Trwa ładowanie...

Nowa metoda opracowywania leków na raka

Avatar placeholder
25.06.2014 20:57
Nowa metoda opracowywania leków na raka
Nowa metoda opracowywania leków na raka

Naukowcy opracowali fenotypową platformę przesiewową, która lepiej przewiduje skuteczność leków hamujących wzrost naczyń krwionośnych guzów. Platforma pozwala na przewidzenie, co nastąpi w modelach przedklinicznych. Dzięki temu czas potrzebny na badanie leków i ich opracowanie wyraźnie się skraca.

1. Badania nad platformą przesiewową

Naukowcy stworzyli fenotypową platformę, która bada skuteczność inhibitorów angiogenezy. Substancje te spowalniają lub zatrzymują wzrost guzów poprzez blokowanie formowania naczyń krwionośnych i „zagłodzenie" guzów. Nowa platforma ocenia, w jaki sposób inhibitory angiogenezy wpływają na całe komórki i na kilka etapów procesu angiogenezy. Badanie przesiewowe aktywności konkretnego enzymu pozwala jedynie na opracowanie leku działającego na ten enzym. Takie badanie nie dostarcza informacji na temat aktywności enzymu w złożonej strukturze. W rezultacie wiele leków dochodzi jedynie do drugiej fazy badań klinicznych, gdzie okazuje się, że są nieskuteczne lub mają poważne skutki uboczne. Inaczej jest w przypadku platformy. Jej efektywność zbadano, testując 1,970 małych cząsteczek. Platforma zidentyfikowała ponad 100 związków ołowiu, które następnie zbadano za pomocą modeli przedklinicznych. Wszystkie testowane związki wykazały aktywność antyrakową, a część z nich blokowała wzrost guzów skuteczniej niż stosowane obecnie leki antyangiogenetyczne.

Platforma pozwala także na zbadanie jeszcze nieznanych interakcji pomiędzy cząsteczkami, które mogą mieć praktyczne zastosowanie w opracowaniu nowych leków. Zastosowanie platformy może również zmniejszyć koszt produkcji leków.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze