Trwa ładowanie...

Ćwiczenia fizyczne mogą spowolnić chorobę Alzheimera. Ćwicz nawet 5 razy w tygodniu!

Cztery lub pięć treningów w tygodniu może opóźnić postęp choroby Alzheimera. Tak twierdzi zespół prof. Ronga Zhanga z Uniwersytetu w Dallas. Swoje odkrycie opublikował w czasopiśmie Journal of Alzheimer's Disease.

Zobacz film: "Odkryto przyczynę alzheimera?"

1. Wpływ treningu na mózg

Prof. Zhang i jego współpracownicy badali wpływ progresywnego programu ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej do wysokiej intensywności na pamięć, funkcje wykonawcze, objętość mózgu i korowe poziomy beta-amyloidu. Badacze obserwowali efekty ćwiczeń fizycznych u 70 dorosłych w wieku powyżej 55 lat. Uczestnicy mieli amnestyczne, łagodne upośledzenie funkcji poznawczych, które w szczególności wpływa na pamięć. W ich mózgach nagromadzony był beta-amyloid - białko, którego duża ilość jest markerem choroby Alzheimera. Naukowcy monitorowali całkowitą objętość mózgu i objętość hipokampa, który odpowiada za pamięć i uczenie się.

Badacze podzielili uczestników na dwie grupy. Jedna ćwiczyła aerobik, druga rozciąganie. Pod koniec badania obie grupy miały podobny poziom zdolności poznawczych, szczególnie pod względem pamięci i rozwiązywania problemów. Obrazowanie mózgu ujawniło jednak korzyści dla uczestników, którzy ćwiczyli regularnie. Co prawda, ćwiczenia nie powstrzymały u nich zmniejszania się hipokampa, jednak zmniejszył się on w dużo mniejszym stopniu niż u badanych, którzy w ogóle nie ćwiczyli.

2. Dalsze badania

Autorzy badania podkreślają, że nie wiedzą jeszcze, czy zmniejszona atrofia hipokampa rzeczywiście przynosi korzyści poznawcze. Niezbędne są kolejne badania, aby to sprawdzić.

Obecnie prof. Zhang prowadzi krajowe badanie kliniczne, w których analizowany jest związek między ćwiczeniami a demencją. Jak zapowiada naukoweic, badanie potrwa 5 lat i ma na celu sprawdzenie, czy ćwiczenia aerobowe w połączeniu z lekami obniżającymi ciśnienie krwi i cholesterol mogą wpływać pozytywnie na procesy poznawcze i utrzymywać nienaruszoną objętość mózgu w starszym wieku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.