Trwa ładowanie...

Nowa metoda walki z nowotworami. Za jej pomocą naukowcy wyeliminowali raka wątroby u szczurów

Avatar placeholder
21.04.2022 12:06
Nowa metoda walki z nowotworami. Za jej pomocą naukowcy wyeliminowali raka wątroby u szczurów
Nowa metoda walki z nowotworami. Za jej pomocą naukowcy wyeliminowali raka wątroby u szczurów (Getty Images)

Grupa amerykańskich naukowców przeprowadziła eksperymentalną terapię ultradźwiękami. Dzięki niej udało się zniszczyć około 75 proc. guza wątroby u chorych szczurów, a z jego pozostałościami poradził sobie już układ odpornościowy. Według badaczy histotrypsja może być przełomem w leczeniu raka wątroby.

spis treści

1. Nowy sposób do walki z nowotworami

Zastosowanie ultradźwięków w medycynie jest powszechne. Ta metoda jest wykorzystywana m.in. w kardiologii, okulistyce, ortopedii czy stomatologii, a od pewnego czasu fale ultradźwiękowe stosuje się właśnie w walce z pierwotnym i przerzutowym rakiem wątroby.

Jedną z technik jest histotrypsja polegająca na skupieniu ultradźwięków w celu mechanicznego zniszczenia tkanki nowotworowej z milimetrową precyzją. W ośmiu ośrodkach medycznych w Stanach Zjednoczonych przeprowadza się za jej pomocą eksperymentalne zabiegi w ramach badań klinicznych.

2. Wyzdrowiało 81 proc. szczurów chorych na raka wątroby

Obecnie zespół naukowców z Uniwersytetu Michigan w USA udoskonalił z powodzeniem histotrypsję, która jest również nieinwazyjną metodę walki z nowotworem. Za jej pomocą wyleczył szczury chore na raka wątroby. Współautor badania dr Zhen Xu wyjaśnił, że specjalnie zaprojektowany przetwornik wytwarza impulsy o wysokiej amplitudzie o długości mikrosekund, co powoduje niszczenie komórek nowotworowych i rozbicie litej struktury guza.

Zobacz film: "7 możliwych objawów guza mózgu"

W ramach badania wykonano zabieg histrotrypsji u 11 szczurów, które miały raka wątroby. Podczas zabiegu badacze mikrosekundowe impulsy ultradźwiękowe skierowali na guza. Naukowcy zaznaczają jednak, że nie zawsze jest taka możliwość, aby wiązką ultradźwiękową potraktować całego guza. Ma to związek z jego wielkością lub sposobem ułożenia.

Badacze sprawdzili efekty leczenia, a potem porównali je z grupą kontrolną, m.in. pod kątem progresji, przerzutów i markerów nowotworowych. Okazało się, że dzięki zabiegowi histotrypsji u większości zwierząt doszło do regresji guza. Wyzdrowiało 81 proc. leczonych gryzoni – u nich udało się niemal całkowicie wyeliminować nowotwór.

Zobacz także: Niedobór snu może zwiększać ryzyko cukrzycy typu 2. Nowe badania

3. Histotrypsja - obiecująca metoda leczenia raka wątroby

W opinii uczonych przeprowadzone badanie wykazało, że histotrypsja ma ogromny potencjał w skutecznym, nieinwazyjnym usunięciu guza oraz zapobieganiu jego miejscowej progresji i przerzutom. Całkowitą miejscową regresję guza zaobserwowano u 9 z 11 leczonych szczurów - bez nawrotu lub przerzutów do końca badania, czyli w ciągu trzech miesięcy.

W trakcie zabiegu fale ultradźwiękowe zniszczyły do 75 proc. objętości guza. Do tego pobudziły też układ immunologiczny zwierząt, aby poradził sobie z pozostałościami nowotworu. To działanie odnotowano prawie we wszystkich przypadkach.

Zdaniem naukowców histotrypsja to metoda, która zapewni bezpieczne i skuteczne nieinwazyjne usuwanie guzów wątroby. Jeśli nie uda się całkowicie wyeliminować guza wątroby, to można doprowadzić do jego zmniejszenia i zminimalizować ryzyko przerzutów.

Anna Tłustochowicz, dziennikarka Wirtualnej Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze