Trwa ładowanie...

Nowe doniesienia na temat aktywności elektrycznej serca

Lek. Mateusz Nawrocki
19.01.2017 07:25
Nowe doniesienia na temat aktywności elektrycznej serca
Nowe doniesienia na temat aktywności elektrycznej serca

Blizny w sercu. Wbrew pozorom to nie fragment opowieści z romantycznej książki. Blizny w mięśniu sercowym powstają najprawdopodobniej na skutek niedotlenienia, które w konsekwencji prowadzi do zawału mięśnia sercowego.

Najnowsze odkrycia mówią, że blizna taka może brać udział w przewodzeniu aktywności elektrycznej serca - do tej pory sądzono zupełnie na odwrót.

Blizny powstające w sercu miały zakłócać normalną pracę mięśnia sercowego. Doniesienia zostały opublikowane w magazynie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Według jednego z pracowników Departamentu Fizjologii i Biofizyki w Szkole Medycznej Dalhousie, najnowsze doniesienia mogą całkowicie zmienić pogląd na temat sposobów leczenia chorób serca.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
EKG jest dobrym badaniem analizującym czynność elektryczną serca
EKG jest dobrym badaniem analizującym czynność elektryczną serca

Okazuje się, że powstałe na skutek niedotlenienia blizny w sercu mogą przewodzić bodźce elektryczne. W wyniku międzynarodowej współpracy ustalono, że połączenie zdrowych, prawidłowo funkcjonujących komórek z bliznami, pozwoli na zachowanie czynności elektrycznej serca.

Naukowcy wykazali również istnienie pewnych połączeń miedzy zdrową tkanką, a bliznami - to tłumaczy możliwość wystąpienia przewodzenia impulsów elektrycznych.

Większość badań i naukowców skupia się na tym, jak wszczepić do serca nowe komórki mięśniowe. Być może, bardziej efektywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie własnych tkanek i usprawnienie ich w takim stopniu, że będą mogły pełnić swoją funkcję.

Hobby, które wzmocni twoje serce
Hobby, które wzmocni twoje serce [7 zdjęć]

Wymyślanie nowych przepisów i odkrywanie smaków może być naprawdę ekscytujące. Początkujący kucharze

zobacz galerię

Do tej pory niszczono obszary serca, które były odpowiedzialne za powstawanie zaburzeń rytmu serca. Proces taki nazywa się ablacją i jest procedurą medyczną dającą dobre efekty.

Nieraz na efekt jej działania trzeba poczekać z uwagi na konieczność powstania mechanizmów adaptacyjnych. Wprowadzenie odpowiednich procedur być może da takie możliwości, że uda się zapobiec rozwojowi niektórych chorób, które powstają na skutek nieefektywnej pracy elektrycznej serca.

Przedstawione badania wydają się być ważnym odkryciem, procentującym na przyszłość. Aby wprowadzić zaproponowane metody do użytku, należy przeprowadzić jeszcze szereg badań.

5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca
5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca [6 zdjęć]

Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera dwukrotnie więcej osób niż z powodu chorób nowotworowych.

zobacz galerię

Konieczny do tego jest udział pacjentów i sprawdzenie, czy założenia są słuszne. Zaburzenia rytmu serca są poważnym problemem w codziennej praktyce lekarskiej. W ich wyniku może dojść do sytuacji, które zagrażają życiu i zdrowiu pacjentów.

Czasami zaburzenia rytmu serca mogą być odczuwane. Jeśli zdarzy ci się uczucie szybkiego bicia serca, jego nierównej pracy, czy też „charakterystycznego przeskakiwania”, koniecznie skontaktuj się z lekarzem, celem wykonania niezbędnych badań, w tym EKG.

Dobrym rozwiązaniem jest również badanie holterowskie, które analizuje przez 24 godziny pracę serca. W zależności od stopnia zaawansowania jednostki chorobowej, może okazać się konieczne przeprowadzenie zabiegu – kardiowersji elektrycznej lub ablacji.

Dostępne są również środki farmakologiczne, które są w stanie dobrze kontrolować przebieg choroby. Czasami zaburzeniom rytmu serca może towarzyszyć duszność, zawroty głowy, a także osłabienie. W takich sytuacjach nie warto zwlekać i należy skontaktować się z lekarzem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze