Trwa ładowanie...

Nowa metoda wykrywania raka piersi

Avatar placeholder
28.12.2018 13:25
Nowa metoda wykrywania raka piersi
Nowa metoda wykrywania raka piersi

Mammografia należy do najczęstszych badań diagnostycznych w kierunku raka piersi. Jest to zabieg wykorzystujący promieniowanie rentgenowskie, którego wpływ na zdrowie ludzkie budzi wiele wątpliwości.

Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven w Holandii pracują nad nową metodą diagnostyczną niewykorzystującą promieniowania, która jest bardziej precyzyjna i generuje obraz 3D zamiast obrazów 2D.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Scientific Reports".

Naukowcy z Holandii opracowali nową metodę wykrywania raka piersi
Naukowcy z Holandii opracowali nową metodę wykrywania raka piersi (123RF)
Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Klasyczna badanie przesiewowe piersi polega na ich silnym ściskaniu pomiędzy dwiema płytami w celu wytworzenia jednego lub więcej zdjęć rentgenowskich.

Oprócz tego, że metoda ta jest nieprzyjemna, to jeszcze niepozbawiona ryzyka. Rentgenowskie badanie piersi stosowane samo w sobie może być czynnikiem przyczyniającym się do wystąpienia raka. Ponadto, często nie jest jasne, czy nieprawidłowości wykazane w badaniu to nowotwór, czy nie.

Ponad dwie trzecie przypadków, gdzie coś niepokojącego można zobaczyć na zdjęciach rentgenowskich jest fałszywym alarmem, a po analizie biopsji nie stwierdza się raka. Dlatego też nauka poszukuje alternatywnej metody tego typu badań.

Naukowcy z Holandii wprowadzili nową technologię badań, w której piersi pacjentki znajdują się swobodnie w misce. Używając specjalnych niesłyszalnych fal dźwiękowych, obraz 3D piersi jest wykonany tam, gdzie można zidentyfikować nowotwory. Dlatego naukowcy oczekują, że metoda ta nie będzie wykazywała fałszywych dodatnich wyników.

ZOBACZ TAKŻE

Wykrycie raka piersi

Nowa technologia opiera się na metodzie wykrywania raka prostaty pacjenta, w której lekarz wstrzykuje pacjentowi nieszkodliwe mikropęcherzyków. Echoskaner  pozwala dokładnie monitorować przepływ przez naczynia krwionośne prostaty.

Naczynia krwionośne guzów nowotworowych i zdrowych tkanek różnią się strukturą. Metoda ta opiera się na zidentyfikowaniu tych różnic. Ta metoda działa dobrze wobec prostaty i jest obecnie szeroko testowana w szpitalach w Holandii, Chinach, a wkrótce również w Niemczech.

W przypadku raka piersi, metoda ta nie sprawdza się ponieważ powierzchnia jest zbyt duża, co znacznie ogranicza możliwości standardowego echoskaneru.

Badacze opracowali wariant badania echografem, który jest odpowiedni do badania piersi. Metoda ta jest znana jako kontrast dynamiczny. Metoda  wykorzystuje fakt, że pęcherzyki wibrują w krwi w tej samej częstotliwości, co dźwięk wytwarzany przez echoskaner, jak również z dwukrotnie większą częstotliwością. Rejestrując wibracje, wiadomo gdzie znajdują się pęcherzyki.

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi
6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi [6 zdjęć]

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży.

zobacz galerię

Jednak zdrowe tkanki również ulegały wibracjom, co utrudniało badania. Naukowcy opracowali rozwiązanie, tworząc nową metodę wizualizacji. Im więcej pęcherzyków spotkały ultradźwięki na swojej trasie, tym większe opóźnienie.

Przez pomiar opóźnienia badacze mogli zatem zlokalizować pęcherzyki  gazu  bez żadnych zakłóceń, ponieważ harmonicznie generowane przez tkanki dźwięki nie były opóźnione, a więc jest zauważalne. Różnica ta mogła być jednak widoczna tylko wtedy, gdy dźwięk był  uchwycony po drugiej stronie. Tak więc metoda ta doskonale nadaje się do narządów, które mogą być traktowane z obu stron, na przykład piersi.

Naukowcy w tym momencie stanowią silny zespół medyczny, który ma zamiar wprowadzić badania kliniczne. Badacze podejrzewają, że badania te mogą potrwać nawet kilkanaście lat oraz że metoda ta będzie skuteczna w połączeniu z innymi technikami, które będą tworzyć wizualizację.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze