Trwa ładowanie...

Nowa technologia w badaniu zaburzeń układu przedsionkowego

Lek. Mateusz Nawrocki
04.01.2017 14:56
Nowa technologia w badaniu zaburzeń układu przedsionkowego
Nowa technologia w badaniu zaburzeń układu przedsionkowego

Cierpisz z powodu zawrotów głowy? Jest dla ciebie nowa szansa, bowiem naukowcy z Litwy opracowali nowy sposób badań, który może odnieść sukces w diagnostyce chorób układu przedsionkowego.

Z uwagi na patogenezę tych objawów, nie jednokrotnie konieczna jest współpraca lekarzy wielu specjalności – to bardzo ważne, bowiem pacjenci najczęściej początkowo szukają pomocy u laryngologa.

Czy to słuszny kierunek? Nie do końca, bowiem w takiej sytuacji może być potrzebna pomoc kardiologa (zawroty głowy na tle zmian ciśnienia tętniczego), czy też ortopedy – czyli zawroty głowy występujące na tle zwyrodnienia kręgosłupa, oraz innych specjalistów.

Jak zaznacza jeden z profesorów Uniwersytetu na Litwie, typowe objawy towarzyszące zawrotom głowy mogą znacznie ograniczyć codzienne funkcjonowanie. Zawroty głowy mogą być także jednym z pierwszych objawów poważnych chorób.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Zawroty głowy mogą mieć różne podłoże
Zawroty głowy mogą mieć różne podłoże (123RF)

Najnowsze urządzenie opracowane we współpracy naukowców z dwóch litewskich uniwersytetów bada zaburzenia równowagi ciała przy użyciu opaski na rękę analizując ruchy kończyn oraz wirtualnych gogli znanego producenta. Jak zaznacza jeden z Profesorów Uniwersytetu Technologicznego w Kownie, konieczna była integracja programów i współpracy różnych urządzeń.

W projekcie biorą także udział naukowcy z Instytutu Bioinżynierii. Jak zaznaczają twórcy nowej technologii, to jedyny system tego typu, który wykorzystuje wirtualną rzeczywistość i jest w pełni przenośny.

Dodatkowym pozytywnym aspektem jest fakt, że urządzenie jest nie drogie, tak więc jest szansa, że w niedalekiej przyszłości może wejść do rutynowego użytku. Na to jednak trzeba jeszcze poczekać, bowiem aktualnie trwają pierwsze testy w których biorą udział wolontariusze, a kolejnym krokiem będzie testowanie urządzeń przez pacjentów.

5 chorób, na które może narażać cię grupa krwi
5 chorób, na które może narażać cię grupa krwi [5 zdjęć]

Styl życia oraz dietę można zawsze zmienić na zdrowsze. Grupy krwi natomiast nikt z nas sobie nie wybiera,

zobacz galerię

Czy jest szansa, że system ten wejdzie do codziennego użytku? Wiele zależy od tego, na ile zastosowana technologia jest zaawansowana i na ile pomoże lekarzom w stawianiu trafnej diagnozy. Do tej pory na rynku pojawiło się sporo urządzeń, które nie do końca spełniają swoją rolę z uwagi na brak dokładności i nie do końca wiarygodne wyniki.

Diagnostyka zawrotów głowy z uwagi na charakter oraz konieczność współpracy lekarzy wielu specjalności nie należy do łatwych tematów w praktyce lekarskiej. W postawieniu rozpoznania bardzo dużą rolę odgrywa wywiad, a także wykluczenie innych chorób - na przykład cukrzycy czy też schorzeń tarczycy.

Konieczna jest także konsultacja laryngologiczna i okulistyczna. Czy te wszystkie procedury mogą być zastąpione opaską na rękę? Na odpowiedź musimy jeszcze poczekać, dopóki nie zostaną przeprowadzone odpowiednie badania z udziałem pacjentów.

 

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze