Trwa ładowanie...

Nowe badania nad powszechnymi bakteriami możliwością walki z rakiem żołądka

Avatar placeholder
11.04.2019 10:44
Nowe badania nad powszechnymi bakteriami możliwością walki z rakiem żołądka
Nowe badania nad powszechnymi bakteriami możliwością walki z rakiem żołądka (123RF)

Zgodnie z niedawno opublikowanym badaniem przeprowadzonym przez badaczy z Uniwersytetu Georgia, typowe bakterie, które ma w jelitach ponad połowa osób, mogą wykorzystać obecny w przewodzie pokarmowym gazowy wodór w celu wstrzykiwania rakotwórczych toksyn do zdrowych komórek.

Popularne bakterie znajdujące się w żołądku człowieka szansą na leczenie raka żołądka
Popularne bakterie znajdujące się w żołądku człowieka szansą na leczenie raka żołądka (Shutterstock)

„Fakt, że bakterie opierają się na wodorze, stanowi drogę do potencjalnego nowego leczenia i środków zapobiegania rakowi żołądka, który zabija ponad 700 000 osób rocznie” - mówi autor Robert Maier z Georgia Research Alliance Ramsey Eminent Scholar of Microbial Physiology na Franklin College of Arts and Sciences.

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

„Poprzednie badania porównały zależność pomiędzy wrzodami i rakiem żołądka a niektórymi szczepami Helicobacter pylori, bakterii żyjących w żołądku, które powodują 90 proc. wszystkich przypadków raka żołądka.

Wcześniejsze badania wykazały również związek między toksyną zwaną CagA lub cytotoksycznym genem A, a powstawaniem nowotworów, ale nowe badanie ujawnia, w jaki sposób bakterie stosują wodór jako nośnik energii do wstrzykiwania CagA do komórek, co powoduje raka żołądka” - powiedział Maier.

"Istnieje wiele znanych drobnoustrojów w ludzkim jelicie, które produkują wodór i innych, które używają wodoru. Wyniki badań pokazują, że jeśli możemy zmienić mikroflorę, czyli rodzaj bakterii w jelitach, możemy umieścić tam bakterie, które nie produkcją wodoru lub dodatkową dawkę nieszkodliwych bakterii wykorzystujących wodór" - powiedział Maier.

"Jeśli uda nam się to zrobić, w jelitach będzie mniej wodoru do wykorzystania przez H. pylori, co wpłynie na zmniejszenie ryzyka wystąpienia lub postępu choroby."

Zmiana flory mikrobiologicznej w jelitach człowieka brzmi skomplikowanie, ale naukowcy znają już pewne sposoby, aby to zrobić poprzez stosowanie probiotyków, antybiotyków, reżimu żywieniowego, a nawet fekalnych przeszczepów.

„Chociaż wiele osób jest zakażonych bakterią H. pylori, mogą upłynąć lata zanim dojdzie do utworzenia się raka” - powiedział główny autor Ge Wang, starszy naukowiec w Zakładzie Mikrobiologii.

„Obecność H. pylori, w połączeniu z CagA i wysoką aktywnością bakterii z wykorzystaniem wodoru u pacjentów może potencjalnie służyć jako biomarker do przewidywania przyszłego rozwoju nowotworu”.

"Jeśli wodór jest w błonie śluzowej żołądka, oczywiście bakteria będzie go używać" - powiedział Maier. "Jest to doskonałe źródło energii dla wielu bakterii na łonie natury. Jednak nie zdawaliśmy sobie sprawy, że patogeny, takie jak H. pylori mogą mieć do niego dostęp wewnątrz organizmu w sposób, który pozwala bakterii na wstrzyknięcie toksyny do komórki gospodarza i uszkodzenie jej."

Jak objawia się rak żołądka?
Jak objawia się rak żołądka?

Każdego roku odnotowuje się w Polsce około 6 tys. nowych przypadków raka żołądka, jednak od kilku lat

zobacz galerię

Nie wszystkie szczepy bakterii powodują raka, ale te z CagA są znane ze swojej rakotwórczej natury. Przy użyciu ludzkich komórek żołądkowych, Wang przeanalizował aktywność hydrogenazy w komórkach zakażonych różnymi szczepami - zarówno rakotwórczymi, jak i nierakotwórczymi - H. pylori.

Zaobserwował większą aktywność w szczepach rakotwórczych. Użył inżynierii genetycznej, aby usunąć fragment DNA zawierający wywołujący hydrogenazę gen, co uniemożliwiło tym szczepom pobór energii z wodoru. Odkrył, że szczepy nie mogą już przekazywać rakotwórczych toksyn do komórek żołądka.

Współpracownicy w Uniwersytetu Vanderbilt wzięli model in vitro Wanga i dostosowało go do testowania teorii u myszoskoczków, co potwierdziło ustalenia dokonane przez naukowców Wanga.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze