Nowe badanie wyjaśnia mechanizmy zachodzące w mózgu związane z brakiem wrażliwości na muzykę

Naukowcy z grupy Zrozumienia i Plastyczności Mózgu z Instytutu Badań Biomedycznych Bellvitge (Cognition and Cerebral Plasticity group of the Bellvitge Biomedical Research Institute) oraz Uniwersytetu w Barcelonie (IDIBELL-UB), we współpracy z badaczami z Uniwersytetu McGill w Montrealu, opublikowali nowe badanie, w którym wyjaśnili mechanizmy zachodzące w mózgu związane z brakiem wrażliwości na muzykę.

Badanie, opublikowane przez czasopismo "PNAS", daje wskazówki na temat znaczenia muzyki na poziomie ewolucyjnym oparte na związku między obszarami w mózgu odpowiedzialnymi za słuch i emocje.

Chociaż powszechnie się uważa, że słuchanie muzyki jest formą aktywności, która daje satysfakcję na uniwersalnej skali, około 3-5 proc. zdrowej populacji nie doświadcza przyjemnych uczuć w reakcji na wszelkiego rodzaju muzykę.

Warunek ten jest znany pod nazwą gatunkową "muzycznej anhedonii", czyli braku przyjemności ze słuchania muzyki.

"Anhedoniczni ludzie nie mają problemów z prawidłowym postrzeganiem i przetwarzaniem informacji zawartych w melodii (takich jak interwał lub rytm) i przedstawia normalną reakcję przyjemności na inne przyjemne bodźce (takie jak pieniądze), ale nie działają na nich bodźce muzyczne" - wyjaśnia Noelia Martínez-Molina, badacz z grupy IDIBELL-UB i główny autor badania.

Chociaż istnienie tego zjawiska jest znane od wielu lat, nie było wiadomo, dlaczego i jak zostało ono wygenerowane.

W swojej pracy naukowcy przeanalizowali przypadki 45 zdrowych ochotników za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy w zależności od wyniku uzyskanego w kwestionariuszu dostępnym online, który opracowany został przez tę samą grupę badawczą, o nazwie Barcelona Music Reward Questionnaire.

Podczas sesji fMRI, uczestnicy musieli wysłuchać fragmentów piosenek klasycznych gatunków oraz określić poziom przyjemności z melodii w skali od 1 do 4 w czasie rzeczywistym. Aby kontrolować reakcję mózgu na inne rodzaje nagród, uczestnicy mieli również wykonać zadanie polegające na zakładach pieniężnych, w którym mogliby wygrać lub stracić pieniądze.

Wyniki wykazały, że spadek reakcji przyjemności z muzyki puszczanej uczestnikom z muzyczną anhedonią jest związany ze zmniejszeniem aktywności w jądrze półleżącym, które jest kluczem podkorowych struktur systemu nagrody.

Jednak aktywność tej struktury jest zachowana, gdy występują inne środki wzmacniające, takie jak pieniądze zdobyte w zadaniu dotyczącym zakładów pieniężnych.

Korzyści płynące z muzyki

Jak podają brytyjscy naukowcy, śpiewanie poprawia samopoczucie. Dotyczy to w szczególności śpiewania grupowego – na przykład w chórze.

"Jest to interesujące, aby rozważyć znaczenie ewolucyjnego połączenia pomiędzy obszarami słuchowymi, korowymi i bardziej prymitywnymi systemami oceny emocjonalnej, podkorowymi" - mówi naukowiec.

To połączenie jest bardzo widoczne u osób czerpiących przyjemność z muzyki, ale zmniejsza się u osób, które nie reagują pozytywnie na takie bodźce.

"Związek między tymi obszarami sprawia, że muzyka jest odbierana jako bardzo satysfakcjonująca, i podkreśla jej znaczenie na szczeblu ewolucyjnym, nawet jeśli nie wydaje się to oczywiste, jaki zysk biologiczny wynika z takiej formy produkcji kulturalnej" - dodaje.

 

Marta Pawlak, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...