Trwa ładowanie...

Nowe badania: nadciśnienie może zmniejszyć mózg

Avatar placeholder
22.08.2019 19:18
Według najnowszych badań nadciśnienie może zmniejszyć mózg
Według najnowszych badań nadciśnienie może zmniejszyć mózg (123rf)

Od dawna wiadomo, że ciśnienie krwi wpływa na pracę mózgu. Według najnowszych badań nadciśnienie tętnicze u osób w średnim wieku zwiększa ryzyko chorób mózgu i może prowadzić do jego stopniowego kurczenia się.

1. Wieloletnie obserwacje

Badanie opublikowane na łamach czasopisma "The Lancet Neurology" wykazało, że osoby, które w wieku 40 lat miały wysokie ciśnienie krwi, w wieku 70 lat miały mniejszy mózg pod względem całkowitej objętości. Objętość mózgu jest ważnym wskaźnikiem, który może pomóc znaleźć przyczynę demencji i innych form pogorszenia funkcji poznawczych u osób starszych.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z University College London obejmowało 502 osoby z Wielkiej Brytanii, w wieku od 69 do 71 lat. Naukowcy mierzyli im ciśnienie na przestrzeni wielu lat - po raz pierwszy, kiedy badani mieli 36 lat, po raz ostatni, gdy skończyli 60. Okazało się, że szybszy wzrost ciśnienia krwi w średnim wieku doprowadził do większych zmian mózgu w późniejszym wieku.

Badani z wysokim ciśnieniem krwi w wieku 40 lat okazali się również bardziej narażeni na uszkodzenie naczyń krwionośnych w mózgu, co zwiększało ryzyko udaru mózgu.

2. Objętość mózgu ma znaczenie

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Badania wykazały, że większy wzrost ciśnienia krwi między 36. a 43. rokiem życia był związany z mniejszą objętością mózgu. Jednak największe prawdopodobieństwo mniejszej objętości mózgu stwierdzono, gdy ciśnienie krwi wzrosło między 43. a 53. rokiem życia, co sugeruje, że może to być krytyczny czas dla długoterminowego zdrowia mózgu. A im szybszy wzrost ciśnienia krwi, tym bardziej znaczące zmiany objętości mózgu i większe ryzyko wystąpienia chorób naczyń krwionośnych.

Badacze sugerują, że wysokie ciśnienie krwi w wieku średnim może oddziaływać na zdrowie mózgu nawet cztery dekady później. Przeprowadzone badanie jest ważnym krokiem dla zrozumienia, jaką rolę ciśnienie krwi odgrywa w przypadku poważnych chorób, takich jak demencja wśród osób starszych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze