Nowe badania nad powszechnymi bakteriami możliwością walki z rakiem żołądka

Zgodnie z niedawno opublikowanym badaniem przeprowadzonym przez badaczy z Uniwersytetu Georgia, typowe bakterie, które ma w jelitach ponad połowa osób, mogą wykorzystać obecny w przewodzie pokarmowym gazowy wodór w celu wstrzykiwania rakotwórczych toksyn do zdrowych komórek.

„Fakt, że bakterie opierają się na wodorze, stanowi drogę do potencjalnego nowego leczenia i środków zapobiegania rakowi żołądka, który zabija ponad 700 000 osób rocznie” - mówi autor Robert Maier z Georgia Research Alliance Ramsey Eminent Scholar of Microbial Physiology na Franklin College of Arts and Sciences.

„Poprzednie badania porównały zależność pomiędzy wrzodami i rakiem żołądka a niektórymi szczepami Helicobacter pylori, bakterii żyjących w żołądku, które powodują 90 proc. wszystkich przypadków raka żołądka.

Wcześniejsze badania wykazały również związek między toksyną zwaną CagA lub cytotoksycznym genem A, a powstawaniem nowotworów, ale nowe badanie ujawnia, w jaki sposób bakterie stosują wodór jako nośnik energii do wstrzykiwania CagA do komórek, co powoduje raka żołądka” - powiedział Maier.

"Istnieje wiele znanych drobnoustrojów w ludzkim jelicie, które produkują wodór i innych, które używają wodoru. Wyniki badań pokazują, że jeśli możemy zmienić mikroflorę, czyli rodzaj bakterii w jelitach, możemy umieścić tam bakterie, które nie produkcją wodoru lub dodatkową dawkę nieszkodliwych bakterii wykorzystujących wodór" - powiedział Maier.

7 naturalnych sproszkowanych substancji dobrych dla jelit

Wzdęcia, zaparcia, uczucie pełności w brzuchu – z tymi objawami zmagamy się obecnie bardzo często. Powody są różne: dieta bogata w przetworzone produkty,...

"Jeśli uda nam się to zrobić, w jelitach będzie mniej wodoru do wykorzystania przez H. pylori, co wpłynie na zmniejszenie ryzyka wystąpienia lub postępu choroby."

Zmiana flory mikrobiologicznej w jelitach człowieka brzmi skomplikowanie, ale naukowcy znają już pewne sposoby, aby to zrobić poprzez stosowanie probiotyków, antybiotyków, reżimu żywieniowego, a nawet fekalnych przeszczepów.

„Chociaż wiele osób jest zakażonych bakterią H. pylori, mogą upłynąć lata zanim dojdzie do utworzenia się raka” - powiedział główny autor Ge Wang, starszy naukowiec w Zakładzie Mikrobiologii.

„Obecność H. pylori, w połączeniu z CagA i wysoką aktywnością bakterii z wykorzystaniem wodoru u pacjentów może potencjalnie służyć jako biomarker do przewidywania przyszłego rozwoju nowotworu”.

"Jeśli wodór jest w błonie śluzowej żołądka, oczywiście bakteria będzie go używać" - powiedział Maier. "Jest to doskonałe źródło energii dla wielu bakterii na łonie natury. Jednak nie zdawaliśmy sobie sprawy, że patogeny, takie jak H. pylori mogą mieć do niego dostęp wewnątrz organizmu w sposób, który pozwala bakterii na wstrzyknięcie toksyny do komórki gospodarza i uszkodzenie jej."

Jak objawia się rak żołądka?

Każdego roku odnotowuje się w Polsce około 6 tys. nowych przypadków raka żołądka, jednak od kilku lat nowotwór ten występuje coraz rzadziej. Bardzo wysoką...

Nie wszystkie szczepy bakterii powodują raka, ale te z CagA są znane ze swojej rakotwórczej natury. Przy użyciu ludzkich komórek żołądkowych, Wang przeanalizował aktywność hydrogenazy w komórkach zakażonych różnymi szczepami - zarówno rakotwórczymi, jak i nierakotwórczymi - H. pylori.

Zaobserwował większą aktywność w szczepach rakotwórczych. Użył inżynierii genetycznej, aby usunąć fragment DNA zawierający wywołujący hydrogenazę gen, co uniemożliwiło tym szczepom pobór energii z wodoru. Odkrył, że szczepy nie mogą już przekazywać rakotwórczych toksyn do komórek żołądka.

Współpracownicy w Uniwersytetu Vanderbilt wzięli model in vitro Wanga i dostosowało go do testowania teorii u myszoskoczków, co potwierdziło ustalenia dokonane przez naukowców Wanga.

Marta Pawlak, ponad rok temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Dlaczego nigdy nie powinno się kłaść spać po kłótni?

„Nigdy nie idź do łóżka pokłócony" - mówi ludowa prawda. I zgodnie z nowym badaniem, powinniśmy wziąć pod uwagę tą starą radę. Naukowcy odkryli, że jeżeli idziemy spać, jednocześnie trzymając się negatywnych wspomnień, możemy mieć problem z ich stłumieniem. Sen...

Newsy

Nowy problem w leczeniu migotania przedsionków

Nieregularna praca serca, jaką jest migotanie przedsionków może być czynnikiem spustowym dla udarów na tle zakrzepicy. Z tego powodu niejednokrotnie u takich pacjentów przepisywane są leki rozrzedzające krew. Według najnowszego Kanadyjskiego badania,...

Newsy

Kontuzjowana Serena Williams nie zagra w finale WTA KC w Singapurze

Serena Williams wycofała się z przyszłotygodniowych zawodów WTA KC w Singapurze z powodu kontuzji barku. Amerykanka znajdująca się na drugim miejscu w rankingu światowym, nie grała od dotarcia do półfinału US Open we wrześniu. Miejsce Williams może...