Nowa nadzieja w leczeniu raka prostaty

Naukowcy odkryli komórki progenitorowe w gruczole krokowym (prostata), które w przy występowaniu stanu zapalnego mogą mieć związek z inicjacją procesu nowotworowego. Badanie sugeruje, że sam stan zapalny może zwiększać ilość komórek progenitorowych.

Zarówno lekarze, jak i naukowcy byli świadomi, że stan zapalny predysponuje do wystąpienia raka prostaty, jednak jak na razie nie było dokładnie wiadomo, w jakim mechanizmie do tego dochodzi. Szczegółowe badania wykazały, że komórki w sąsiedztwie zapalenia zupełnie inaczej zachowywały się i predysponowały do rozwoju raka prostaty.

Eksperymenty prowadzone na ludzkich komórkach dowiodły, że komórki z miejsc dotkniętych zapaleniem, to komórki progenitorowe, które mogą inicjować wzrost bardziej agresywnych guzów - to dokładnie utwierdziło w przekonaniu naukowców, że tok ich rozumowania jest właściwy.

Zespół badaczy odkrył gen CD38, występujący w komórkach prostaty. Jego brak koreluje ze zwiększonym wzrostem komórek i występuje znacznie częściej w komórkach znajdujących się w obszarze zapalenia. Jakie ma to odniesienie do guzów gruczołu krokowego? Brak genu CD38, sprzyja bardziej agresywnym formom nowotowru, nawrotom po leczeniu i skłonnością do przerzutów.

Jest bardzo prawdopodobnym, że miejscem z którego wywodzi się nowotwór mogą być komórki CD38 negatywne. Mówiąc o statystykach należy wspomnieć, że rak prostaty jest w Polsce drugim co do częstości występowania nowotworów u mężczyzn (zaraz po raku płuca). Z uwagi na częstość występowania, nowe badania dają szansę na wczesne wykrycie i terapię u mężczyzn na całym świecie.

Oczywiście są to wstępne odkrycia, które w przyszłości mogą ewoluować, przyczyniając się chociażby do bardziej zaawansowanej diagnostyki. Szacuje się, że nowotwór gruczołu krokowego może dotyczyć nawet połowę mężczyzn między 60 a 70 rokiem życia. Problem tkwi jednak w tym, że początkowo nie daje niepokojących objawów.

Często wykrywany jest przypadkowo podczas badań okresowych, a nawet dopiero w wyniku sekcji zwłok czyli pośmiertnie. Symptomy, które powinny nas szczególnie uczulić i skierować naszą uwagę na badanie gruczołu krokowego, to przede wszystkim trudności w oddawaniu moczu, bóle podbrzusza czy też trudności w oddawaniu stolca.  Bóle kostne pojawiają się najczęściej w wyniku zaawansowanego raka stercza – są one bowiem najczęstszym miejscem jego przerzutowania.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia raka? Chociażby z tego względu warto zmienić...

Badania laboratoryjne sugerujące nieprawidłowości obejmują podwyższenie poziomu PSA (swoisty antygen sterczowy). Przy ewentualnym podwyższonym wyniku PSA, nie należy od razu wpadać w panikę - sytuacja taka może mieć miejsce również na skutek procesów zapalnych i łagodnych schorzeń toczących się w obrębie gruczołu.

Metod leczenia nowotworu jest wiele - począwszy od chirurgii, przez hormonoterapię po radioterapię. Pewne rozpoznanie natomiast następuje w wyniku biopsji.

Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Lek. Mateusz Nawrocki, 11 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...