Trwa ładowanie...

Nowa szansa dla chorych na czerniaka

Lek. Mateusz Nawrocki
08.11.2016 20:24
Nowa szansa dla chorych na czerniaka
Nowa szansa dla chorych na czerniaka

Naukowcy z Uniwersytetu McMaster dowodzą, że u chorych w zaawansowanym stadium czerniaka jest szansa na zwiększenie czasu przeżycia, stosując kombinację immunoterapii.

„To pierwsza tego typu analiza, porównująca terapię celowaną i immunoterapię dla czerniaka związanego z mutacją BRAF” - mówi Feng Xie, adiunkt w Zakładzie Epidemiologii Klinicznej i Biostatystyki na McMaster, w Szkole Medycznej Michaela G. Degroote.

„Wyniki naszych eksperymentów pomogą zarówno lekarzom, jak i pacjentom w wyborze właściwego leczenia” - dodaje. Feng Xie, jest głównym kierownikiem badań, które zostały opublikowane w magazynie „Jama Oncology”.

Dermatoskop jest pomocny w ocenie zmian skórnych
Dermatoskop jest pomocny w ocenie zmian skórnych (123RF)
Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Czerniak może przybrać agresywną i śmiertelną formę, a według Kanadyjskiego Stowarzyszenia ds. Raka, stanowi on blisko 3,5 procent wszystkich nowych zachorowań na raka i wiąże się z piętnasto procentową śmiertelnością.

W początkowej fazie choroby, czerniak jest często leczony tylko chirurgicznie, ale u wielu osób u których zdiagnozowano chorobę w stadium już zaawansowanym lekarze decydują się tylko na leczenie farmakologiczne.

Tahira Devji, doktorantka z Uniwersytetu McMaster, stwierdza, że między 40 a 60 procent przypadków czerniaka jest związanych z mutacją cząsteczki BRAF. Do tej pory były dostępne dwie opcje leczenia pacjentów z czerniakiem BRAF pozytywnym - terapia celowana, jak chemioterapia, która zatrzymuje rozwój i rozprzestrzenianie się raka, oraz immunoterapia, która stymuluje układ immunologiczny do atakowania komórek nowotworu. Pomimo takiego wyboru, nie do końca było wiadomo, która terapia była optymalna jako pierwszy krok w leczeniu.

Pięć objawów czerniaka, które często lekceważymy
Pięć objawów czerniaka, które często lekceważymy [7 zdjęć]

Czerniak to nowotwór wywodzący się z melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry. W większości przypadków

zobacz galerię

Celem badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu McMaster, było ustalenie skuteczności i bezpieczeństwa stosowania terapii w czerniaku związanym z mutacją BRAF, u pacjentów u których do tej pory nie podjęto żadnego leczenia.

Zespół przeanalizował korzyści i negatywne odczucia u ponad 6,5 tysiąca chorych osób z lat 2011-2015, których nie zakwalifikowano do operacji chirurgicznej a także wykryto przeżuty do węzłów chłonnych lub do innych narządów.

Badacze dowiedli, że terapia celowana przeciwko BRAF i MEK w porównaniu z immunoterapią PD-1 przyniosła podobny efekt w całkowitej ilości przeżyć. Terapia przeciwko BRAF i MEK były najbardziej korzystne przy ogólnym przeżyciu, a immunoterapia PD-1 zmniejszała częstotliwość występowania zdarzeń zagrażających życiu.

Choroby, które powodują problemy skórne
Choroby, które powodują problemy skórne [8 zdjęć]

Wysypka, swędzenie, drobne krostki na całym ciele - problemy skórne mogą sygnalizować znacznie poważniejsze

zobacz galerię

Badacze są zgodni, że jeśli czas nie jest priorytetowym czynnikiem, terapia przeciwko PD-1 jest złotym środkiem i powinna być wykorzystana za pierwszej kolejności.

Jak zaznacza Feng Xie, „nasze badania dowodzą, że użycie więcej niż jednej techniki leczniczej jest dobrym sposobem postępowania. Dowody te mogą rzucać nowe światło na sposób leczenia, ale musimy poczekać jeszcze na resztę badań”- dodaje. W Polsce zachorowalność jest praktycznie dwa razy mniejsza w porównaniu do innych krajów Europy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze