Trwa ładowanie...

Nowe badanie odkrywa nieprawidłowość leżącą u podstaw choroby Parkinsona

Avatar placeholder
11.10.2016 15:16
Nowe badanie odkrywa nieprawidłowość leżącą u podstaw choroby Parkinsona
Nowe badanie odkrywa nieprawidłowość leżącą u podstaw choroby Parkinsona

Badania przeprowadzone przez zespół profesora Patrika Verstreken (Uniwersytet VIB-KU Leuven) wykazały po raz pierwszy, że nieprawidłowe działanie mechanizmu radzenia sobie ze stresem w mózgu leży u podstaw choroby Parkinsona.

Nowe badania dają nadzieję na skuteczne leczenie parkinsona
Nowe badania dają nadzieję na skuteczne leczenie parkinsona (Shutterstock)

Genetyczne mutacje, które powodują chorobę Parkinsona mogą uniemożliwić synapsom - połączeniom między neuronami, gdzie są przekazywane sygnały elektryczne - radzenie sobie ze stresem spowodowanym intensywną aktywnością mózgu. Może to spowodować uszkodzenia w synapsach, które z kolei zakłócą transmisję sygnałów do mózgu.

Opierając się na tych ustaleniach, naukowcy mają nadzieję skorygować zaburzenia i znaleźć odpowiednią strategię, aby przywrócić normalną komunikację synaptyczną. Wyniki zostały opublikowane w wiodącym czasopiśmie naukowym „ Neuron”.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

ZOBACZ TAKŻE:

Profesor Patrik Verstreken specjalizuje się w badaniach mózgu, ze szczególnym uwzględnieniem synaps, miejsc, gdzie stykają się ze sobą neurony i gdzie przekazywane są sygnały elektryczne. W przypadku różnych chorób mózgu, takich jak choroba Parkinsona, komunikacja między synapsami jest osłabiona. Nowe badanie wskazuje ważną przyczynę tego zaburzenia.

"Synapsy muszą przekazywać ogromną ilość sygnałów elektrycznych. Niektóre neurony emitują ponad 800 takich sygnałów w ciągu zaledwie jednej sekundy. Odkryliśmy, że ośrodki synaptyczne opracowały specjalne mechanizmy radzenia sobie z taką ilością sygnałów. Jednak jeśli jeden z tych mechanizmów nie działa prawidłowo, nagromadzany stres komórkowy powoduje uszkodzenie synaps i ostatecznie prowadzi do degeneracji układu nerwowego " – powiedział prof. Patrik Verstreken.

Zespół profesora Verstreken zbadał różne rodzaje mechanizmów radzenia sobie ze stresem i odkrył, że jeden z nich jest zakłócany w przypadku choroby Parkinsona. Wada ta obejmuje różne znane czynniki genetyczne i wpływa konkretnie na synapsy.

"Nasza praca jest pierwszą, która wskazuje na tak silny związek dysfunkcji synaps z chorobą Parkinsona. Aby zrozumieć mechanizmy choroby, wykonaliśmy badania na muszkach owocówkach i sprawdziliśmy, czy takie same mechanizmy radzenia sobie ze stresem wpływają na wystąpienie choroby Parkinsona u ludzi" - tłumaczy.

Czynniki ryzyka choroby Parkinsona (prezentacja edukacyjna)
Czynniki ryzyka choroby Parkinsona (prezentacja edukacyjna) [8 zdjęć]

Choroba Parkinsona Choroba Parkinsona jest schorzeniem neurodegeneracyjnym, czyli nieodwracalnym

zobacz galerię

"Nasi współpracownicy w Europejskim Instytucie Nauk o Mózgu w Göttingen pod kierownictwem Iry Miloszevicia odkryli bardzo podobne zjawiska w neuronach myszy. W każdym razie to badanie mówi nam, że jest to absolutnie konieczne, aby znaleźć strategie, która pozwoli na podtrzymanie działania synaps w leczeniu choroby " – powiedział prof. Verstreken.

Opierając się na wynikach tych badań, naukowcy chcą dowiedzieć się, jak uniwersalny mechanizm radzenia sobie ze stresem jest zakłócany przez chorobę Parkinsona.

"W kolejnym etapie badań, mamy nadzieję skorygować zaburzenia spowodowane przez mutacje związane z chorobą Parkinsona i określić strategię, która mogłyby przywrócić normalną komunikację synaptyczną i reaktywację mechanizmu radzenia sobie ze stresem, na przykład, poprzez naprawę uszkodzonych synaps. Oczywiście wymaga to dodatkowych badań " – powiedział prof. Verstreken.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Objawy choroby Parkinsona
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze