Trwa ładowanie...

Nowe badania: nadciśnienie może zmniejszyć mózg

Od dawna wiadomo, że ciśnienie krwi wpływa na pracę mózgu. Według najnowszych badań nadciśnienie tętnicze u osób w średnim wieku zwiększa ryzyko chorób mózgu i może prowadzić do jego stopniowego kurczenia się.

1. Wieloletnie obserwacje

Badanie opublikowane na łamach czasopisma "The Lancet Neurology" wykazało, że osoby, które w wieku 40 lat miały wysokie ciśnienie krwi, w wieku 70 lat miały mniejszy mózg pod względem całkowitej objętości. Objętość mózgu jest ważnym wskaźnikiem, który może pomóc znaleźć przyczynę demencji i innych form pogorszenia funkcji poznawczych u osób starszych.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z University College London obejmowało 502 osoby z Wielkiej Brytanii, w wieku od 69 do 71 lat. Naukowcy mierzyli im ciśnienie na przestrzeni wielu lat - po raz pierwszy, kiedy badani mieli 36 lat, po raz ostatni, gdy skończyli 60. Okazało się, że szybszy wzrost ciśnienia krwi w średnim wieku doprowadził do większych zmian mózgu w późniejszym wieku.

Badani z wysokim ciśnieniem krwi w wieku 40 lat okazali się również bardziej narażeni na uszkodzenie naczyń krwionośnych w mózgu, co zwiększało ryzyko udaru mózgu.

2. Objętość mózgu ma znaczenie

Badania wykazały, że większy wzrost ciśnienia krwi między 36. a 43. rokiem życia był związany z mniejszą objętością mózgu. Jednak największe prawdopodobieństwo mniejszej objętości mózgu stwierdzono, gdy ciśnienie krwi wzrosło między 43. a 53. rokiem życia, co sugeruje, że może to być krytyczny czas dla długoterminowego zdrowia mózgu. A im szybszy wzrost ciśnienia krwi, tym bardziej znaczące zmiany objętości mózgu i większe ryzyko wystąpienia chorób naczyń krwionośnych.

Badacze sugerują, że wysokie ciśnienie krwi w wieku średnim może oddziaływać na zdrowie mózgu nawet cztery dekady później. Przeprowadzone badanie jest ważnym krokiem dla zrozumienia, jaką rolę ciśnienie krwi odgrywa w przypadku poważnych chorób, takich jak demencja wśród osób starszych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.