Przejdź na WP

Nowe badanie pozwoli określić szacunkową długość życia

Jak długo będzie trwać życie określonej osoby? Odpowiedzi na to pytanie naukowcy poszukują od dawna. Tym razem są naprawdę blisko jej odnalezienia. I chociaż nie są wstanie wskazać dokładnej daty, odkryli sposób, który może pomóc oszacować termin zgonu w dość dużym przybliżeniu.

Specjaliści z Uniwersytetu w Birmingham udowodnili, że aby określić, ile lat życia mamy jeszcze przed sobą, wystarczy wykonać proste badanie śliny. Ta dość prosta konkluzja wymagała jednak 19 lat mozolnych studiów, podczas których przebadanych zostało 639 osób.

Dokładne testy pozwoliły ustalić, że kluczem do rozwiązania nurtującego ich problemu są zawarte w ślinie immunoglobuliny A. Okazuje się, że im bliżej danej osobie do zgonu, tym ich stężenie jest niższe. Wyniki testów opublikowano na łamach recenzowanego czasopisma naukowego „Plos One”.

Naukowcy zaznaczają, że badanie tego specyficznego rodzaju przeciwciał może być stosowane także jako skuteczna metoda pomiaru ogólnego stanu zdrowia.

Nowe badanie pozwoli określić szacunkową długość życia
Nowe badanie pozwoli określić szacunkową długość życia (Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock )

Jak zauważa członek zespołu badawczego, dr Anna Phillips, Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na ich poziom. Niektóre, takie jak stres, rodzaj diety, aktywność fizyczna czy ilość używek, możemy kontrolować, jednak istnieją też takie, na które nie mamy wpływu – np. wiek czy choroby dziedziczne.

Specjaliści zapowiadają, że badania nad próbkami ludzkiej śliny będą kontynuowane, gdyż w dalszym ciągu nie są pewni, w jaki sposób wiedzę na temat ich zawartości  można wykorzystać w celu określenia różnych parametrów zdrowia. Są jednak pewni, że niskie stężenie zawartych w niej przeciwciał jest powodem do niepokoju.

Warto zaznaczyć, że naukowcy z Wielkiej Brytanii nie są pierwszymi, którzy badali relację pomiędzy składem śliny a ogólną kondycją organizmu. Już wcześniej dowiedziono, że testy tego typu mogą służyć przewidywaniu prawdopodobieństwa wystąpienia choroby Alzheimera, Parkinsona oraz Huntingtona a także niektórych chorób nowotworowych. W tych przypadkach pod uwagę brana jest ilość zawartych w wydzielinie białek.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy