Nowa lista refundacyjna to nie wszystko. Na zmianach skorzysta 15 mln Polaków
W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia opublikowano obwieszczenie dotyczące wykazu leków refundowanych, a także wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Nowa lista refundacyjna obowiązuje od 1 września, a to niejedyna zmiana, która już weszła w życie.
1. Duże zmiany w nowej liście refundacyjnej
W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia opublikowano obwieszczenie, na które składa się lista leków refundowanych dostępnych na receptę, lista wyrobów medycznych oraz lista środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego dostępnych w aptece.
Obwieszczenie zawiera również informacje o lekach i środkach dostępnych w ramach programów lekowych, listę leków stosowanych w chemoterapii, a także listę bezpłatnych medykamentów dla seniorów powyżej 65. roku życia, leki przysługujące kobietom w ciąży oraz dzieciom do ukończenia 18 lat.
Wrześniowa lista refundacyjna objęła nowe programy lekowe, takie jak leczenie pacjentek z zaawansowanym rakiem trzonu macicy czy terapię pacjentów po odrzuceniu szpiku.
Pojawiły się także informacje o finansowaniu leku wykorzystywanego w terapii raka przełyku oraz raka żołądka. Zmienia się również refundacja leczenia pacjentów cierpiących na raka nerki i chłoniaki b-komórkowe.
2. Skorzysta 15 mln Polaków
Na liście leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych dla dzieci i młodzieży znalazło się 2825 pozycji.
Lista obejmuje m.in. leki przeciwzakrzepowe, insuliny oraz analogi insulin, opioidowe leki przeciwbólowe, leki przeciwpadaczkowe, szczepionki przeciwko grypie oraz leki przeciwnowotworowe.
Z kolei w analogicznym wykazie dla seniorów powyżej 65. roku życia, znalazło się 3789 pozycji. Dotychczas bezpłatne leki objęte w wykazie MZ przysługiwały osobom powyżej 75. roku życia.
Na liście można znaleźć np. doustne leki przeciwcukrzycowe, leki przeciwgrzybicze oraz przeciwwirusowe czy leki przeciwreumatyczne.
Leki przysługujące kobietom w ciąży oraz połogu znalazły się na innej liście, która zawiera 394 pozycje, a pełną listę leków objętych refundacją można znaleźć na stronie resortu zdrowia.
Jak wskazuje PAP, minister zdrowia Katarzyna Sójka zapowiedziała, że z listy darmowych leków będzie mogło skorzystać ponad 15 mln Polaków.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.