Trwa ładowanie...

Nowe badania prezentują prawdopodobne przyczyny choroby Leśniowskiego-Crohna

Avatar placeholder
05.10.2016 21:32
Nowe badania prezentują prawdopodobne przyczyny choroby Leśniowskiego-Crohna
Nowe badania prezentują prawdopodobne przyczyny choroby Leśniowskiego-Crohna

Może być to dobra wiadomości dla wszystkich osób cierpiących na chorobę Leśniowskiego-Crohna – wyniszczającego przewlekłego stanu zapalnego przewodu pokarmowego. W Polsce wiadomo o 1800 przypadkach, ale szacuje się, że chorych może być nawet 5000 Polaków.

Choroba Leśniowskiego-Crohna wywołuje silny ból brzucha, uporczywe biegunki, utrate masy ciała i zmęczenie
Choroba Leśniowskiego-Crohna wywołuje silny ból brzucha, uporczywe biegunki, utrate masy ciała i zmęczenie (123rf)

Nowe badania z Uniwersytetu Case Western Reserve oferują wskazówki odnośnie przyczyn choroby, co, jak mówią eksperci, może kiedyś doprowadzić do nowych metod leczenia.

Osoby z objawami choroby Crohna doświadczają silnych bóli brzucha, uporczywej biegunki, utraty masy ciała i zmęczenia. Obecnie nie ma lekarstwa na ten stan, który może czasem powodować powikłania zagrażające życiu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Natomiast przyczyna choroby Crohna jest nieznana. Na jej wystąpienie ma wpływ szereg czynników, w tym zarówno genetycznych, jak i nieprawidłowe działania układu odpornościowego. Poprzednie badania wykazały, że niektóre bakterie mogą także być powiązane z tą chorobą.

ZOBACZ TAKŻE:

Teraz nowe badanie opublikowane w czasopiśmie „mBio” sugeruje, że grzyby mogą również odgrywać pewną rolę w tym procesie.

"Większość badań, które dotyczyły tej choroby brały pod uwage jedynie bakterie" - mówi główny autor badania Mahmoud A. Ghannoum, doktor nauk, profesor i dyrektor Centrum Medycznego Mykologii na Uniwersytecie Case Western Reserve i Szpitala Akademickiego w Centrum Medycznym w Cleveland.

"Przyjrzeliśmy się i bakteriom, i grzybom, ponieważ powszechnie wiadomo, że oba te organizmy żyją w naszym organizmie i na pewno oddziałują ze sobą. Więc badając jedynie na bakterie, tak naprawdę nie daje to pełnej informacji" -powiedział CBS News.

Na potrzeby badań naukowcy przeanalizowali próbki kału pobrane od 20 osób chorych i 28 zdrowych z dziewięciu rodzin, a także 21 zdrowych osób z czterech innych rodzin. Wszyscy uczestnicy pochodzili z północnej Francji i Belgii.

Wyniki wykazały silne interakcje grzybicze i bakteryjne u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna:  dwie bakterie - E. coli i Serratia marcescens - i jeden grzyb o nazwie Candida tropicalis. Obecność wszystkich trzech u osób z chorobą Crohna była znacząco wyższa w porównaniu z ich zdrowymi krewnymi, co sugeruje, że bakterie i grzyby oddziałują na siebie w jelitach.

Jest to pierwszy raz, gdy bakterie Serratia marcescens oraz wszelkiego rodzaju grzyby są związane z chorobą Crohna u ludzi.

Dodatkowo naukowcy odkryli, że te konkretne mikroorganizmy pracują razem w celu wytworzenia biofilmu (przylegająca do ścianek jelita, a także innych części ciała cienka warstwa śluzu z mikroorganizmów), który może prowadzić do stanu zapalnego, co wywołuje objawy choroby Crohna.

Wreszcie, badania wykazały, że chorzy pacjenci mieli znacznie niższe wartości pożytecznych bakterii w jelitach niż zdrowi uczestnicy.

Jednak bakteryjne i grzybicze zakażenia jelit nie są jedyną przyczyną choroby Crohna. Inne czynniki, takie jak dieta i środowisko, również mogą odgrywać istotną rolę, dlatego konieczne są dalsze badania w celu ustalenia prawdziwej przyczyny choroby Leśniowskiego-Crohna.

Mimo to, eksperci twierdzą, że takie badania mogą pewnego dnia doprowadzić do odkrycia potencjalnych nowych metod leczenia, takich jak probiotyki.

"Spojrzeliśmy również na ludzi zdrowych i odkryliśmy które mikroorganizmy pomagają utrzymać równowagę" – powiedział Ghannoum. "Więc teraz chcemy zobaczyć, czy możemy wykorzystać niektóre z tych dobrych mikroorganizmów do kontrolowania tych złych."

Ghannoum powiedział, że zamierza kontynuować badania i ma nadzieję, że on i jego zespół będzie w stanie pracować dalej i poszukiwać nowych metod leczenia choroby Crohna.

"Myślę, że w ciągu pięciu lat, przy odrobinie szczęścia, będziemy mogli przybliżyć się do czegoś, co nazywa się zastosowanie praktyczne" - powiedział. "Oznacza to zebranie swoich wyników i rozpoczęcie prac w celu opracowania leku lub probiotyku".

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze