Nowa metoda diagnostyczna w psychiatrii

Według statystyk, co dziesiąty Polak cierpi na depresję. Najnowsze badania z pogranicza neurologii i psychiatrii pozwalają na nową klasyfikację poszczególnych typów depresji.

Analiza ponad tysiąca skanów mózgu wykonanych za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego z klinicznymi objawami depresji pozwoliła na wyciągnięcie obiecujących wniosków. Naukowcy określili biomarkery, dzięki którym znacznie łatwiejsze będzie sklasyfikowanie podtypu depresji i stwierdzenie którzy pacjenci uzyskają najwięcej korzyści z celowanej terapii nazywanej przezczaszkową stymulacją magnetyczną.

Odkrycie klasyfikuje rodzaje depresji głównie z uwagi na ich odpowiedź na leczenie - aktualnie, aby stwierdzić czy pacjent reaguje na przezczaszkową stymulację magnetyczną, zajmuje ponad 5 tygodni.

Według statystyk na świecie z depresją zmaga się blisko 350 milionów osób, a problemy psychiczne stanowią jeden z głównych powodów zgłaszania się pacjentów do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Do tej pory depresję rozpoznawał lekarz psychiatra, który stawiał rozpoznanie głównie na podstawie wywiadu.

Skany mózgu są zdecydowanie bardziej obiektywne. Współpracujący naukowcy z 8 różnych instytucji opracowali standardy na podstawie nietypowych połączeń w mózgu, które z kolei zostały sklasyfikowane na podstawie specyficznych objawów.

Przykładowo upośledzona komunikacja między częściami mózgu odpowiedzialnymi za odpowiedź na strach i negatywnymi emocjami stały się podstawą do klasyfikacji biotypu pierwszego i czwartego, które charakteryzowały się zwiększonym stresem.

Tak naprawdę największym problemem w psychiatrii jest określenie podtypów schorzeń. I to nie tylko w kwestii depresji, dotyczy to większości chorób. Ustalenie pewnych charakterystycznych cech dla danego zjawiska mogłoby okazać się niezastąpione, szczególnie w określeniu zaburzeń psychicznych.

5 mitów o chorobach psychicznych

Piętno choroby psychicznej może prowadzić do wielu błędnych opinii. Negatywne stereotypy stwarzają nieporozumienia, które jeszcze bardziej izolują ludzi...

Również klasyfikacja autyzmu i jednoznaczne określenie prawdopodobieństwa jego wyleczenia mogłaby się okazać bardzo przydatna. Pewne cechy biologiczne takie jak zaburzenia przewodnictwa w mózgu, zaniki niektórych regionów kory, które nie są widoczne w klasycznym badaniu, mogłyby dać rozwiązanie w postawieniu właściwej diagnozy, a co za tym idzie wdrożenia właściwego planu terapeutycznego.

Mimo rozwoju nauki, psychiatria nadal skrywa przed nami tajemnice, które nie są łatwe do rozwiązania.

Badania, których nie powinniśmy się bać

Bolesne i wstydliwe – takie najczęściej są badania, które musimy wykonywać przynajmniej raz na jakiś czas podczas kontroli lekarskiej. Kilka chwil zawstydzenia...

Brak bowiem nieraz obiektywizmu u lekarzy psychiatrów, a z drugiej strony należy wziąć pod uwagę, że niejednokrotnie z uwagi na utrudniony kontakt z pacjentem wartość diagnostyczna wywiadu psychiatrycznego nie jest do końca miarodajna.

Z pomocą faktycznie może przyjść funkcjonalny rezonans mózgu, który stanowi światełko w tunelu w  kwestii rozszerzenia diagnostyki i stawiania prawidłowych rozpoznań chorób psychicznych.

Na obecną chwilę  wykorzystywane są już techniki diagnostyki obrazowej, również w psychiatrii, jednak badania nie są idealne i występują ograniczenia w możliwościach diagnostycznych. Każda nowa technologia użyta w celu klasyfikacji chorób stanowi początek dla właściwej terapii pacjentów.

Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Lek. Mateusz Nawrocki, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...