Trwa ładowanie...

Terapia cieplna nową szansą w leczeniu nowotworów

Lek. Mateusz Nawrocki
29.01.2017 17:43
Terapia cieplna nową szansą w leczeniu nowotworów
Terapia cieplna nową szansą w leczeniu nowotworów

Najnowsze osiągniecia paryskich naukowców wydają się być obiecujące. Efektem ich pracy jest nowa metoda leczenia złośliwych nowotworów. Mowa tutaj o nanohipertermii, czyli traktowaniu energią cieplną tkanki nowotworowej. Jaki jest efekt takiego działania?

Dzięki tej metodzie, nowotwór jest bardziej podatny na leczenie konwencjonalnymi środkami terapeutycznymi. Początkowym etapem terapii jest podawanie specjalnych węglowych rurek bezpośrednio do nowotworu. Następnie wiązka laserowa aktywuje rurki, nie oddziałując na sąsiednie tkanki. Opracowana metoda wydaje się być przełomowym rozwiązaniem.

To bardzo dobre rozwiązanie, bowiem naukowcy coraz częściej prowadzą badania nad metodami fizycznymi, które mogą odnieść sukces w leczeniu chorób nowotworowych. Powstałe guzy i budujące je komórki często są oporne na leczenie ze względu na nieprawidłową organizację włókien kolagenowych i macierzy zewnątrzkomórkowej.

Brak reakcji na leczenie może przyczynić się do wzrostu masy guza i powstawania przerzutów w odległych regionach ciała. Dostępne leczenie w pewnym stopniu może działać na tkanki macierzy zewnątrzkomórkowej, jednak należy wziąć pod uwagę, że zdrowe tkanki również są pokryte taką tkanką, więc wszelkie leczenie może nieść za sobą poważne konsekwencje.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Zaproponowana metoda leczenia nowotworów wydaje się być obiecująca
Zaproponowana metoda leczenia nowotworów wydaje się być obiecująca (123RF)

Najnowsze odkrycia zostały przeprowadzone na nowotworach, które występowały u myszy. Eksperyment polegał na aktywacji rurek węglowych za pomocą światła podczerwonego. Oczywiście naświetlane były regiony tylko dotknięte nowotworem. Sztywność guza (a więc pośrednio reakcja na leczenie), była mierzona za pomocą fal ultradźwiękowych.

Procedury ogrzewania tkanki nowotworowej miały miejsce dwa razy dziennie z zachowaniem jednego dnia przerwy. Cały czas trwania podgrzewania tkanki nowotworowej trwał 3 minuty i osiągano temperaturę 52 stopni Celsjusza. Po kilku dniach od zastosowanej procedury zauważono, że sztywność guza zmniejszyła się.

Nastąpiło to na skutek denaturacji włókien kolagenowych, które zmniejszały sztywność i objętość guza. Dzięki tym zabiegom uzyskano zaburzenie mikro środowiska guza, co spowodowało większą dostępność dla konwencjonalnego leczenia.

Co zrobić, aby uniknąć zachorowania na nowotwór?
Co zrobić, aby uniknąć zachorowania na nowotwór? [7 zdjęć]

Nowotwory są plagą naszych czasów. Najlepsi onkolodzy i specjaliści od nowotworów stworzyli listę podstawowych

zobacz galerię

Być może za pewien czas, zaproponowana przez paryskich naukowców metoda stanie się uzupełnieniem stosowanych do tej pory procedur. Zarówno chemio- jak i radioterapia przynoszą coraz lepsze efekty, jednak każda dodatkowa metoda terapeutyczna da szansę na wyzdrowienie wielu osób.

Ostatnio ukazały się również badania, które zakładają, że immunoterapia stanie się wiodącą metodą leczenia chorób nowotworowych w ciągu kilku najbliższych lat. Procedury zaproponowane przez francuskich naukowców muszą przejść konieczne badania i próbę wykorzystania tego sposobu leczenia u ludzi.

Jeśli faktycznie wszystkie metody, które są aktualnie opracowywane wejdą do codziennej praktyki leczniczej, może się okazać, że walka z nowotworami stanie się bardziej wyrównana i da nadzieję na lepsze życie i zdrowie dla chorych osób.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze