Trwa ładowanie...

Nowa nadzieja na lepiej ukierunkowane i skuteczniejsze możliwości leczenia raka mózgu u dzieci

Avatar placeholder
02.11.2016 21:14
Nowa nadzieja na lepiej ukierunkowane i skuteczniejsze możliwości leczenia raka mózgu u dzieci
Nowa nadzieja na lepiej ukierunkowane i skuteczniejsze możliwości leczenia raka mózgu u dzieci

Każdego roku u ponad 4000 dzieci i młodzieży rozpoznaje się raka mózgu i jest to choroba, która niesie śmierć najczęściej spośród innych chorób w tej grupie wiekowej. Naukowcy z Uniwersytetu w stanie Utah w USA zidentyfikowali w tym tygodniu nową grupę leków, które mają wyeliminować lub obniżyć ilość nowotworów mózgu u dzieci i młodzieży.

„Preparaty te mogą znacząco poprawić przeżywalność i złagodzić szkodliwe skutki uboczne terapii konwencjonalnych u chorych na nowotwór mózgu” - wyjaśnia Rodney Stewart,  adiunkt w Klinice Onkologicznej na Uniwersytecie w Utah.

Opracowano nowe leki, skuteczne w leczeniu konkretnych przypadków raka mózgu u dzieci
Opracowano nowe leki, skuteczne w leczeniu konkretnych przypadków raka mózgu u dzieci (123RF)

„Rzeczywiście, dzieci z rzadkimi typami guzów mózgu mają kilka opcji leczenia, które ma uratować ich życie. Mamy nadzieję, że opracowując te nowe leki będziemy mogli być o krok bliżej do znalezienia skutecznych terapii" – mówi z nadzieją Stewart.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Przebadano szczególnie agresywne rodzaje guza mózgu u dzieci, które znane są jako pierwotne guzy neuroektodermalne ośrodkowego układu nerwowego (OUN PNET).

W ciągu siedmiu lat, Stewart i jego zespół pracowali nad opracowaniem modelu, który na poziomie genomu ściśle wzoruje ludzką kondycję, aby móc przeprowadzić badania.

„Spędziliśmy dużo czasu na opracowanie modelu, który będzie na tym samym molekularnym poziomie genetycznym. Jest to ważne, ponieważ te nowotwory mózgu u dzieci są rzadkie i w rezultacie, istnieje tylko kilka pacjentów, z których moglibyśmy pobrać próbki do badań” – wyjaśnia Stewart.

ZOBACZ TAKŻE

Rak mózgu u dzieci

„Byliśmy w stanie ponownie sklasyfikować te agresywne  guzy mózgu na odrębne podgrupy na poziomie molekularnym. To otworzyło nową drogę badań dla naszego zespołu” – kontynuuje badacz.

Po opracowaniu modelu, naukowcy mogli przetestować już istniejące substancje, aby zbadać, czy mogą znaleźć ukierunkowaną terapię, która będzie działać wobec określonej podgrupy.

„W poprzednim badaniu zbadano odpowiedź na leki, które są inhibitorami konkretnego enzymu MEK. Okazało się, że powodują one zmniejszenie rozmiarów guza, a w 80 procentach całkowicie i nieodwracalnie wyeliminowały nowotwór. Odpowiedź na to leczenie okazała się trwała. Jest to główny cel, który chcemy osiągnąć. Chcemy opracować lek w terapii nowotworów, który będzie przyjmowany przez określony czas przez pacjentów i po wywołaniu odpowiedniego efektu i po zaprzestaniu przyjmowania go, efekt nadal będzie się utrzymywał” – mówi Stewart.

Jak dbać o mózg?
Jak dbać o mózg? [6 zdjęć]

Prawidłowo funkcjonujący mózg to gwarancja dobrego zdrowia i samopoczucia. Niestety, wiele chorób z

zobacz galerię

Badacze jednak są ostrożni i twierdzą, iż nadal potrzebne są dalsze badania w tym temacie. Konieczne jest ustalenie, czy odpowiedź na te leki, która wynika z tego badania będzie taka sama w przypadku większości pacjentów chorych na nowotwór mózgu. Jednak Stewart wraz z zespołem naukowców mają nadzieję, że dodatkowe badania będą mogły odbyć się jak najszybciej i szybko zostanie wprowadzony lek na nowotwór mózgu do leczenia.

„Obecnie wyniki u dzieci dotkniętych nowotworem mózgu są w opłakanym stanie. Nie chcemy czekać dłużej” – podsumowuje główny autor badania Rodney Stewart.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze