Trwa ładowanie...

Nowa nadzieja w leczeniu raka prostaty

Lek. Mateusz Nawrocki
08.12.2016 10:34
Nowa nadzieja w leczeniu raka prostaty
Nowa nadzieja w leczeniu raka prostaty

Naukowcy odkryli komórki progenitorowe w gruczole krokowym (prostata), które w przy występowaniu stanu zapalnego mogą mieć związek z inicjacją procesu nowotworowego. Badanie sugeruje, że sam stan zapalny może zwiększać ilość komórek progenitorowych.

Zarówno lekarze, jak i naukowcy byli świadomi, że stan zapalny predysponuje do wystąpienia raka prostaty, jednak jak na razie nie było dokładnie wiadomo, w jakim mechanizmie do tego dochodzi. Szczegółowe badania wykazały, że komórki w sąsiedztwie zapalenia zupełnie inaczej zachowywały się i predysponowały do rozwoju raka prostaty.

Eksperymenty prowadzone na ludzkich komórkach dowiodły, że komórki z miejsc dotkniętych zapaleniem, to komórki progenitorowe, które mogą inicjować wzrost bardziej agresywnych guzów - to dokładnie utwierdziło w przekonaniu naukowców, że tok ich rozumowania jest właściwy.

Zespół badaczy odkrył gen CD38, występujący w komórkach prostaty. Jego brak koreluje ze zwiększonym wzrostem komórek i występuje znacznie częściej w komórkach znajdujących się w obszarze zapalenia. Jakie ma to odniesienie do guzów gruczołu krokowego? Brak genu CD38, sprzyja bardziej agresywnym formom nowotowru, nawrotom po leczeniu i skłonnością do przerzutów.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
Odkryto możliwy mechanizm rozwoju raka stercza
Odkryto możliwy mechanizm rozwoju raka stercza (123RF)

Jest bardzo prawdopodobnym, że miejscem z którego wywodzi się nowotwór mogą być komórki CD38 negatywne. Mówiąc o statystykach należy wspomnieć, że rak prostaty jest w Polsce drugim co do częstości występowania nowotworów u mężczyzn (zaraz po raku płuca). Z uwagi na częstość występowania, nowe badania dają szansę na wczesne wykrycie i terapię u mężczyzn na całym świecie.

Oczywiście są to wstępne odkrycia, które w przyszłości mogą ewoluować, przyczyniając się chociażby do bardziej zaawansowanej diagnostyki. Szacuje się, że nowotwór gruczołu krokowego może dotyczyć nawet połowę mężczyzn między 60 a 70 rokiem życia. Problem tkwi jednak w tym, że początkowo nie daje niepokojących objawów.

Często wykrywany jest przypadkowo podczas badań okresowych, a nawet dopiero w wyniku sekcji zwłok czyli pośmiertnie. Symptomy, które powinny nas szczególnie uczulić i skierować naszą uwagę na badanie gruczołu krokowego, to przede wszystkim trudności w oddawaniu moczu, bóle podbrzusza czy też trudności w oddawaniu stolca.  Bóle kostne pojawiają się najczęściej w wyniku zaawansowanego raka stercza – są one bowiem najczęstszym miejscem jego przerzutowania.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiesz, że złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia

zobacz galerię

Badania laboratoryjne sugerujące nieprawidłowości obejmują podwyższenie poziomu PSA (swoisty antygen sterczowy). Przy ewentualnym podwyższonym wyniku PSA, nie należy od razu wpadać w panikę - sytuacja taka może mieć miejsce również na skutek procesów zapalnych i łagodnych schorzeń toczących się w obrębie gruczołu.

Metod leczenia nowotworu jest wiele - począwszy od chirurgii, przez hormonoterapię po radioterapię. Pewne rozpoznanie natomiast następuje w wyniku biopsji.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze