Nowa metoda opracowywania leków na raka
Naukowcy opracowali fenotypową platformę przesiewową, która lepiej przewiduje skuteczność leków hamujących wzrost naczyń krwionośnych guzów. Platforma pozwala na przewidzenie, co nastąpi w modelach przedklinicznych. Dzięki temu czas potrzebny na badanie leków i ich opracowanie wyraźnie się skraca.
Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"
1. Badania nad platformą przesiewową
Naukowcy stworzyli fenotypową platformę, która bada skuteczność inhibitorów angiogenezy. Substancje te spowalniają lub zatrzymują wzrost guzów poprzez blokowanie formowania naczyń krwionośnych i „zagłodzenie" guzów. Nowa platforma ocenia, w jaki sposób inhibitory angiogenezy wpływają na całe komórki i na kilka etapów procesu angiogenezy. Badanie przesiewowe aktywności konkretnego enzymu pozwala jedynie na opracowanie leku działającego na ten enzym. Takie badanie nie dostarcza informacji na temat aktywności enzymu w złożonej strukturze. W rezultacie wiele leków dochodzi jedynie do drugiej fazy badań klinicznych, gdzie okazuje się, że są nieskuteczne lub mają poważne skutki uboczne. Inaczej jest w przypadku platformy. Jej efektywność zbadano, testując 1,970 małych cząsteczek. Platforma zidentyfikowała ponad 100 związków ołowiu, które następnie zbadano za pomocą modeli przedklinicznych. Wszystkie testowane związki wykazały aktywność antyrakową, a część z nich blokowała wzrost guzów skuteczniej niż stosowane obecnie leki antyangiogenetyczne.
Platforma pozwala także na zbadanie jeszcze nieznanych interakcji pomiędzy cząsteczkami, które mogą mieć praktyczne zastosowanie w opracowaniu nowych leków. Zastosowanie platformy może również zmniejszyć koszt produkcji leków.
Komentarze