Trwa ładowanie...

Nowa Strategia Onkologiczna: szczepienia przeciw HPV będą refundowane. Szczepionek brakuje w Polsce

Refundowane szczepionki przeciwko HPV, czyli brodawczakowi ludzkiemu, będą dostępne dla Polek od stycznia 2021 r. Minister zdrowia, Łukasz Szumowski, poinformował o dobrej zmianie przedstawiając Narodową Strategię Onkologiczną. Póki co, brakuje ich w Polsce. Producent wyjaśnia.

1. Szczepionki przeciwko HPV będą refundowane

"W strategii jest zapisane to, o co postulowały środowiska od dawna, a część krajów już to wprowadziło, szczepienia na HPV dla dziewczynek. HPV to wirus, który wywołuje raka szyjki macicy i raka głowy" - powiedział Szumowski.

Ministerstwo Zdrowia chce, aby za dwa lata dziewczynki powyżej 9. roku życia zostały objęte refundowanymi szczepieniami przeciwko HPV. Eksperci podkreślają, że szczepienia w perspektywie kilku dekad mogą w znacznym stopniu zmniejszyć zachorowania na raka szyjki macicy oraz inne nowotwory, których przyczyną jest brodawczak ludzki.

Zobacz film: "HPV: jak można się nim zarazić i przed nim chronić"

Szczepionki na HPV w Polsce
Szczepionki na HPV w Polsce (123rf)

W tej chwili problemem jest dostępność szczepionki, dlatego część samorządów ma problemy z realizacją swoich programów szczepień – w aptekach nie są dostępne.

2. Dlaczego szczepionki na HPV są niedostępne?

Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat, w którym wskazuje, że podmiot odpowiedzialny, tj. forma MSD, poinformował o czasowym zmniejszeniu dostępności szczepionek Gardasil i Gardasil 9.

Firma jest zobligowana, aby dostarczyć preparat na rynki, gdzie szczepienia przeciwko HPV są powszechne.

Szczepienia przeciwko brodawczakowi ludzkiemu
Szczepienia przeciwko brodawczakowi ludzkiemu (123rf)

W I kwartale 2020 roku firma MSD dostarczy na polski rynek szczepionki, które umożliwią dokończenie schematu szczepień z 2019 r.

Przyczyny ograniczonej aktualnie dostępności szczepionek przeciwko HPV na polskim rynku wiążą się z gwałtownym zwiększeniem zainteresowania tymi szczepieniami na świecie, w tym zwiększającą się liczbą krajowych programów powszechnych szczepień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza