne: przystojny i idealny Ken, śliczne dzieciaki, pałace, samochody nawet idealni przyjaciele, a wszystko otoczone mnóstwem różu, motylków, blichtru, błysku i serduszek. To wszystko daje obraz raczej pustego życia, o ile można tak powiedzieć o bycie lalki. To kolejny zarzut stawiany Barbie, która według sceptyków pokazuje małym dziewczynkom wizję nierealnego świata i pragnień, które nigdy się nie spełnią, bo raczej mało która będzie mieszkać w różowym pałacu i mieć w stajni jednorożca...

Lalka Lammily

Poznajcie alternatywę dla lalki Barbie - Lammily!

Lalka ma odzwierciedlać proporcje ciała przeciętnej kobiety. W przeciwieństwie do Barbie ma kilka kilogramów więcej i jest dużo niższa.

Niższa, grubsza i z pryszczami

Opowiedzią na idealny świat i samą Barbie jest Lammily. Ojcem tej lalki jest Nickolay Lamm – grafik komputerowy, który najpierw stworzył Lammily jako trójwymiarowy model lalki. Nie liczył, że jego pomysł spotka się z takim zainteresowaniem. Dzięki środkom zebranym przez crowdfunding możliwe było wyprodukowanie zabawki. Nasza bohaterka ma około 19 lat, jest niższa niż od swojej konkurentki, ma kilka kilo nadwagi i posturę znacznie bardziej przypominającą normalne kobiety czy nastolatki. Jeśli chcemy, może mieć rozstępy, pryszcze, cellulit czy blizny. Jej wymiary, czyli 163 centymetry wzrostu i 68 kg – pochodzą ze statystyk amerykańskiej agencji federalnej Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Zdaniem producentów Lammily, jest to lalka pokazująca wygląd prawdziwej kobiety, która ma swoje wady i niedoskonałości. Inspiracją do jej stworzenia podobno były świąteczne próby zakupu lalki na prezent, które spełzły na niczym, ponieważ wszystkie wyglądały jak modelki.

Oczywiście, za całe zło tego świata nie można winić Barbie, jednak jej nierealny wygląd i życie na pewno nie sprzyjają prawidłowemu postrzeganiu rzeczywistości. Dlatego też Lammily to miła odmiana i alternatywa dla wszechogarniającego pędu do doskonałości, nad którą warto byłoby się zastanowić. A jakie jest wasze zdanie? Czy Lammily zagości w waszych domach tak samo, jak Barbie?

Komentarze (2)
~Gość
~Gość 5 miesięcy temu

Uważam, że lalka Barbie jest może rzeczywiście DELIKATNIE przesadzona, nie mniej, lalka Lammily ma przecież nadwagę! A nadwagi się nie powinno promować tak samo, jak i niedowagi. Przecież nastolatka o wzroście 163 cm, według BMI powinna ważyć około 53 kg, a nie 68! Mówię z własnego doświadczenia, bo przy wzroście 166cm ważę około 58kg i nawet lekarz na kontroli mówi, że nie jest źle, ale powinnam schudnąć parę kilo. Pamiętajmy z kolei, że pomiary z USA, gdzie jest bardzo dużo otyłości nie powinny być zbyt brane pod uwagę. Nastolatki w np. Polsce są dużo szczuplejsze, wyglądają bardziej jak Barbie, a nie Lammily i wcale nie oznacza to niedowagi, a zdrowy tryb życia. Nie promujmy nadwagi, bo jest tak samo zła, jak niedowaga!

Odpowiedz
~Wysoka
~Wysoka ponad rok temu

No w końcu jakaś lalka która zmieści się do auta sterowanego radiem i nie będzie jej trzeba łamać nóg i głowy. Swoją drogą należę do osób wysokich i szczupłych ale uważam że powinni wynaleźć w końcu coś co pozwoli zahamować wzrost, bo rosłam za szybko, wiele mnie ominęło, nie byłam w stanie wypracować takiej koordynacji ruchowej jak bym chciała, na udach zrobiły mi się rowiaste rozstępy od tego tempa wzrostu, miałam spadki odporności i generalnie nie polecam nikomu! Powinni takie rzeczy lekarze regulować jednostkom ludzkim by wszyscy mieli tyle wzrostu ile powinni w odpowiednim czasie.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Samoocena
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Miłość

~NieradzącaSobie • ostatni post 6 godzin temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Samoocena
Samoocena

Czy warto się przejmować kompleksami (WIDEO)

Czy warto się przejmować kompleksami (WIDEO) Odtwórz wideo

atrakcyjności wywołanym brakiem lub niską samooceną. Zwykle problemy te nie są związane tylko z kokieterią czy chęcią zwrócenia na siebie uwagi (...) otoczenia, lecz z trudnymi przeżyciami psychicznymi, zaniżoną samooceną...

Samoocena

Wychowanie a pewność siebie (WIDEO)

Wychowanie a pewność siebie (WIDEO) Odtwórz wideo

genetycznych predyspozycji oraz wyuczonych i zaobserwowanych modeli zachowania. Na tej podstawie młodzi ludzie, wkraczający w dorosłe życie budują swoje poczucie własnej wartości, samoocenę, pewność siebie oraz wiele innych cech.

Samoocena

Zakompleksiona kobieta

Zakompleksiona kobieta

Kompleksy przeszkadzają w kreatywnym i twórczym podejściu do życia. Człowiek zamyka się w sobie i nie wychodzi z inicjatywą z obawy przed ośmieszeniem.

Samoocena

Jak sobie radzić z kompleksami (WIDEO)

Jak sobie radzić z kompleksami (WIDEO) Odtwórz wideo

Kompleksy towarzyszą wielu osobom. Są jednak i tacy, którzy nie przejmują się wieloma sprawami i nie przywiązują wagi do swoich określonych cech. Kompleksy biorą się właśnie stąd, że do pewnych cech naszego wyglądu czy charakteru, których nie akceptujemy,...

Samoocena

Dlaczego kobiety czują presję bycia idealną? (WIDEO)

i odbudować własną samoocenę. Dzisiaj pomaga innym, którzy borykają się z podobnymi problemami. Jest coachem, prowadzi szkolenia dla firm i warsztaty. W studio opowiedziała o tym, skąd u kobiet bierze się presja na bycie idealną.

Samoocena

Niska samoocena

Niska samoocena

być może również i innych. To pierwsze widoczne objawy niskiej samooceny. Zgodnie z definicją, samoocena to ocena własnej wartości (...) psychicznego, jak depresja, lęk, alkoholizm. Jak manifestuje się niska samoocena?...

Samoocena

Autowaloryzacja

samoocenę. Większości ludziom zależy na robieniu dobrego wrażenia na innych i myśleniu o sobie jako o jednostce nienagannej moralnie, lubianej (...) i kompetentnej. Jaki jest związek na linii autowaloryzacja-wysoka samoocena?...

Samoocena

Ponad połowa Polaków wstydzi się pokazać w łóżku nago (WIDEO)

Wstydzenie się własnego ciała, błędne przekonania na temat własnej seksualności oraz barak odwagi na szczere rozmowy i preferencje podczas seksu z partnerem to problemy, które dotykają ponad połowy Polaków. Z czego wynika nasz wstyd w sprawach intymnych?...