Trwa ładowanie...

Nowa technika zrewolucjonizuje rozpoznawanie chorób oka

Avatar placeholder
19.04.2017 15:41
Nowa technika zrewolucjonizuje rozpoznawanie chorób oka
Nowa technika zrewolucjonizuje rozpoznawanie chorób oka

Badacze z centrum medycznego Uniwersytetu w Rochester opracowali nową technikę wizualizacji, która może zrewolucjonizować sposób, w jaki diagnozujemy choroby oczu. Grupie badaczy po raz pierwszy udało się dojrzeć pojedyncze komórki znajdujące się w tylnej części gałki ocznej, które mogą mieć kluczowe znaczenie w utracie wzroku przy chorobach, takich jak jaskra.

Naukowcy mają nadzieję, że ich nowa technika pozwoli zapobiec utracie wzroku poprzez umożliwienie wcześniejszej diagnozy i leczenia chorób oka.

W badaniu opublikowanym w "Proceedings of the National Academy of Sciences", Ethan A. Rossi, docent okulistyki na Uniwersytecie w Pittsburghu, opisuje nową metodę nieinwazyjnej obserwacji ludzkiej siatkówki, warstwy złożonej z komórek umieszczonych w tylnej części oka, kluczowej dla procesu widzenia.

Grupie naukowców, której przewodzi David Williams z Uniwersytetu Rochester, udało się dostrzec pojedyncze komórki zwojowe siatkówki (RGC), które w dużej mierze odpowiedzialne są za przekazywanie obrazów do mózgu.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Nowa metoda pozwoli zdiagnozować popularne choroby oczu dużo wcześniej niż dotychczas
Nowa metoda pozwoli zdiagnozować popularne choroby oczu dużo wcześniej niż dotychczas (123RF)

Utrata komórek RGC jest przyczyną utraty wzroku w przypadku jaskry. Dopiero teraz po raz pierwszy udało się uzyskać jasny obraz pojedynczych komórek zwojowych. Dawniej diagnoza jaskry odbywała się poprzez ogólną ocenę grubości nerwów biegnących od komórek do mózgu. Jednak w momencie gdy taka zmiana grubości jest już widoczna, pacjent może utracić nawet do 100 tysięcy komórek RGC.

"W oku znajduje się tylko 1,2 miliona komórek RGC, zatem utrata 100,000 ma duże znaczenie. Im wcześniej zauważymy utratę, tym większą mamy szansę na powstrzymanie choroby" - mówi Williams.

Ethan Rossi i jego zespół jest w stanie dostrzec pojedyncze komórki dzięki modyfikacji istniejącej technologii AOSLO. Usprawnienie technologii jest tak duże, że może ono nawet pozwolić na obserwację poszczególnych struktur w komórkach.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

Dzięki temu lekarze będą mogli nie tylko wcześniej wykryć wymieranie komórek RGC, ale także zauważyć pierwsze zmiany w samych komórkach mogące sygnalizować nadchodzącą chorobę, zanim rozpocznie się zanik tkanki.

Chociaż Rossi skupia się w swoich badaniach głównie na komórkach RGC, nie jest to jedyny typ komórek który pozwala zaobserwować nowa technika. W przypadku zwyrodnienia plamki żółtej fotoreceptory zwane czopkami, odpowiedzialne między innymi za widzenie barw, wymierają w pierwszej kolejności.

Używając AOSLO, okulista był w stanie ocenić stan czopków nawet w trudno dostępnych miejscach oka oraz w miejscach, gdzie siatkówka jest już uszkodzona.

Koniecznie przeczytaj

"Nowa technika pozwala nam ocenić stan wielu rodzajów komórek oka, które dotychczas pozostawały dla nas niedostępne. Nie tylko RGC, ale także inne przezroczyste ciała i struktury tkankowe" - mówi Rossi.

Rossi i jego grupa badawcza mówią, że badania przeprowadzane były na niewielkiej liczbie ochotników. Aby usprawnić nową technikę potrzebne będą kolejne badania. W tej chwili planuje on stworzyć własne laboratorium na Uniwersytecie w Pittsburgu, gdzie będzie kontynuował współpracę nad usprawnianiem techniki z grupą Williamsa.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze