Nowe doniesienia na temat aktywności elektrycznej serca

Blizny w sercu. Wbrew pozorom to nie fragment opowieści z romantycznej książki. Blizny w mięśniu sercowym powstają najprawdopodobniej na skutek niedotlenienia, które w konsekwencji prowadzi do zawału mięśnia sercowego.

Najnowsze odkrycia mówią, że blizna taka może brać udział w przewodzeniu aktywności elektrycznej serca - do tej pory sądzono zupełnie na odwrót.

Blizny powstające w sercu miały zakłócać normalną pracę mięśnia sercowego. Doniesienia zostały opublikowane w magazynie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Według jednego z pracowników Departamentu Fizjologii i Biofizyki w Szkole Medycznej Dalhousie, najnowsze doniesienia mogą całkowicie zmienić pogląd na temat sposobów leczenia chorób serca.

Okazuje się, że powstałe na skutek niedotlenienia blizny w sercu mogą przewodzić bodźce elektryczne. W wyniku międzynarodowej współpracy ustalono, że połączenie zdrowych, prawidłowo funkcjonujących komórek z bliznami, pozwoli na zachowanie czynności elektrycznej serca.

Naukowcy wykazali również istnienie pewnych połączeń miedzy zdrową tkanką, a bliznami - to tłumaczy możliwość wystąpienia przewodzenia impulsów elektrycznych.

Większość badań i naukowców skupia się na tym, jak wszczepić do serca nowe komórki mięśniowe. Być może, bardziej efektywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie własnych tkanek i usprawnienie ich w takim stopniu, że będą mogły pełnić swoją funkcję.

Hobby, które wzmocni twoje serce

Wymyślanie nowych przepisów i odkrywanie smaków może być naprawdę ekscytujące. Początkujący kucharze powinni zacząć od prostych przepisów znalezionych...

Do tej pory niszczono obszary serca, które były odpowiedzialne za powstawanie zaburzeń rytmu serca. Proces taki nazywa się ablacją i jest procedurą medyczną dającą dobre efekty.

Nieraz na efekt jej działania trzeba poczekać z uwagi na konieczność powstania mechanizmów adaptacyjnych. Wprowadzenie odpowiednich procedur być może da takie możliwości, że uda się zapobiec rozwojowi niektórych chorób, które powstają na skutek nieefektywnej pracy elektrycznej serca.

Przedstawione badania wydają się być ważnym odkryciem, procentującym na przyszłość. Aby wprowadzić zaproponowane metody do użytku, należy przeprowadzić jeszcze szereg badań.

5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca

Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera dwukrotnie więcej osób niż z powodu chorób nowotworowych. Jednym z poważnych zagrożeń życia jest zawał serca,...

Konieczny do tego jest udział pacjentów i sprawdzenie, czy założenia są słuszne. Zaburzenia rytmu serca są poważnym problemem w codziennej praktyce lekarskiej. W ich wyniku może dojść do sytuacji, które zagrażają życiu i zdrowiu pacjentów.

Czasami zaburzenia rytmu serca mogą być odczuwane. Jeśli zdarzy ci się uczucie szybkiego bicia serca, jego nierównej pracy, czy też „charakterystycznego przeskakiwania”, koniecznie skontaktuj się z lekarzem, celem wykonania niezbędnych badań, w tym EKG.

Dobrym rozwiązaniem jest również badanie holterowskie, które analizuje przez 24 godziny pracę serca. W zależności od stopnia zaawansowania jednostki chorobowej, może okazać się konieczne przeprowadzenie zabiegu – kardiowersji elektrycznej lub ablacji.

Dostępne są również środki farmakologiczne, które są w stanie dobrze kontrolować przebieg choroby. Czasami zaburzeniom rytmu serca może towarzyszyć duszność, zawroty głowy, a także osłabienie. W takich sytuacjach nie warto zwlekać i należy skontaktować się z lekarzem.

Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Lek. Mateusz Nawrocki, 9 miesięcy temu

Zdrowie

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - zdrowie
#dzieńdobryWP

Odkryto nowe grupy krwi (WIDEO)

Odkryto nowe grupy krwi  (WIDEO) Odtwórz wideo

Ciało człowieka cały czas zaskakuje. Odkrycie dwóch zupełnie nowych grup krwi pokazuje, jak niewiele jeszcze wiemy na temat naszego organizmu (...) . O tym, co nowe doniesienia naukowców mogą wnieść w nasze życie opowiadają...

Arytmia serca - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Kardiowersja (WIDEO)

Kardiowersja (WIDEO) Odtwórz wideo

Kardiowersja elektryczna jest bardzo bolesnym zabiegiem przywracającym prawidłową akcję serc a u osób, u których pojawia się arytmia. O to, na czym (...) elektrycznej sercu za pomocą...

Ablacja serca - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Ablacja - jak wygląda zabieg? (WIDEO)

Ablacja - jak wygląda zabieg? (WIDEO) Odtwórz wideo

, który przeprowadza się na sercu. Chcą wiedzieć, jakie ryzyko powikłań wiąże się z ablacją. Jak sugerują doniesienia medyczne, prawdopodobieństwo (...) elektrofizjologicznego, czyli badają funkcję elektryczną...

Nowotwory jelit

Wzrost a nowotwory

Wzrost a nowotwory

Najnowsze doniesienia naukowe dowodzą, że osoby o wysokim wzroście są obarczone większym ryzykiem zachorowania na różne typy nowotworów.

Życie intymne

Seks to zdrowie. Głównie dla mężczyzn

Seks to zdrowie. Głównie dla mężczyzn

także: Pomysł, który ma zniechęcić do jedzenia słodyczy. Kontrowersyjny? Nowe badania Tematem wpływu seksu na serce u mężczyzn przyjrzeli się naukowcy (...) nawet usprawnia pracę serca? Myślisz, że...

Neurologia

10 sposobów na złagodzenie chronicznego bólu

10 sposobów na złagodzenie chronicznego bólu

ryzyko chorób serca i wspomaga trawienie. Zdrowa dieta to przede wszystkim wyroby pełnoziarniste, świeże warzywa i owoce oraz bogate w białko (...) u lekarza przynieś dzienniczek i porozmawiaj na temat wyników. Planuj...

Żywienie

Czego nie jeść przy nadciśnieniu?

Czego nie jeść przy nadciśnieniu?

Nadciśnienie - choroba cywilizacyjna Zwiększona pobudliwość nerwowa, zaburzenia snu, kołatanie serca i zawroty oraz bóle głowy - to mogą być objawy (...) nadciśnienia. Nieleczone schorzenie uszkadza wzrok, mózg i serce....