Trwa ładowanie...

Nowe badanie wyjaśnia mechanizmy zachodzące w mózgu związane z brakiem wrażliwości na muzykę

Avatar placeholder
21.11.2016 20:18
Nowe badanie wyjaśnia mechanizmy zachodzące w mózgu związane z brakiem wrażliwości na muzykę
Nowe badanie wyjaśnia mechanizmy zachodzące w mózgu związane z brakiem wrażliwości na muzykę

Naukowcy z grupy Zrozumienia i Plastyczności Mózgu z Instytutu Badań Biomedycznych Bellvitge (Cognition and Cerebral Plasticity group of the Bellvitge Biomedical Research Institute) oraz Uniwersytetu w Barcelonie (IDIBELL-UB), we współpracy z badaczami z Uniwersytetu McGill w Montrealu, opublikowali nowe badanie, w którym wyjaśnili mechanizmy zachodzące w mózgu związane z brakiem wrażliwości na muzykę.

Badanie, opublikowane przez czasopismo "PNAS", daje wskazówki na temat znaczenia muzyki na poziomie ewolucyjnym oparte na związku między obszarami w mózgu odpowiedzialnymi za słuch i emocje.

Chociaż powszechnie się uważa, że słuchanie muzyki jest formą aktywności, która daje satysfakcję na uniwersalnej skali, około 3-5 proc. zdrowej populacji nie doświadcza przyjemnych uczuć w reakcji na wszelkiego rodzaju muzykę.

Warunek ten jest znany pod nazwą gatunkową "muzycznej anhedonii", czyli braku przyjemności ze słuchania muzyki.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Istnieje grupa osób, która nie czerpie przyjemności z muzyki
Istnieje grupa osób, która nie czerpie przyjemności z muzyki (123rf)

"Anhedoniczni ludzie nie mają problemów z prawidłowym postrzeganiem i przetwarzaniem informacji zawartych w melodii (takich jak interwał lub rytm) i przedstawia normalną reakcję przyjemności na inne przyjemne bodźce (takie jak pieniądze), ale nie działają na nich bodźce muzyczne" - wyjaśnia Noelia Martínez-Molina, badacz z grupy IDIBELL-UB i główny autor badania.

Chociaż istnienie tego zjawiska jest znane od wielu lat, nie było wiadomo, dlaczego i jak zostało ono wygenerowane.

W swojej pracy naukowcy przeanalizowali przypadki 45 zdrowych ochotników za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy w zależności od wyniku uzyskanego w kwestionariuszu dostępnym online, który opracowany został przez tę samą grupę badawczą, o nazwie Barcelona Music Reward Questionnaire.

ZOBACZ TAKŻE:

Podczas sesji fMRI, uczestnicy musieli wysłuchać fragmentów piosenek klasycznych gatunków oraz określić poziom przyjemności z melodii w skali od 1 do 4 w czasie rzeczywistym. Aby kontrolować reakcję mózgu na inne rodzaje nagród, uczestnicy mieli również wykonać zadanie polegające na zakładach pieniężnych, w którym mogliby wygrać lub stracić pieniądze.

Wyniki wykazały, że spadek reakcji przyjemności z muzyki puszczanej uczestnikom z muzyczną anhedonią jest związany ze zmniejszeniem aktywności w jądrze półleżącym, które jest kluczem podkorowych struktur systemu nagrody.

Jednak aktywność tej struktury jest zachowana, gdy występują inne środki wzmacniające, takie jak pieniądze zdobyte w zadaniu dotyczącym zakładów pieniężnych.

Korzyści płynące z muzyki
Korzyści płynące z muzyki [8 zdjęć]

Jak podają brytyjscy naukowcy, śpiewanie poprawia samopoczucie. Dotyczy to w szczególności śpiewania

zobacz galerię

"Jest to interesujące, aby rozważyć znaczenie ewolucyjnego połączenia pomiędzy obszarami słuchowymi, korowymi i bardziej prymitywnymi systemami oceny emocjonalnej, podkorowymi" - mówi naukowiec.

To połączenie jest bardzo widoczne u osób czerpiących przyjemność z muzyki, ale zmniejsza się u osób, które nie reagują pozytywnie na takie bodźce.

"Związek między tymi obszarami sprawia, że muzyka jest odbierana jako bardzo satysfakcjonująca, i podkreśla jej znaczenie na szczeblu ewolucyjnym, nawet jeśli nie wydaje się to oczywiste, jaki zysk biologiczny wynika z takiej formy produkcji kulturalnej" - dodaje.

 

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze