Nowa nadzieja na lepiej ukierunkowane i skuteczniejsze możliwości leczenia raka mózgu u dzieci

Każdego roku u ponad 4000 dzieci i młodzieży rozpoznaje się raka mózgu i jest to choroba, która niesie śmierć najczęściej spośród innych chorób w tej grupie wiekowej. Naukowcy z Uniwersytetu w stanie Utah w USA zidentyfikowali w tym tygodniu nową grupę leków, które mają wyeliminować lub obniżyć ilość nowotworów mózgu u dzieci i młodzieży.

„Preparaty te mogą znacząco poprawić przeżywalność i złagodzić szkodliwe skutki uboczne terapii konwencjonalnych u chorych na nowotwór mózgu” - wyjaśnia Rodney Stewart,  adiunkt w Klinice Onkologicznej na Uniwersytecie w Utah.

„Rzeczywiście, dzieci z rzadkimi typami guzów mózgu mają kilka opcji leczenia, które ma uratować ich życie. Mamy nadzieję, że opracowując te nowe leki będziemy mogli być o krok bliżej do znalezienia skutecznych terapii" – mówi z nadzieją Stewart.

Przebadano szczególnie agresywne rodzaje guza mózgu u dzieci, które znane są jako pierwotne guzy neuroektodermalne ośrodkowego układu nerwowego (OUN PNET).

W ciągu siedmiu lat, Stewart i jego zespół pracowali nad opracowaniem modelu, który na poziomie genomu ściśle wzoruje ludzką kondycję, aby móc przeprowadzić badania.

„Spędziliśmy dużo czasu na opracowanie modelu, który będzie na tym samym molekularnym poziomie genetycznym. Jest to ważne, ponieważ te nowotwory mózgu u dzieci są rzadkie i w rezultacie, istnieje tylko kilka pacjentów, z których moglibyśmy pobrać próbki do badań” – wyjaśnia Stewart.

„Byliśmy w stanie ponownie sklasyfikować te agresywne  guzy mózgu na odrębne podgrupy na poziomie molekularnym. To otworzyło nową drogę badań dla naszego zespołu” – kontynuuje badacz.

Po opracowaniu modelu, naukowcy mogli przetestować już istniejące substancje, aby zbadać, czy mogą znaleźć ukierunkowaną terapię, która będzie działać wobec określonej podgrupy.

„W poprzednim badaniu zbadano odpowiedź na leki, które są inhibitorami konkretnego enzymu MEK. Okazało się, że powodują one zmniejszenie rozmiarów guza, a w 80 procentach całkowicie i nieodwracalnie wyeliminowały nowotwór. Odpowiedź na to leczenie okazała się trwała. Jest to główny cel, który chcemy osiągnąć. Chcemy opracować lek w terapii nowotworów, który będzie przyjmowany przez określony czas przez pacjentów i po wywołaniu odpowiedniego efektu i po zaprzestaniu przyjmowania go, efekt nadal będzie się utrzymywał” – mówi Stewart.

Jak dbać o mózg?

Prawidłowo funkcjonujący mózg to gwarancja dobrego zdrowia i samopoczucia. Niestety, wiele chorób z nim związanych rozwija się w sposób bezobjawowy lub...

Badacze jednak są ostrożni i twierdzą, iż nadal potrzebne są dalsze badania w tym temacie. Konieczne jest ustalenie, czy odpowiedź na te leki, która wynika z tego badania będzie taka sama w przypadku większości pacjentów chorych na nowotwór mózgu. Jednak Stewart wraz z zespołem naukowców mają nadzieję, że dodatkowe badania będą mogły odbyć się jak najszybciej i szybko zostanie wprowadzony lek na nowotwór mózgu do leczenia.

„Obecnie wyniki u dzieci dotkniętych nowotworem mózgu są w opłakanym stanie. Nie chcemy czekać dłużej” – podsumowuje główny autor badania Rodney Stewart.

Natalia Kulik, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...