Trwa ładowanie...

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Lek. Mateusz Nawrocki
27.12.2016 15:48
Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych
Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy.

Publikacje najnowszych doniesień znajdują się w magazynie "Science Translational Medicine". Aktualne badanie bazuje na wcześniejszych doniesieniach z 2014 roku, gdzie po wielu latach eksperymentów opisano jak udało się odnaleźć priony w moczu.

Choroba Creutzfeldta-Jakoba należy do chorób prionowych
Choroba Creutzfeldta-Jakoba należy do chorób prionowych (123RF)

Do ludzkich chorób prionowych zaliczamy chorobę Creutzfeldt-Jakoba – infekcyjną chorobę, która może spowodować **postępującą degenerację lub śmierć komórek nerwowych i neuronów**. Rocznie na świecie diagnozuje się 1 przypadek na milion osób.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Możemy wyróżnić także wariant choroby Creutzfeldt-Jakoba, który diagnozowany jest głównie w Wielkiej Brytanii. Do tej pory opisano około 220 przypadków, z czego tylko 4 odnaleziono w Stanach Zjednoczonych. Schorzenie jest spowodowane przez infekcyjne proteiny nazywane prionami, które niszczą tkanki, jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów.

Średnio, pacjenci zmagający się z tym wariantem choroby Creutzfeldt-Jakoba żyją 2 lata i umierają z powodu nasilenia objawów. Na początku występują halucynacje i zaburzenia nastroju. Kolejnym objawem może być znaczne otępienie, skurcze mięśni czy tez zaburzenia równowagi.

Jak zaznaczają autorzy badania, obecnie nie ma odpowiednich metod diagnostycznych, które pozwoliłyby na skuteczne wykrywanie choroby. W celach diagnostycznych grupa badaczy poddała analizie próbki krwi 14 pacjentów u których zdiagnozowano wariant Choroby Creutzfeldt- Jakoba i porównano je z innymi próbkami krwi, pacjentów chorujących na padaczkę, po urazach i zawałach mózgu, a także pacjentów z demencją i chorobą Parkinsona.

Priony
Priony

Priony posiada każdy zdrowy człowiek, problem pojawia się wraz z ich zesłośliwieniem.

zobacz galerię

Metoda, którą wykorzystano w badaniu to PMCA - również wynaleziona w laboratorium kierownika badań. Jak podkreślają naukowcy, konieczne są kolejne eksperymenty, aby określić czy zastosowana metoda jest skuteczna. Szczególnie obiecujące jest to, że technika ta pozwala wykryć chorobę, zanim pojawiają się pierwsze objawy.

Również dzięki takiemu rozwiązaniu być może uda się opracować metodę terapeutyczną, która spowolni progresję choroby. Choroba Creutzfeldta-Jakoba nie należy do częstych chorób i na wyniki powyższych badań należy spojrzeć z szerszej strony. Dzięki możliwościom które powstały być może uda się diagnozować również inne choroby, które w chwili demonstracji swoich objawów są już w zbyt zaawansowanym stadium, żeby wprowadzone leczenie przyniosło oczekiwane efekty.

Opracowanie nowych metod diagnostycznych to szansa dla medycyny XXI wieku, szczególnie dotyczy to chorób rzadkich których leczenie i diagnostyka  jest naprawdę bardzo trudne- nie ze względu na brak wiedzy lekarzy, a ze względu na ograniczenia technologiczne.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze