Nowe badania prezentują prawdopodobne przyczyny choroby Leśniowskiego-Crohna

Może być to dobra wiadomości dla wszystkich osób cierpiących na chorobę Leśniowskiego-Crohna – wyniszczającego przewlekłego stanu zapalnego przewodu pokarmowego. W Polsce wiadomo o 1800 przypadkach, ale szacuje się, że chorych może być nawet 5000 Polaków.

Nowe badania z Uniwersytetu Case Western Reserve oferują wskazówki odnośnie przyczyn choroby, co, jak mówią eksperci, może kiedyś doprowadzić do nowych metod leczenia.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Osoby z objawami choroby Crohna doświadczają silnych bóli brzucha, uporczywej biegunki, utraty masy ciała i zmęczenia. Obecnie nie ma lekarstwa na ten stan, który może czasem powodować powikłania zagrażające życiu.

Natomiast przyczyna choroby Crohna jest nieznana. Na jej wystąpienie ma wpływ szereg czynników, w tym zarówno genetycznych, jak i nieprawidłowe działania układu odpornościowego. Poprzednie badania wykazały, że niektóre bakterie mogą także być powiązane z tą chorobą.

Teraz nowe badanie opublikowane w czasopiśmie „mBio” sugeruje, że grzyby mogą również odgrywać pewną rolę w tym procesie.

"Większość badań, które dotyczyły tej choroby brały pod uwage jedynie bakterie" - mówi główny autor badania Mahmoud A. Ghannoum, doktor nauk, profesor i dyrektor Centrum Medycznego Mykologii na Uniwersytecie Case Western Reserve i Szpitala Akademickiego w Centrum Medycznym w Cleveland.

"Przyjrzeliśmy się i bakteriom, i grzybom, ponieważ powszechnie wiadomo, że oba te organizmy żyją w naszym organizmie i na pewno oddziałują ze sobą. Więc badając jedynie na bakterie, tak naprawdę nie daje to pełnej informacji" -powiedział CBS News.

Na potrzeby badań naukowcy przeanalizowali próbki kału pobrane od 20 osób chorych i 28 zdrowych z dziewięciu rodzin, a także 21 zdrowych osób z czterech innych rodzin. Wszyscy uczestnicy pochodzili z północnej Francji i Belgii.

Wyniki wykazały silne interakcje grzybicze i bakteryjne u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna:  dwie bakterie - E. coli i Serratia marcescens - i jeden grzyb o nazwie Candida tropicalis. Obecność wszystkich trzech u osób z chorobą Crohna była znacząco wyższa w porównaniu z ich zdrowymi krewnymi, co sugeruje, że bakterie i grzyby oddziałują na siebie w jelitach.

Jest to pierwszy raz, gdy bakterie Serratia marcescens oraz wszelkiego rodzaju grzyby są związane z chorobą Crohna u ludzi.

Dodatkowo naukowcy odkryli, że te konkretne mikroorganizmy pracują razem w celu wytworzenia biofilmu (przylegająca do ścianek jelita, a także innych części ciała cienka warstwa śluzu z mikroorganizmów), który może prowadzić do stanu zapalnego, co wywołuje objawy choroby Crohna.

Wreszcie, badania wykazały, że chorzy pacjenci mieli znacznie niższe wartości pożytecznych bakterii w jelitach niż zdrowi uczestnicy.

Jednak bakteryjne i grzybicze zakażenia jelit nie są jedyną przyczyną choroby Crohna. Inne czynniki, takie jak dieta i środowisko, również mogą odgrywać istotną rolę, dlatego konieczne są dalsze badania w celu ustalenia prawdziwej przyczyny choroby Leśniowskiego-Crohna.

Mimo to, eksperci twierdzą, że takie badania mogą pewnego dnia doprowadzić do odkrycia potencjalnych nowych metod leczenia, takich jak probiotyki.

"Spojrzeliśmy również na ludzi zdrowych i odkryliśmy które mikroorganizmy pomagają utrzymać równowagę" – powiedział Ghannoum. "Więc teraz chcemy zobaczyć, czy możemy wykorzystać niektóre z tych dobrych mikroorganizmów do kontrolowania tych złych."

Ghannoum powiedział, że zamierza kontynuować badania i ma nadzieję, że on i jego zespół będzie w stanie pracować dalej i poszukiwać nowych metod leczenia choroby Crohna.

"Myślę, że w ciągu pięciu lat, przy odrobinie szczęścia, będziemy mogli przybliżyć się do czegoś, co nazywa się zastosowanie praktyczne" - powiedział. "Oznacza to zebranie swoich wyników i rozpoczęcie prac w celu opracowania leku lub probiotyku".

Komentarze (1)
~andrzej
~andrzej 6 miesięcy temu

Prawdę się ukrywa, żeby wpychać chorym leki, które powodują, że z powodu skutków ubocznych trzeba brać kolejne leki. To L-formy bakterii sa powodem choroby!!! Proszę tylko posłuchać: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1858856674355515&id=1790525131188670

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Choroba Leśniowskiego-Crohna - przyczyny i objawy, diagnostyka i leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Choroba Leśniowskiego-Crohna - przyczyny i objawy, diagnostyka i leczenie
Choroba Leśniowskiego-Crohna - przyczyny i objawy, diagnostyka i leczenie

Co jeść podczas zaostrzeń choroby Crohna?

Co jeść podczas zaostrzeń choroby Crohna?

Choroba Leśniowskiego-Crohna Choroba Crohna polega na wystąpieniu przewlekłego stanu zapalnego jelit. Etiologia tego schorzenia nie została (...) po wykonaniu kolonoskopii...

Choroba Leśniowskiego-Crohna - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Obraz endoskopowy chorego na zapalenie jelit

Obraz endoskopowy chorego na zapalenie jelit

Kolonoskopia przedstawia szeroką zmianę śluzówki esicy oraz oraz płyn jelitowy przedostający się poza jego ściany.

Choroba Leśniowskiego-Crohna - przyczyny i objawy, diagnostyka i leczenie

11 symptomów poważnych chorób jelita grubego

11 symptomów poważnych chorób jelita grubego

10 proc. wagi w okresie 6 miesięcy lub 5 proc. wagi ciała, w przeciągu jednego miesiąca (bez wyraźnej przyczyny), mogą być objawami choroby Crohna (...) skurczów, mogą być objawami choroby...

Układ pokarmowy

Nie możesz schudnąć? To może być powód

Nie możesz schudnąć? To może być powód

i łącząca się z nim utrata wagi to niestety niejedyne objawy występujące w chorobie Leśniowskiego-Crohna. Leczenie polega na przyjmowaniu sterydów (...) reaguje na leki. To, co spowoduje tycie u jednej...

Zapalenie jelit - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Terapia biologiczna w chorobie Leśniowskiego-Crohna

zakwalifikowania do tego typu leczenia są najostrzejsze w Europie. Co to jest choroba Leśniowskiego-Crohna? Choroba Leśniowskiego-Crohna (...) ...

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

6 wczesnych objawów raka żołądka

6 wczesnych objawów raka żołądka

krwi w stolcu zawsze powinno skłonić nas do wizyty u lekarza. Objaw ten może wiązać się z różnymi chorobami, np. hemoroidami, chorobą Leśniowskiego (...) choroby. Objawy na początku są niecharakterystyczne....

Owoce

Warzywne banany - superfood z Ameryki Łacińskiej

Warzywne banany - superfood z Ameryki Łacińskiej

: zapaleniach, nadkwaśności, wrzodach. Pomogą przy kolkach czy chorobie Leśniowskiego-Crohna. Skrobia ma pozytywny wpływ na florę bakteryjną znajdującą (...) chorobach żołądka. Sprawź...