Trwa ładowanie...

Nowa Strategia Onkologiczna: szczepienia przeciw HPV będą refundowane. Szczepionek brakuje w Polsce

Refundowane szczepionki przeciwko HPV, czyli brodawczakowi ludzkiemu, będą dostępne dla Polek od stycznia 2021 r. Minister zdrowia, Łukasz Szumowski, poinformował o dobrej zmianie przedstawiając Narodową Strategię Onkologiczną. Póki co, brakuje ich w Polsce. Producent wyjaśnia.

Zobacz film: "HPV: jak można się nim zarazić i przed nim chronić"

1. Szczepionki przeciwko HPV będą refundowane

"W strategii jest zapisane to, o co postulowały środowiska od dawna, a część krajów już to wprowadziło, szczepienia na HPV dla dziewczynek. HPV to wirus, który wywołuje raka szyjki macicy i raka głowy" - powiedział Szumowski.

Ministerstwo Zdrowia chce, aby za dwa lata dziewczynki powyżej 9. roku życia zostały objęte refundowanymi szczepieniami przeciwko HPV. Eksperci podkreślają, że szczepienia w perspektywie kilku dekad mogą w znacznym stopniu zmniejszyć zachorowania na raka szyjki macicy oraz inne nowotwory, których przyczyną jest brodawczak ludzki.

Szczepionki na HPV w Polsce
Szczepionki na HPV w Polsce (123rf)

W tej chwili problemem jest dostępność szczepionki, dlatego część samorządów ma problemy z realizacją swoich programów szczepień – w aptekach nie są dostępne.

2. Dlaczego szczepionki na HPV są niedostępne?

Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat, w którym wskazuje, że podmiot odpowiedzialny, tj. forma MSD, poinformował o czasowym zmniejszeniu dostępności szczepionek Gardasil i Gardasil 9.

Firma jest zobligowana, aby dostarczyć preparat na rynki, gdzie szczepienia przeciwko HPV są powszechne.

Szczepienia przeciwko brodawczakowi ludzkiemu
Szczepienia przeciwko brodawczakowi ludzkiemu (123rf)

W I kwartale 2020 roku firma MSD dostarczy na polski rynek szczepionki, które umożliwią dokończenie schematu szczepień z 2019 r.

Przyczyny ograniczonej aktualnie dostępności szczepionek przeciwko HPV na polskim rynku wiążą się z gwałtownym zwiększeniem zainteresowania tymi szczepieniami na świecie, w tym zwiększającą się liczbą krajowych programów powszechnych szczepień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.